Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Явка на «референдумі» – до 10% виборців»

Експерт: Більшість мешканців Донеччини підтримує єдину Україну
13 травня, 10:32
ФОТО РЕЙТЕР

11 травня на Донбасі відбувся «карнавал» «референдумів»: громадян опитували щодо збереження цілісності України, щодо приєднання до Дніпропетровської області та входження до складу Великобританії. Найбільшого розголосу набув «плебісцит» представників так званої Донецької народної республіки — у їхніх бюлетенях було одне запитання: «Чи підтримуєте ви Акт про державну самостійність ДНР?»

«Народний референдум» сепаратистів відбувався у школах, будинках культури та просто в наметах на вулицях. На «виборчих дільницях» вишиковувалися великі черги, в основному з літніх людей. Головною причиною тисняв була замала кількість місць для голосування по області. «Виборчі списки» були не на всіх «дільницях», іноді людей записували прямо на місцях: де за пред’явленням паспорта, де за усним проханням. Деякі донеччани проголосували кілька разів.

Результати порахували дуже швидко. Увечері 11 травня голова «Центрвиборчкому» ДНР Роман Лягін оголосив, що за визнання Донецької республіки проголосували 89,07%, проти — 10,19%, і 0,74% відсотків бюлетенів було зіпсовано. Явку на «плебісцит» у Донецькій області голова «ЦВК» сепаратистів оцінив у 74,87%. Журналістам Роман Лягін пояснив спритність у підрахунках тим, що ситуація у регіоні загострюється, посилюються збройні зіткнення. Втім, ніяких заяв щодо відділення від України у ДНР ще не робили.

Голова Донецької ОДА Сергій Тарута сказав каналу «1+1», що не визнає результатів «референдуму». Губернатор Донеччини запропонував провести альтернативний плебісцит щодо децентралізації влади. «Референдум нам потрібний: легітимний, зі спостерігачами, виборчими комісіями. Президент та прем’єр-міністр прийняли цю пропозицію. Ми ініціюємо проведення законного референдуму 15 червня, це буде консультативний референдум щодо децентралізації влади», — заявив Сергій Тарута в ефірі «1+1».

Міністерство закордонних справ України вже надало офіційний коментар щодо опитування сепаратистів. «Проведення 11 травня ц. р. інспірованого, організованого та фінансованого Кремлем нелегітимного референдуму про статус Донецької та Луганської областей є юридично нікчемним та не матиме жодних правових наслідків для територіальної цілісності і устрою України», — йдеться у заяві Департаменту інформаційної політики МЗС України. У міністерстві переконані, що більшість громадян України на Донеччині та Луганщині проігнорувала голосування. МЗС наголошує, що український народ і міжнародне співтовариство не визнають жодних «терористичних референдумів» ані в Донецькій чи Луганській областях, ані в Криму.

Донецький політолог Олександр КЛЮЖЕВ прокоментував ситуацію щодо «народного плебісциту»:

— Зараз складно прогнозувати розвиток подій. Оскільки місцева влада лояльно ставилася до «референдуму», Партія регіонів намагатиметься використати факт цієї акції у політичних торгах із Києвом. Для регіоналів було важливо створити прецедент, нехай і незаконний, щоб склалося враження, наче висловлена воля Донбасу, і тепер треба шукати компроміси. Важливо, щоб Київ не піддався на ці ультиматуми, не можна ставити питання щодо федералізації України. Шлях до стабілізації ситуації бачу тільки в одному — не відкладати реформу місцевого самоврядування і терміново ухвалити пакет законів, який дозволить передати основні повноваження територіальним громадам. Також треба ініціювати дострокові вибори у місцеві органи влади.

Обґрунтованих результатів так званого референдуму немає. Для опитування було створено нечисленні дільниці, мета цього — показати масовість підтримки цієї ініціативи. На Маріуполь припадало п’ять дільниць, хоча на 400 тисяч виборців має бути щонайменше 200 місць для голосування. Взагалі ми не спостерігали за «референдумом», бо це — незаконна акція, та й бажання не було. Суб’єктивно та за каналами наших представників оцінюю явку до 10% виборців. Втім, і цю цифру не можна сприймати серйозно, бо усе відбувалося під дулами автоматів та в умовах інформаційної блокади. Росія також не визнає цього опитування офіційно, просто візьме результати до відома.

Сепаратисти самі доклали руку до дискредитації «референдуму»: це і спроби оголосити результати за дві години, і необґрунтовані заяви щодо явки та результатів тощо. Це говорить про те, що вони самі вважають це чимось несерйозним. Інша проблема в тому, як роззброїти людей, що можуть сприйняти таке як зраду.

Взагалі ж у регіоні існує традиційна група громадян з дуже неоднорідними проросійськими поглядами. Кількість таких людей оцінюю до 30% жителів регіону. З цією категорією треба працювати, показувати, що більшість проблем Донбасу пов’язана не з київською владою, а з діяльністю місцевих еліт, які сприймають регіон як свій ресурс для збагачення. Треба відновити інформаційний баланс у регіоні. Не нормально, коли держава не контролює інформаційний простір на своїй території. Мільйони жителів Донецької області не отримують інформації з українських ЗМІ — так ми можемо очікувати на будь-яку підтримку сепаратистів.

Більшість мешканців Донеччини підтримує єдину Україну. За жодних умов ми не можемо вважати суттєвим псевдореферендум: не було інформаційної кампанії, дискусії, багато людей взагалі не розуміли, за що вони голосують. Мені дзвонили з Єнакієвого — казали, що місцеві бабусі були впевнені, що йдуть голосувати за єдину Україну, мир і єдність. Думаю, більшість тих, що прийшли на «референдум», виражали протест проти київської влади та проти соціальної несправедливості. Тому не говорив би, що ці люди дійсно виступають за розвал країни.

АКТИВІСТИ УНАОЧНИЛИ РОЗБІЖНОСТІ МІЖ ЗАЯВАМИ ОРГАНІЗАТОРІВ ПСЕВДОРЕФЕРЕНДУМУ ТА РЕАЛЬНІСТЮ Й ПОШИРИЛИ ЦЮ ІНФОРМАЦІЮ У СОЦМЕРЕЖАХ / ІНФОГРАФІКА З САЙТА FBCDN-SPHOTOS-F-A.AKAMAIHD.NET

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати