Перейти до основного вмісту

Місто двох фронтів

Незважаючи на модернізовану «ширку», «брудні технології» і адмінресурс, постмайданна Україна все ще має шанс зупинити новий наступ «кланової системи»
20 жовтня, 18:53
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Вибори цього року ознаменовані низкою нових тенденцій, які суттєво відрізняють їх від попередніх. Але варто зазначити той факт, що, як і раніше, політикум так і не сформував ідеологічної платформи. Тобто людям досі пропонують безліч популістських гасел із апеляцією до поверхових рефлексій та «розкручені» обличчя. При цьому однією з головних особливостей нинішніх виборів є спроба перефарбувати старі «регіональні» проекти під нові бренди, які у своїй передвиборчій риториці використовують прорахунки нинішньої влади. Так само помітно, що деякі представники згаданих регіоналів намагаються пройти через начебто патріотичні партії. Тому яскраві приклади, коли від пропрезидентського проекту «Солідарність» разом із фронтовиками і ударівцями йдуть ті, хто фактично спонсорував терористів. У такому разі підвищується розгубленість виборця, що лише посилює апатію до самого виборчого процесу. Не можна не забувати також про те, що цього разу у виборах не братиме участь велика кількість переселенців, які не мають прописки на вільній території.

При цьому навіть на звільненій території виникла ситуація, коли проведення виборів може не відбутися. Наприклад, заступник голови ЦВК Андрій Магера заявив, що у зв’язку з великою кількістю порушень передвиборчого процесу в Маріуполі єдиним правильним рішення буде їхнє скасування. У свою чергу експерти зазначають: якщо влада піде на такий крок, він поставить під сумнів взагалі можливість проведення виборів у зоні АТО. А це може бути причиною зриву мінського процесу. В Києві з цього приводу проводиться низка акцій активістів, які протестують проти зриву виборів у Маріуполі. Кілька сотень активістів від «УКРОПу» і Радикальної партії вимагають від голови ЦВК Михайла Охендовського не втручатись у виборчий процес.


МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1996 р.

Нагадаємо, що в Маріуполі з самого початку виборча комісія перебувала на території підприємства «Метінвест», який належить Рінату Ахметову. Більше того, безконтрольно було надруковано бюлетені  (їхня кількість невідома) в типографії, що так само належить згаданому олігархові та на якій до того друкувалися сепаратистські матеріали. Усе це унеможливило проведення чесних виборів. Саме тому представниками БПП були висунуті вимоги про скликання іншої комісії, перенос її міста дислокації та передрукування бюлетенів, що може відсунути проведення виборів із 25 жовтня на пізніший строк. «Якщо бюлетені буде передруковано, тоді може стояти питання про чесні вибори, — коментує ситуацію «Дню» журналістка Ганна Мурликіна з Маріуполя. — Адже «Метінвест» із самого початку наполягав на тому, щоб бюлетені друкувалися в їхній типографії саме для того, щоб забезпечити гарантію виграшу кандидата в мери від Оппоблоку».

Варто зазначити, що й очільники Донецької та Луганської областей кілька разів висловлювали сумнів щодо можливості нормального проведення виборів у цих регіонах з низки причин і, зокрема, внаслідок неможливості гарантувати безпеку громадян. Щоправда, досвід проведення торішніх парламентських виборів на цих територіях доводить, що обидві сторони конфлікту в такі дні дотримуються перемир’я. Приклад Маріуполя доводить, що жителі принаймні цього міста готові відстоювати право голосу. Після звільнення від бойовиків і фактично перманентного перебування під загрозою чергової агресії Кремля, боротьба за можливість зробити свій вибір стала другим фронтом для маріупольців.

Сьогодні ми продовжуємо «передвиборчу екскурсію» регіонами. До уваги — огляд із Волині. Одещини, Харківщини та Закарпаття.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати