Вектор Фірташа
Нотатки з віденського форуму «Україна завтра»
У кінці квітня земельний суд Відня вирішуватиме питання щодо екстрадиції українського бізнесмена Дмитра Фірташа в США. Про це повідомляє австрійське видання Kurier з посиланням на прес-секретаря відомства Христину Зальцборн.
За словами Зальцборн, засідання суду відбудеться 30 квітня. Планується, що того ж дня буде винесено рішення в цій справі.
Український бізнесмен в очікуванні вердикту не сидить склавши руки. Днями у Відні пройшов уже третій захід під його патронатом — міжнародний форму «Україна завтра». На цей раз організатори презентували гостям новостворене «Агентство з модернізації Україні». За 200 днів воно має написати дорожню карту реформ для України, під яку іноземці дадуть гроші в реальний сектор економіки. Готовий документ передадуть українській владі.
До Відня з’їхалося багато гостей: президент ПАР (1989—1994 рр.) Фредерік Віллем де Клерк, голова Британсько-Українського товариства, член палати лордів лорд Річард Різбі. Були й європейці, в основному з приставкою «екс». Серед них виділявся колишній міністр фінансів Німеччини, депутат Бундестагу, суперник пані Меркель на виборах 2013 року Пеер Штайнбрюк. Не доїхав анонсований у програмі діючий комісар ЄС із питань розширення і політики добросусідства Йоханнес Хан. Були й представників старої української влади: Костянтин Грищенко, Ірина Акімова, Михайло Папієв... А від нової владної команди не було жодного представника. Як пояснили організатори, їх не запрошували спеціально, на прохання європейських експертів Агентства, які хочуть спочатку розробити план модернізації України, а потім — презентувати КМУ і Президенту. Тож Дмитро Фірташ намагається залучити для реалізації цього іміджевого (в першу чергу для нього) проекту впливових європейців, часто відставних, але поки ще зі зв’язками.
Проте питання навіть не в «зірковості» віденських гостей, а в тому, що вони говорили... Французький політичний журналіст Бернард-Анрі Леві, якого ще називають неофіційним консультантом різних європейських урядів, заявив, що український Президент Петро Порошенко підтримав віденський проект Фірташа. Нагадаємо, що пан Леві останнім часом — постійний гість у нашій країні. Леві запевнив «День», що повідомив про підготовку такої програми Петру Порошенку. «І вчора ввечері (розмова відбулася 3 березня. — Авт.) один із головних радників Порошенка сказав мені, що Президент схвалив цю ініціативу й уповноважив мене розповісти про це (присутнім на форумі. — Авт.)», — заявив він у коментарі «Дню». Утім чи обговорювалося з главою держави питання подальшої підтримки в імплементації цієї програми після її ухвалення, Леві відповів туманно, мовляв, попереду ще 200 днів, є час подумати.
ЯК ВИЯВИЛОСЯ, БАГАТЬОМ УКРАЇНСЬКИМ ОЛІГАРХАМ ВАЖКО ВПОРАТИСЯ З ДВОМА ПРОБЛЕМАМИ — ОЧИСТИТИ «ТРУБУ» І ПОЗБУТИСЯ «ТІНІ КРЕМЛЯ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Не зрозуміло до кінця, чи передувала цьому месиджу розмова Порошенка й Фірташа. Як відомо, ці двоє вже зустрічалися навесні 2014 року у Відні — напередодні президентських виборів. Тож озвучена Леві інформація породила нове запитання: навіщо це Порошенку?
На правах анонімності один з європейських гостей у розмові з «Днем» припустив, що цей план нинішній КМУ не підтримає, але ж уряд може змінитися. Про проблеми в середині коаліції та у стосунках президента з прим’єром говорять давно. Напруга зростає й далі. Про це свідчать останні заяви та поведінка лідера Радикальної партії Олега Ляшка, якого пов’язують з колишнім головою Адміністрації Президента Віктора Януковича Сергієм Льовочкіним, давнім бізнес-партнером Фірташа. То, може, готується нова команда уряду і парламентської більшості?
Натомість перший президент України Леонід Кравчук дає віденському проекту великий аванс: «Я можу провести історичну аналогію. У 1991 році більшість українців не вірили, що Україна зможе стати незалежною країною. І не вся еліта вірила в це. Але ми зібралися в Біловезькій пущі, розробили і підписали там документ, який змінив і Україну, й Росію, й Білорусь. На карті світу з’явилася нова країна, Україна отримала політичну незалежність. Сьогоднішня програма спрямована на те, щоб кожна людина була економічно незалежною, могла відчути результати своєї роботи, відчути правову основу». Щоправда, на чому ґрунтується така впевненість в успіху, Леонід Макарович не уточнив.
РІНАТ АХМЕТОВ, НАРАЗІ ЧИ НЕ НАЙБІЛЬШЕ ПОСТРАЖДАВ ВІД ОСЛАБЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВИ. РИЗИКИ ТРЕБА ОЦІНЮВАТИ ВЧАСНО / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
До кінця поки що не зрозуміла і робота самої агенції. Гроші на неї виділив поки що Фірташ. Чи будуть в її структурі українці — не зрозуміло, бо названо тільки керівників підготовки програми. І всі вони європейці. Так, євроінтеграційний напрям куруватиме колишній єврокомісар із питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле (його не було на презентації). Фінансовий і податковий — вже згаданий Штайнбрюк. Економічний та промисловий — колишній голова французьких роботодавців MEDEF Лоранс Парізо. Торговельний — колишній єврокомісар із торгівлі 2004—2008 року Лорд Пітер Мандельсон. Правоохоронний напрям дістався екс-головному прокурору Англії та Уельсу Кеннету Макдональду. Охороною здоров’я опікуватиметься засновник організації «Лікарі без кордонів» Бернар Кушнер. За антикорупційну реформу відповідатиме колишній польський прем’єр 1996 — 1997 років Влодзимеж Чимошевич. Які ідеї вони запишуть у свої програми, в тому числі й у спірних для України питаннях? Незрозуміло, наприклад, чи пропонуватиметься децентралізація й федералізація (і якщо так, то в якому вигляді)? Невідомо, бо відповідальний за конституційний напрям Руперт Шольц був відсутній на заході.
І наостанок. Підтримати проект фінансово готові інші українські олігархи. Щоправда, все коло потенційних «союзників» Дмитро Фірташ не назвав. «Поки я — перший донор, який приніс гроші, аби підтримати роботу агенції... Буде й Ахметов... Близько 20 — 30 осіб», — розповів він. Мовляв, вони самі мають заявити про свою участь.
Навіщо все це великому українському бізнесу? Адже раніше у них не виникало бажання відгукнутися, наприклад, на минулорічну пропозицію американського політолога Збігнєва Бжезинського «скинутися по мільярду і викупити Україну в МВФ». То що змінилось за цей час? Відповідати було нікому. Ні Ахметова, ні інших українських бізнесменів не було...
На думку політолога Вадима Карасьова, для Фірташа — це спосіб нагадати про себе і постати в новому образі — реформатора. Але з іншого, додає він, у країні спостерігається ще одна цікава тенденція. «Українські олігархи шукають порятунок для себе і змушені допомагати Україні... Вони почали розуміти, що раніше треба було інвестувати в державу, а паралельно — у свої бізнес-імперії. А вони робили все навпаки: купували футбольні клуби, телеканали», — говорить він. «Війна їх навчила», — резюмує Карасьов. Без міцної держави немає безпеки і бізнесу. Але, на думку політолога, не можна змінити економічну модель, залишаючи при цьому незмінних олігархів. На думку Карасьова, їх не треба «розкуркулювати», а слід трансформувати в «капітанів бізнесу», які працюватимуть у рамках єдиних правил для всіх, як це існує в Європі.
На 1 жовтня (через 200 днів) агентство має презентувати свою програму. Крім того, в листопаді спливає рік «імунітету» уряду Яценюка. І вже ближче до того часу будуть зрозумілими політичні настрої в середині коаліції та в Раді загалом.