40 мільйонів тонн снігу в Києві за добу. Звідки?
Американські вчені вважають, що причина аномальної спеки влітку, холоду взимку і сильних снігопадів — у таненні льодовиків у Арктиці![](/sites/default/files/main/articles/28032013/8sneg.jpg)
Американські дослідники озвучили версію, що саме потепління в Арктиці призводить до крайніх, «аномальних» погодних явищ, які потім «затримуються» в середніх широтах Північної півкулі. Йдеться про сильні снігопади, зливи, спеку тощо. «За іронією долі відступ льодів в Арктиці пов’язаний як з холодною погодою в середніх широтах узимку, так і з аномально спекотним літом», — розповів Стівен Ваврус, старший науковий співробітник інституту екологічних досліджень Нельсона при університеті Вісконсина, повідомляє «Взгляд» за інформацією Los Angeles Times.
Американські вчені пояснили: танення морського льоду упродовж останніх десятиліть дало змогу арктичним водам поглинати більше тепла та енергію сонця, яка, у свою чергу, нагріває атмосферу над водою. Це нагрівання впливає на атмосферний тиск, а точніше, створює різницю в тиску. Після чого група дуже сильних вітрів, які дмуть із заходу на схід, створюють потужний повітряний потік, який, у свою чергу, приводить у рух океанські течії. «Це істотно допомагає охолоджувати землю в зимовий час, і ми отримуємо сніг і більш екстремальні холоди», — зазначив учений. Арктичний морський лід також називають кондиціонером планети через його вплив на глобальне потепління. Торік, за даними вчених, товщина арктичних льодів сягнула найнижчого рівня за час їх відстежування із супутників. І танення льодів відбувається швидше, ніж передбачали будь-які моделі. Тепер, за словами деяких експертів, Арктика може майже повністю звільнитися від льоду влітку до 2020 року. «Ми прямо зараз переходимо до нового стану в Арктиці», — зазначив Девід Тітлі, директор з операцій в Національній океанічній та атмосферній адміністрації США.
КОМЕНТАР
Володимир ОСАДЧИЙ, директор Українського науково-дослідного інституту, член-кореспондент НАНУ:
— Танення льодовиків — дуже велика проблема для людства. Вважається, що в її основі — підвищення температурного режиму на Землі. Вчені підрахували, що загальна температура планети вже підвищилася на 0,8 градуса і, щоб зупинити зростання несприятливих наслідків кліматичних змін, треба не допустити підвищення температури на планеті на 2 градуси. Для цього потрібно менше спалювати вугілля, газу, нафти, переходити на енергозберігальні та альтернативні технології — аби не допускати підвищення СО2 в атмосфері і, як наслідок, — парникового ефекту. З другого боку, невивчені чинники, що також впливають на зміну клімату Землі. Тобто, вчені зараз працюють у цих двох напрямах. Американська спільнота зараз працює і над іншим варіантом: яким чином не допустити надходження сонячної енергії на земну кулю, тобто — як відбивати сонячне проміння, аби воно не нагрівало Землю (це нагрівання і є вирішальним у наслідках — призводять до різких змін у кліматі). Вони намагаються зробити спеціальні «екрани»: випускати в стратосферу спеціальні сірчані аерозолі, які відбивають сонячне проміння. Це відбувається на висоті 20 км. А на висоті кількохсот метрів можна створити таке відбиття за рахунок створення штучної хмарності. Щоправда, колеги з багатьох країн засудили таке втручання в систему планети, тому що, по суті, це — геофізична зброя, яка може відвести від однієї країни певні синоптичні процеси, але створити проблеми в іншій частині планети.