Перейти до основного вмісту

Як не зірвати ЗНО?

На проведення зовнішнього незалежного оцінювання не вистачає дев’ять мільйонів гривень. Але це — лише одна з чотирьох основних проблем...
11 квітня, 11:19
ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО

Український центр оцінювання якості освіти попереджає про можливий зрив проведення незалежного оцінювання знань (ЗНО). За словами керівника Центру Ігоря Лікарчука, для його проведення не вистачає дев’ять мільйонів 480 тисяч гривень. Через це УЦОЯО звертається до громадськості з проханням допомогти зібрати кошти, щоб не зірвати вступну кампанію (нині організація готується відкрити благодійний рахунок).

«Є кілька загроз зриву ЗНО. Я назву лише чотири. Нині за всіма технологічними графіками мало бути б виготовлено 93% зошитів із тестами, що будуть використовувати під час проведення незалежного оцінювання, але реально ми маємо надрукованих 39% від усього тиражу. Відставання — майже у три рази. Лінія, де друкують тестові зошити, стоїть з 20 березня. Банальна причина — попереднє керівництво УЦОЯО і Міносвіти залишило у спадок майже на півмільйона боргів за витратні матеріали обслуговування цієї лінії з минулого року. Лише після приходу до влади нового уряду почалося фінансування всіх цих видатків у поточному році, — розповів директор Центру оцінювання якості освіти Ігор ЛІКАРЧУК. — Ситуація дуже серйозна, тому що після виготовлення тестових зошитів потрібно щонайменше шість тижнів, щоб їх запакувати по аудиторіях, щоб ніде не було збоїв. Другий ризик — це взагалі ситуація з фінансуванням. Аналіз бюджетів кошторисів регіональних центрів дозволив зробити висновок: коли формувався кошторис на 2014 рік, не було закладено близько двох мільйонів гривень, додайте ще 4,5 мільйона боргу за минулий рік.

Якщо казати про дефолт в системі оцінювання, то він вже є фінансовий. Третій ризик теж дуже серйозний: ми маємо заяву служби безпеки нашого центру, що вони не гарантують захист конфіденційності матеріалів через різні причини. Ми вживаємо низку заходів, однак занадто багато часу пройшло в режимі бездіяльності. Робитимемо все, щоб упередити складну ситуацію.

І — четвертий. Сьогодні створено такі умови, в яких УЦОЯО не може працювати, тому що останніми роками його позбавлено багатьох приміщень. Нині понад 110 працівників працюють у приміщенні 260 м2, не маючи можливості для нормальної роботи.

ТРИ ВАРІАНТИ ДЛЯ КРИМУ

Також, підкреслює пан Лікарчук, дуже багато питань нині існує щодо Криму. «Фахівці кажуть, що ЗНО на півострові за існуючою технологією ніхто не проводитиме — це неможливо. Наприклад, виникають питання з гарантуванням безпеки — того, що таємний зміст пакунків безперешкодно перетне адміністративні межі Кримського півострова. Багато питань із атестатами для випускників шкіл. В Міносвіти заявили, що виготовлять атестати для всіх випускників кримських шкіл, які забажають їх отримати. Також випускникам кримських шкіл пропонуються варіанти, як пройти ЗНО на материку», — розповідає директор УЦОЯО.

«Є три варіанти. Перший — традиційний: упродовж червня, коли відбувається основна сесія. Для того, щоб випускники встигли перереєструватися із  Криму в будь-якому місці України, ми для них продовжили термін реєстрації — до 30 квітня, хоча він закінчився 5 березня. Також для цього ми створили спеціальний сервіс на нашому порталі, — продовжує  Ігор Лікарчук. — Якщо хтось із них не зможе це зробити, ми організовуємо для них можливість пройти ЗНО під час додаткової сесії — з 1-го по 15 липня. Для цього дамо можливість з 1 травня по 15 червня пройти перереєстрацію (буде створено спеціальний сервіс для додаткової сесії):  хто не встигне в основній, зможе перереєструватися для участі в додатковій. Це — другий варіант. Третій варіант для тих, хто геть не встигає. Ми пропонуємо так звану третю скорочену сесію, яку проведемо за три-чотири дні. Можливо, абітурієнтам дадуть тести в режимі онлайн. Нині ми думаємо, як це зробити. Реєстрацію на цю сесію розпочнемо з 16 червня, а закінчимо 16 липня».

До речі, є домовленість з Міносвіти, що для кримських абітурієнтів, які приїдуть на коротку сесію, університети нададуть гуртожитки. Також, за словами експертів, кримчани матимуть змогу відразу подавати документи в університети, а вже навздогін цим документам надходитимуть результати їхніх тестів.

Експерти наголошують, що обладнання в УЦОЯО — зношене і застаріле, тому що останній раз техніку закуповували ще 2008 року. Це дуже заважає підготовці та проведенню ЗНО. Але найбільша проблема — оплата. Проблема в тому, що уряд передбачив на проведення ЗНО три мільйони гривень, але  закупівлю потрібно зробити вже сьогодні, оскільки часу залишається мало (процедури, що прийнято в Держказначействі, є дуже повільними).

КРИМСЬКИХ СТУДЕНТІВ  ЧЕКАЮТЬ НА МАТЕРИКУ

«Звертаємося до людей, які мають певні ресурси — інституцій, фондів — допомогти із закупівлею певних необхідних засобів для проведення тестування. Це справа загальнодержавна і загальногромадська, — розповідає заступник міністра освіти України Павло ПОЛЯНСЬКИЙ. — Щодо Криму, то ми бачимо, що окупаційна влада на півострові підпорядкувала собі виші. Там є дуже «щемливі» моменти, тому що багато студентів не бажають навчатися у таких тепер навчальних закладах, які де-юре залишаються українськими, а де-факто окупаційні структури вихолощують весь український контент тієї освіти. Чимало студентів — неможливо назвати точну цифру — не дочекавшись завершення навчального року, звернулися з проханням дати їм право перевестися до інших університетів України. Станом на тепер на гарячу лінію Міносвіти надійшло 1100 телефонних дзвінків і декілька сотень письмових звернень щодо цієї теми. Міносвіти пішло назустріч, і було прийнято рішення, що студентів-першокурсників, які захотіли перевестися, буде переведено до іншого навчального закладу за межами півострову, навіть не ставлячи до відома Міносвіти, як це прийнято в інших випадках. Якщо це студенти старших курсів, і вони навчаються на державному замовленні, і в університеті, куди прибуває студент з Криму, немає бюджетного місця на цю конкретну спеціальність, міністерство дозволило ректорам взяти інше місце з іншої спеціальності, яке не зайняте. Третя категорія студентів, які залишають Крим і перебираються до материкової України — ті, що навчаються на платній основі. Вони вже заплатили гроші до кінця семестру, а деякі — за декілька років наперед. Ми прийняли рішення, що ці «платники» прибуватимуть до українських університетів та продовжуватимуть навчання в них на вільних місцях. При цьому вони не доплачуватимуть, якщо вже оплатили, також не буде збільшено суму оплати.

БЕЗ РАДИКАЛЬНИХ ЗМІН,  АЛЕ З НИЗКОЮ  НОВОВВЕДЕНЬ

Також Міністерство освіти та науки поставило перед собою завдання  зробити вступний процес максимально прозорим. Тому при вступі вирішили зменшити вагу атестату. Відтепер цей показник визначатиметься за 12-бальною шкалою. Інші зміни, актуальні для абітурієнтів, стосуються відкритості вступної кампанії. Для цього зокрема, буде відновлено роботу системи «Конкурс», а вищі навчальні заклади зобов’яжуть публікувати результати вступу на власних сайтах у повному обсязі.

«З перших днів роботи нового керівництва Міністерства було заявлено, що буде зменшено вагу шкільного атестата. Спочатку ми заявили, що буде зменшено до 12 балів. Нині до нас звертається дуже багато абітурієнтів, директорів шкіл... І ми на стадії формулювання кінцевого балу атестату, що враховуватиметься при вступі. У будь-якому випадку це не буде 200 балів. Нові умови прийому буде затверджено буквально через два дні. Хочу наголосити, що радикальні зміни, за три місяці до початку вступної кампанії, — не на часі... Розподіл місць державного замовлення буде відомо всім наперед і буде розміщено на сайті МОН. Буде внесено зміни щодо повернення системи «Конкурс» до вступного процесу. За останні три-чотири роки вона довела свою ефективність — наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна СОВСУН.

Крім того, у міністерстві вирішили продовжити 2014 року експеримент з перехресного вступу з бакалаврата на магістратуру. Для того, щоб випускники однієї навчальної програми могли вступити на магістратуру на суміжні спеціальності, буде визначено перелік суміжних спеціальностей.

Серед інших нововведень — відновлення військової освіти студентів за програмою підготовки офіцерів запасу та медичних сестер запасу у вищих навчальних закладах України. Із пропозицією активізувати роботу військових кафедр в університетах до міністра освіти Сергія Квіта, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради  звернулася  Спілка ректорів ВНЗ України. За їхніми даними, з 2012 року й донині кількість таких військових навчальних підрозділів та вищих військових навчальних закладів, що здійснювали підготовку студентів за програмою підготовки офіцерів запасу, зменшилася майже вдвічі — з 64 до 35. Причому така підготовка, починаючи з 2005 року, відбувається виключно за приватні кошти.

Доброю новиною є те, що 2014 року не зменшуватиметься державне замовлення, повідомив  міністр освіти і науки України Сергій КВІТ.


 

Як перевестися до вищих навчальних закладів України студентам з АР Крим та м. Севастополь

 

1. Враховуючи ситуацію, що склалася у зв’язку з подіями в АР Крим та м. Севастополь, Міністерство освіти і науки України  дозволило переводити студентів із вищих навчальних закладів  Криму до вищих навчальних закладів  інших регіонів України за спрощеною процедурою.  Це означає, що таке переведення може відбуватися під час навчального семестру (як правило, це здійснювалося під час зимових або літніх канікул), а переведення студентів І-го курсу не потребує обов’язкового погодження з  Міністерством освіти і науки України.

2. Студент, який бажає перевестися до вищого навчального закладу, який міститься на території іншого регіону України, пише заяву на ім’я ректора ВНЗ, у якому він навчається, та отримує його письмову згоду.  Лише за виняткових обставин (наприклад, керівник категорично відмовляється надати згоду), що можуть скластися під час переведення, згода керівника вищого навчального закладу, в якому навчається студент, не є обов’язковою. 

3.  Із погодженою заявою студент звертається до Приймальної комісії вищого навчального закладу, до якого студент бажає перевестися. До заяви додається копія залікової книжки або академічної довідки (для студентів-контрактників до заяви про переведення додається копія договору про навчання за кошти фізичних та юридичних осіб).

У разі, якщо студент перебуває за межами того міста, де розташований вищий навчальний заклад, керівництво цього ВНЗ, як правило, дозволяє студенту надіслати факсом або електронною поштою копії документів, а саме: заяву, погоджену ректором ВНЗ, у якому навчається студент, копію залікової книжки (усі заповнені сторінки разом із титульною)  або академічної довідки. 

4. Зареєстровану заяву візує керівник вищого навчального закладу.

5. Деканат відповідного факультету визначає академічну різницю, складає індивідуальний графік її ліквідації та готує проект наказу про допуск до відвідування занять. Щодо інформації, чи підписана заява, чи складений індивідуальний графік ліквідації академічної різниці, коли його можна забрати, порядок складання академічної різниці тощо, студент має звертатися до деканату відповідного факультету.

6. Після ліквідації студентом академічної різниці керівник вищого навчального закладу, до якого здійснюється переведення, видає наказ, згідно з яким студента допускають до відвідування лекцій.

7. Після виходу наказу про допуск до занять Приймальна комісія направляє запит щодо одержання поштою особової справи студента на адресу ВНЗ, у якому навчався студент.

8. Ректор ВНЗ, у якому студент навчався раніше, отримавши запит, видає наказ про відрахування студента у зв’язку з його переведенням до іншого вищого навчального закладу України та у тижневий термін видає розпорядження щодо відправлення особової справи на адресу цього ВНЗ.

9. Керівник вищого навчального закладу України, до якого переводиться на навчання студент, після одержання його особової справи видає наказ про зарахування студента у зв’язку з переведенням.

10. Студенти вищих навчальних закладів Автономної Республіки Крим та м. Севастополь, які навчалися за рахунок коштів державного бюджету, після переведення до вищих навчальних закладів, що розташовані на території інших регіонів України, продовжують навчатися за рахунок коштів державного бюджету.

11. Якщо студенти навчалися у вищих навчальних закладах Автономної Республіки Крим та м. Севастополь за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб і бажають перевестися на навчання до акредитованого приватного або державного вищого навчального закладу, що розташований на території іншого регіону України, Міністерство освіти і науки України рекомендує вищим навчальним закладам України здійснювати таке переведення зі збереженням умов оплати, що були передбачені попередньою угодою особи з відповідним вищим навчальним закладом Автономної Республіки Крим або м. Севастополь.

12. У разі виникнення питань щодо переведення можна звернутися до Міністерства освіти і науки України, де працює консультативний телефон 044-481-32-11. Графік роботи: у робочі дні — з 9.00 до 18.00;  напередодні святкових, неробочих і вихідних днів — з 9.00 до 16.45.

За інформацією Комітету Верховної Ради України з питань освіти і науки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати