Перейти до основного вмісту

«Путін готується до стрибка...»

Покращувати імідж Росії буде новий інформаційний монстр
12 грудня, 09:39
ФОТО РЕЙТЕР

Інформаційне агентство «РИА Новости» відходить в історію. Президент Володимир Путін підписав відповідний указ. На базі ліквідованих Російського агентства міжнародної інформації «РИА Новости» та Російської державної радіомовної компанії «Голос России» буде створено Міжнародне інформаційне агентство «Россия сегодня». Одночасно генеральним директором цієї структури президент призначив ведучого підсумкової недільної програми «Вести недели» на телеканалі «Россия-1» і заступника генерального директора Всеросійської державної телевізійної і радіомовної компанії (ВГТРК) Дмитра Кисельова.

Що ж сталося такого, що потрібні були такі перетворення. «РИА Новости» було вельми кваліфікованою організацією, що має високий авторитет не лише в Росії, але й за її межами.

Причин появи указу Путіна щодо «РИА Новости» досить багато. Зокрема і серйозні перестановки в російських коридорах влади. Розмови про можливу ліквідацію агентства точилися вже декілька років. Відповідний проект указу був підготовлений, але тодішній президент Дмитро Медведєв його відхилив. Багато експертів розглядали «РИА Новости» та «Московские новости», що входять у холдинг видання, в якості ресурсу, близького Медведєву. Свого часу вважалося, що головним куратором цього ресурсу є прес-секретар Дмитра Медведєва Наталія Тімакова. З відходом Медведєва з поста президента багатьом захотілося поставити цей ресурс під власний контроль.

Не слід виключати і бажання деяких наближених Путіна контролювати досить значні грошові потоки, які проходили через агентство.

Цей фактор має значення, але не є визначальними. Зрештою, можна було поставити на чолі холдингу, як кажуть, свою людину і розв’язати проблему.

Так само не слід надто довіряти заяві голови адміністрації російського президента Сергія Іванова, що ліквідація агентства «РИА Новости» повинна зменшити витрати і підвищити ефективність роботи державних ЗМІ. Звичайно, бюджет вже не той, але кілька мільярдів рублів не така цифра, аби починати такі перетворення.

Набагато важливіша інша мета, сформульована Івановим: «Друге завдання - це підвищення ефективності роботи державних ЗМІ. Росія проводить самостійну політику, твердо захищає національні інтереси; пояснювати це світу непросто, але робити це можна і потрібно. Треба говорити правду, робити її доступною максимальному колу людей, використовувати для цього сучасну мову та найдосконаліші технології».

Більш відверто висловився близький до Кремля політолог, член Громадської палати Сергій Марков, відповідаючи на запитання ведучої радіостанції «Коммерсант FM» Анни Казакової про причину рішення. «Звичайно, політичне, не бізнесове. З точки зору бізнесу, можливо, будуть навіть деякі втрати, оскільки ліквідується «РИА Новости», бренд «Голос России», вони дуже відомі, розкручені. Але, тим не менш, політично воно є важливим, позитивним і необхідним».

Комусь здасться дивним, але у президентського указу з'явився український слід. Політична криза у Києві вдруге смертельно налякала російську владу. Марков висловився дуже виразно: «Адже той величезний натовп, який зараз опозиція кидає туди-сюди по Києву, насамперед об'єднаний ідеологічними цінностями. У той час, як опоненти у них підтримують Віктора Януковича, у них ідеологічна невиразність...».

Відомий російський журналіст Ігор Яковенко в інтерв'ю радіостанції «Коммерсант FM» також вважає, що ситуація в Україні змусила владу поспішити з виходом указу: «Якщо послухати основні коментарі на тому ж каналі «Россия-1», то, переважно, всі пов'язують проблеми такої реакції української та міжнародної громадськості виключно зі слабкою пропагандистською роботою. Америка і Європа добре ведуть пропагандистську роботу, виграють інформаційні війни, а ми такі молодці, але у нас дуже погано справа йде з пропагандою».

Раз справа за пропагандою, то довірити її можна не тільки перевіреним, але й тим, хто відзначився . Якраз Дмитро Кисельов таким і є. Він заслужив заохочення за безмежну відданість і невпинну роботу з випуску на екрани телеканалу «Россия-1 » потоку брехні та дезінформації щодо подій в Україні. Те, що він займається маніпуляціями і відвертим підтасовуванням фактів, в очах людей, які його призначили на посаду, не порок, а саме доблесть. Таких кондотьєрів інформаційних воєн обов'язково потрібно заохочувати підвищенням по службі і збільшенням грошового забезпечення.

На зауваження ведучої, що призначення Кисельова багато хто сприйняв як ляпас професійному співтовариству, Марков відповів досить відверто: «Ті люди, які сприйняли це як ляпас професійному співтовариству, мені здається, є брехунами, оскільки як професіонал Дмитро Кисельов є абсолютно першокласним. На мою думку, низка наших журналістів проявляє нахабство, що властиве, зокрема, й українській опозиції». Якщо Кисельова зловили на примітивній брехні, то винні в цьому ті, хто його спіймав. На думку Маркова, точніше Кремля, саме вони і є брехунами. І винна в цьому українська опозиція. Не більше й не менше.

Євромайдан знову розворушив фобії Путіна і його оточення. Помаранчева революція в Україні 2004 року мала якнайглибші наслідки для російської внутрішньої і зовнішньої політики. Після неї Москва почала антизахідний похід. Холодна війна їй зараз не по силам, та й повністю відгородити себе від Заходу вона не може. Зрештою, серйозні люди повинні мати можливість посилати своїх дітей в американські та європейські університети, купувати нерухомість на островах у теплих морях і зберігати зароблене в західних банках. Тому довелося обмежитися холодним миром. Звідси антизахідна істерія та шпигуноманія.

Колишній секретар ЦК компартії Чехословаччини і активний діяч Празької весни Зденек Млинарж свою книгу про події 1968 року назвав «Мороз ударив із Кремля ». Після українських подій 2004 року мороз знову вдарив з центру Москви. Скасування прямих виборів губернаторів, виборча реформа, посилення законодавства про партії та неурядові організації тощо.

Нинішній Євромайдан матиме не менші наслідки для внутрішнього життя Росії. Ліквідація «РИА Новости» - це ознака того, що Кремль почав вкотре закручувати гайки.

І ще одне, але дуже важливе. У російському журналістському співтоваристві все сильніше починає відчуватися страх. Раніше всі спроби влади «закрутити», притиснути, натиснути, вишикувати - сприймалися як чергова дурість. І стосувалася вона все-таки обмеженого кола людей.

Після указу Путіна про «РИА Новости» почулися зовсім інші голоси. По-перше, виникло відчуття, що відбувся якийсь системний зсув. Багато хто ясно побачив привид СРСР. Якщо не 1937-го, то принаймні 1949 року. По-друге, пройдено якусь точку неповернення. Це вже не смішний авторитаризм, над яким можна було посміюватися, а перший крок до тоталітаризму. І жартувати стає небезпечно.

Статті по темі:

Новий Комінтерн

Як це було

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати