Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Другий фронт»

Експерти «Дня» — про нові санкції заходу проти Росії
31 липня, 09:52
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Європа, а слідом за нею і США підсилили свої санкції проти Росії. Де-факто, це — горезвісний і довгоочікуваний третій пакет обмежень, яким Захід лякав Кремль декілька останніх місяців. Схоже, ЄС усвідомив, що конфлікт на Донбасі зайшов досить далеко і зупинити його можна лише спільними зусиллями.

Президент США Барак Обама під час оголошення нових санкцій, зазначив, що Росія ізолює себе від «міжнародного співтовариства і відмотує назад десятиріччя прогресу». «Це не нова холодна війна, це досить конкретний крок, який стосується небажання Росії визнати за Україною право вибрати власний шлях», — заявив Обама.

За його словами, нові санкції зроблять і до того слабку економіку Росії ще слабкішою. Обама також додав, що Штати зупиняють експорт окремих товарів і технологій для російського енергетичного сектора. Санкції також поширюються на російські банки та оборонні компанії. Зокрема, до банків, які потрапили раніше під санкції додалися: ВТБ, «Банк Москвы» і «Россельхозбанк», передала Бі-Бі-Сі.

На сайті Європейської Ради говориться, що нові обмеження для Росії з боку ЄС передбачають такі заходи:

•  обмеження доступу для російських державних фінансових інституцій до первинних і вторинних ринків капіталу ЄС;

•  накладення ембарго на торгівлю зброєю;

•  встановлення заборони на експорт товарів подвійного призначення;

•  скорочення доступу для Росії до чутливих технологій, які можуть використовуватися в нафтовій продукції.

У повідомленні також говориться, що це «підсилює заходи, які вже було прийнято ЄС з березня 2014 року з приводу ситуації в Україні і незаконної анексії Криму».

Окрім цього, в заяві ЄС наголошується, що ЄС готовий до «відкритого і чесного діалогу» з російською владою. Також європейці готові «переглянути свою ухвалу щодо санкцій», коли Росія почне активно і без двозначностей шукати шляхи вирішення української кризи. За інформацією Reuters, термін дії нових санкцій становить три місяці, після чого вони можуть бути переглянуті.

Втім, за словами канцлера Німеччини Ангели Меркель, яка перервала свою відпустку, заради прийняття нових санкцій проти Росії, ЄС може ще підсилити санкції проти Росії. Все залежатиме від подальших кроків Москви, сказала вона. «Тепер російській стороні вирішувати: чи хоче вона піти шляхом деескалації і співпраці. Ми багато разів говорили, що незаконна анексія Криму та дестабілізація ситуації на Сході України недопустимі. Ця ухвала (посилення санкцій. — Ред.) була неминучою», — додала Ангела Меркель.

Своєю чергою, президент Європейської Ради Герман ван Ромпей зазначив, що посилений пакет санкцій — це потужний сигнал для Кремля. «Дестабілізація ситуації в Україні або в будь-якій іншій сусідній країні Східної Європи принесе великі збитки для економіки. Росію буде все більше ізольовано через власні дії», — зазначив Ромпей.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін, який нещодавно побував із дводенним візитом у США, привітав нові санкції проти Росії. В інтерв’ю ЗМІ він зазначив, що три-чотири місяці тому було складно уявити, що ЄС запровадив секторальні санкції проти свого ключового торговельного партнера — Росії. «Ключовим моментом для мене тут є прихильність до України, прихильність до єдиної, демократичної і європейської України», — сказав міністр. У той же час, Клімкін додав, що бачить розв’язання конфлікту на Донбасі лише в «політичному вирішенні».

Редактор міжнародного відділу часопису The Economist Едвард ЛУКАС скептично ставиться до нових обмежень ЄС проти Кремля. У коментарі для «Дня» пан Лукас зазначив: «Ці санкції не дуже жорсткі. Вони розлютять Путіна, але не стримають його. Дуже мало, надто пізно».

«День» звернувся до українських, російських і європейських експертів із проханням прокоментувати посилення західних санкцій проти Росії і, зокрема, те, що може йти після цього.

«ДЗВОНИК ДЛЯ РОЗСУДЛИВИХ ЛЮДЕЙ У РОСІЇ»

Лілія ШЕВЦОВА, провідний науковий співробітник Московського центру Карнегі:

—  Ці санкції, поза сумнівом, є невеликим «кроком» з боку Європейського Союзу, якому дуже складно зважитися на будь-яку єдність дій з будь-якого питання, тим паче щодо Росії. З нею у більшості європейських країн серйозні комерційні й інші відносини. Проте ці санкції, мабуть, прийшли надто пізно. Якби вони були після анексії Криму, то, можливо, вони могли б змусити Кремль подумати: чи варто йти на другу фазу експансії — намагатися створювати Новоросію.

Зараз ці санкції прийшли в час, коли Кремль опинився в стані «бобслею». Фактично, почала грати логіка виживання системи й самого лідера, яка не передбачає й не дозволяє будь-якої зупинки. Лідер у самому бобі може міняти швидкість руху, траєкторію поворотів, але він не може змінити русло, яким мчить боб. Так і Путін — він не може змінити парадигму виживання. Відмова Путіна від військово-патріотичної мобілізації, за рахунок якої він виживає й має величезний рейтинг, означатиме те, що він опиниться в ситуації, коли в нього не буде механізму управління мирним суспільством. Для управління «мирною» Росією треба задовольняти інтереси суспільства, відмовлятися від репресивного котка і т.д. Путін не може на це піти. Більше того, цим він поставить свою націонал-патріотичну базу в стан збентеження — вони в ньому бачать мотор російської експансії й величі. Вони не можуть пробачити йому поразки, а перемогу він принести їм теж не може. Путін не може вийти з цієї парадигми. Ціна цього виходу для Путіна поки що вища за ту, яку Росія й політична еліта заплатять за санкції. Не виключаю, що ситуація до кінця року зміниться. Також не виключаю, що він шукатиме вихід. Це ще не безвихідь, а сповзання вниз.

Ці санкції — дзвінок для розсудливих людей у Росії. Він говорить, що слід чекати складнощів до кінця року. Перш за все вони будуть у фінансовій сфері, перекредитуванні російських компаній. Але поки санкції не можуть змінити парадигму — лише можуть змусити Путіна змінити тактику.

Зараз значно більше людей починають непокоїтися порівняно з квітнем щодо санкцій. Проте вони поки не позначилися на життєвому рівні росіян. До кінця року санкції накладуться на загальне погіршення економічної ситуації, але навіть тоді я не знаю, в якій мірі населення співвіднесе це з цими обмеженнями. Вони швидше подіють на умонастрої еліти, частина якої зв’язана економічними, особистими інтересами із Заходом. Занепокоєння вже починається, але для того, щоб ця еліта розкололася й на кремлівських стінах з’явилися «тріщини», необхідно, щоб народ вийшов на вулиці.

Санкції змінюють якість російського соціально-економічного статус-кво, але ніхто не знає, коли буде та кульмінаційна точка, коли дійсно народ почне це хвилювати. У той же час ситуація абсолютно й не «чорна». Навіть ці опитування Левада-центру свідчать, що 37% опитаних росіян розглядають інтереси індивідуума набагато вище, ніж інтереси держави. Отже, ця військово-патріотична мобілізація, що базується на повному підпорядкуванні особи державі, не спрацьовує для 37% російського населення. Це означає, що вона відносна, нестала.

«ЦІ САНКЦІЇ БОЛЯЧЕ Б’ЮТЬ ПО РОСІЙСЬКІЙ ЕКОНОМІЦІ»

Микола ПЕТРОВ, політичний аналітик, Москва:

— Цей досить серйозний крок ЄС, який дуже змінює відносини Росії і Заходу, може виявитися дуже різким і призвести до протилежних наслідків. У майбутньому ці санкції дуже вдарять по Росії і змусять її задуматися про поліпшення відносин. Проте за ситуації, коли відбувається ескалація у конфронтації Росії і Заходу, Кремль може зіграти на ескалацію і в Україні. Це може бути зроблено задля того, аби показати російським громадянам, що вони оточені ворогами і мають об’єднатися довкола керівництва країни і думати не так про економічні втрати, як про велич і збереження своєї країни.

Досі санкції не стосувалися російських громадян, оскільки були персональними і спрямованими на кілька десятків осіб з оточення Путіна та керівництва самопроголошених республік. Нинішній пакет саме й відрізняється тим, що ці санкції боляче б’ють по російській економіці. Рано чи пізно їх сповна відчують пересічні росіяни. Якщо раніше їм здавалося, що Крим отримано безплатно і окрім демонстрацій серйозних намірів і величі Росії, вони ніяк і нічим не поступаються в тому, що відбувається, то ситуація змінюватиметься.

Виникає запитання: якою буде реакція влади? Конфронтаційна риторика і демонстрація «фортеці в облозі» може цілком виявитися логічним ходом Кремля, аби компенсувати економічні проблеми.

ЧИ ЗУПИНЯТЬ ПУТІНА НОВІ САНКЦІЇ ЗАХОДУ? ЦИМ ПИТАННЯМ ЗАРАЗ ЗАДАЮТЬСЯ БАГАТО ЕКСПЕРТІВ ТА ЖУРНАЛІСТІВ. ОДНЕ МОЖНА СТВЕРДЖУВАТИ ТОЧНО: ПРЕЗИДЕНТ РОСІЇ ЯВНО НЕ ОЧІКУВАВ ОСТАННЬОГО ПАКЕТУ САНКЦІЙ / ФОТО РЕЙТЕР

«ПУТІН ЗАЙШОВ НАДТО ДАЛЕКО»

Сванте КОРНЕЛЛ, директор та співзасновник Iнституту політики безпеки та розвитку (Стокгольм):

— Ці санкції надто пізно прийнято. Можливо, вони і матимуть якийсь ефект на Росію, але їх замало.

Справа в тому, що пан Путін зайшов надто далеко у своїй агресії проти України. Потрібно багато зусиль, щоб зупинити його, тому що він багато інвестував у цей конфлікт і побудував свій власний режим. Путін також виплекав дуже небезпечного звіра — новоросійський релігійний націоналізм, який потрібно годувати.

Для Путіна відступ на цьому етапі є дуже небезпечним. Багато європейців, як і я, з самого початку казали, що треба бути вкрай жорсткими, аби запобігти ескалації цього конфлікту. Але коли цей процес вже став неминучим, його стало складно згорнути.

Щоразу, коли Росія відчуває, що Захід роз’єднаний у своїй позиції чи почувається слабким, — вона завжди робить по-своєму. Коли Росія відчуває консолідовану і потужну відповідь з боку Заходу, то завжди відступає. Ми побачили це за останні кілька місяців: коли Росія розпочинала щось робити, а відповідь Заходу була сильною, росіяни ставали обачнішими. З цими санкціями росіяни стануть більш обережними.

Якщо не реагувати на російську агресію і загрозу, яку вона становить для світової безпеки, економічні збитки для Європи у подальшій перспективі будуть значно більшими, ніж обмежені витрати, які можуть бути зараз. Те, що європейські санкції проти Росії можуть вдарити по Євросоюзу, завжди було для нас небезпечним аргументом. Треба прийняти, що вони таки вдарять по економіці ЄС, але це не може бути доводом, щоб їх не вводити. Єдиний шлях змусити росіян думати, що Захід налаштований рішуче — показати, що європейські країни приймають економічні збитки після введення санкцій. Якщо ЄС хоче санкцій, які завдадуть шкоди Росії, але не вразять Європи, — це несерйозно. Коли Росія побачить, що європейські лідери роблять кроки, які шкодять їм самим, це вплине на неї.

«ЛІДЕРИ ЄС ВЖЕ УСВІДОМИЛИ, ЩО ПИТАННЯ БЕЗПЕКИ І МИРУ НАБАГАТО ВАЖЛИВІШІ, НІЖ ЕКОНОМІЧНІ ІНТЕРЕСИ»

Лаурас БЕЛIНIС, політолог (Вільнюс):

— Це досить серйозні санкції, бо фінансові обмеження для банківської діяльності є дуже відчутними для Росії. Кремль відчує зараз вже не через окремих осіб, щодо яких були конкретні дії, а вже маса населення має відчути певну скруту. Гадаю, що російська влада зрозуміє, що вона зайшла надто далеко.

Москва намагатиметься більше дистанціюватися від агресії в Україні, показати, що вона не бере участі, принаймні не є призвідником. Це — основна тема всієї пропагандистської діяльності Росії.  З другого боку, слід зрозуміти, що російській владі дуже важко знайти шляхи для відступу. Зараз основним питанням для неї є не вплив чи домінування на українському фронті, а збереження самої влади усередині Росії.

Гадаю, що Росія задіює всі можливі важелі, аби адекватно відповісти Євросоюзові і всім, хто її критикує чи вимагає припинити агресію. Але це — ціна демократії, реального і по-людськи зрозумілого миру. Ми маємо бути готовими, що Росія щось зробить чи щодо нашої економічної діяльності, чи якогось експорту.

Європейські лідери вже усвідомили, що питання безпеки і миру набагато важливіші, ніж економічні інтереси. Інакше у нас довго буде затяжна агресія і нез’ясовані відносини між ЄС і Росією. Якщо лідери ЄС ще не зрозуміли цього, у нас буде довгий процес різних оказій і над Україною довго нависатиме проблема агресії. Проте основні лідери Євросоюзу вже розуміють, що все, що робить Росія, — це всього лише пропаганда і агресивне ставлення до всіх своїх сусідів.

«ЄВРОСОЮЗ ДАВ ОДНОЗНАЧНИЙ СИГНАЛ»

Семен НОВОПРУДСЬКИЙ, незалежний журналіст (Москва):

— Нові обмеження мають важливий моральний аспект — Росія до недавнього часу сподівалася, що США, які менше залежать від російської економіки, можуть приймати ці санкції, а от ЄС не буде цього робити: міркування прагматизму, вигоди й комфорту візьмуть гору над політичними міркуваннями.

Ці санкції психологічно дублюють те, що зробили США. А те, що Євросоюз зважився на такі квазісекторальні санкції проти великих гравців оборонно-промислового комплексу РФ, а також проти великих банків, говорить про те, що Євросоюз дав однозначний сигнал: економічна вигода для нього вторинна, й він вважає, що її можна принести в жертву, оскільки політична небезпека від Росії несе велику загрозу. Це — важливий символічний жест.

Чи зупинить це Росію? Коло можливих варіантів: від того, що це ще більше зробить її жорстокою, до того, що це змусить Росію зупинитися. За внутрішніми ознаками можна судити про те, що всередині російського керівництва немає єдності. Частина людей, можливо, хотіла б це зупинити, але російський президент так влаштований, що вважає поступки слабкістю і втратою обличчя. Він готується відіграти назад, при цьому втрати його політики стають настільки великими, що, можливо, частина еліти спробує його зупинити. Проте це як і раніше залишається непередбачуваним. Ніякої стратегії й уявлення про те, що робити з Україною, у російської влади як не було, так і немає. Тиск на Росію зростає. Очевидно, що вона сама себе заганяє у важку політичну пастку. Як у ній поводитиметься російський президент — невідомо, бо такої ситуації за час його правління ще не було. Він поступово стикається з найбільшим викликом і кризою за час свого правління.

Що стосується ставлення росіян до санкцій. Не факт, що люди гранично щирі, коли говорять про це. Економічна грамотність росіян не надто велика. У великих містах більше занепокоєння. Крім того, градус пропаганди такий, що люди, які опинилися в полоні свого імперського інстинкту, який нікуди не подівся, а з другого боку, довіряють телебаченню як головному ЗМІ — вони і живуть у цій телевізійній картинці. Поки що санкції не позначалися на житті більшості людей, і вони не дуже розуміють цього. А далі, коли це почне позначатися на роботі й доходах росіян, тоді включиться пропаганда й почне звинувачувати в рівні падіння життя санкції, що це підступи Заходу, а не наслідок російської зовнішньої політики. Багато росіян абсолютно дезорієнтовані. У цьому вигаданому світі живе не лише керівництво Росії, а й багато росіян.

Борис СОБОЛЄВ, експерт у галузі світової торгівлі та фінансів, екс-заступник міністра фінансів, а нині голова ради «Українського кредитно-банківського союзу»:

— Звичайно, було б краще, коли б такі санкції були введені ще з самого початку, коли відбулася агресія в Криму. Та й сьогодні вони суттєво впливають на економіку Росії. Яскравим прикладом цього є висловлювання високопосадовців. Нещодавно на телеканалі «Дождь» транслювався виступ голови ради директорів «Роснефти» Олександра Некіпєлова, який прямо заявив про згортання програм по Арктиці та по іншим напрямкам, де були задіяні ресурси «ЕксонМобіл» та інших зарубіжних партнерів. А для Росії згортання таких програм — знак падіння розвіданих запасів. А відтак — падіння експорту.

По-друге, припинення європейськими банками кредитування РФ означає невиконання бюджетних планів. Упродовж кількох місяців може виникнути питання із фінансуванням поточних витрат. Путін вже минулого року конфіскував пенсійні накопичення на потреби поточного фінансування бюджету. Це ж однозначно про щось говорить. Також помітна девальвація рубля, яка останнім часом відбувається. А вона ж не від розкоші відбувається. Тому однозначно, що самі ж «любі друзі» Путіна з і ним розправляться, бо він наступає їм на «мозолі». Серйозно санкції також б’ють по державних банках і по дочірніх їм установах. В тому числі — і тих, які знаходяться на території України.

До речі, це має безпосереднє відношення і до України. Я давно пропонував, щоб НБУ провів спеціальну нараду щодо того, які наслідки будуть мати ці санкції проти Промінвестбанку, Сбербанку та інших дочірніх структур, які контролюють банки на території України. Адже, якщо ці банки будуть згортатимуть свою активність тут, то комусь потрібно думати про  те, як повернути людям кредити, депозити і десятки тисяч робочих місць?

Найбільша агресія Росії наразі чиниться в інформаційній сфері. За інформаційну агресію та війну потрібно вводити міжнародну конвенцію про кримінальну відповідальність за транскордонну інформаційну агресію. І саме Україна повинна виступити з такою конвенцією. Тоді проти Росії буде застосоване кримінальне провадження в міжнародному суді. Вона буде відповідати за кожну смерть, за кожну пошкоджену будівлю. А ті, хто піддався на інформаційну агресію, повинні бути реабілітовані. Тому що вони — обмануті. Вони — жертви і повинні подавати позов.

Потрібно ввести міжнародну кримінальну відповідальність за інформаційні провокації, агресію та віну. Дати тлумачення і просити Юрія Сергєєва — посла України при ООН — винести проект резолюцію про прийняття такої конвенції. І Україна буде її автором.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати