Прогнозовано і неочікувано водночас
Вибори на Тернопільщині: «випадок» Кошулинського і «феномен» СмешкаЗгідно з офіційними даними ЦВК, найбільше, а це — 24,36% голосів жителі Тернопільщини віддали за Петра Порошенка, 18,87% — за Юлію Тимошенко, 17,08% — за Анатолія Гриценка. За лідера першого туру президентських перегонів Володимира Зеленського проголосували 14,67% виборців. Представник націоналістичних сил Руслан Кошулинський набрав 5,46%. Неочікувано 5,14 відсотків голосів жителі регіону віддали за Ігоря Смешка. Як зазначає заступник міського голови Тернополя, голова Тернопільського осередку Союзу юристів України Леонід БИЦЮРА, «населення Тернопільщини традиційно вважає, що голосувати треба за тих, хто має шанси виграти, а тому голосує доволі прогнозовано. Цим свого часу користувалися технологи Леоніда Кучми та інших політиків, — каже він. — Не раз жителі Тернопільщини голосували за тих кандидатів, які їм не повністю підходять. Згадую ситуацію з Кучмою, оскільки згодом жителі Тернопільської області долучилися до акції «Україна без Кучми», а перед тим голосували за Кучму з високими показниками. Порошенко також не став винятком. Фактично вся інтелігенція, старше покоління активно агітувало за нього, хоча доволі багато претензій до нього».
Щодо представника націоналістичних сил Руслана Кошулинського, то він не набрав необхідної кількості голосів через те, що чимало виборців Тернопільщини асоціювали Петра Порошенка з тим, хто відображає національні інтереси. Показник Ігоря Смешка Леонід Бицюра вважає найбільшим феноменом цьогорічних президентських виборів в Україні. «Що ж до підтримки Кошулинського, то варто відзначити, що його показник трохи перевищує показник Тягнибока на попередніх президентських виборах, але зрозуміло, що цього не досить. Фактично прихильники Кошулинського голосували також і за Порошенка, оскільки вважали, що він відображає патріотичні інтереси. Саме це показала кампанія Порошенка, яка відтворювала дуже багато націоналістичних гасел. Наприклад, в армії бандерівське гасло: «Слава Україні! Героям слава!» або гімн ОУН для Збройних сил України. Зрозуміло, що у пересічного виборця склалося уявлення, що Порошенко, мовляв, представник націоналістичної ідеології. Тому зрозуміло, що при визначенні п’ятірки лідерів на початку виборів, власне, виборець Кошулинського тяжів також до гасел, які висловлювала команда Порошенка. Якщо ж говорити про Смешка, то це феномен тому, що ця людина не має жодних структур, не має побудованої кампанії. Ще дуже не розкручений, він набрав феноменальний результат. Вважаю, що він — найяскравіший феномен взагалі виборчої кампанії. Не Зеленського результат, а власне Смешка, який за собою взагалі нічого не має. Але люди асоціюють його з твердою рукою, думаючи, що він зможе навести порядок. Йому віддали голоси ті, хто розраховує на тверду руку, що потрібна для України».
Щодо виборів загалом, то, за словами Леоніда Бицюри, вони відбулися в напруженій атмосфері. «Дуже відчувалася політизація. Фактично інших тем, крім виборів, люди не обговорювали», — акцентував він.