Перейти до основного вмісту

Наддержава, яка повертається до Європи спиною

Росія прийняла рішення не на користь миру, а війни, не на користь майбутнього, а минулого. Росія мала будуватись як західна країна? Сьогодні ж йдеться про боротьбу з рештою світу
25 червня, 17:23
Фото з особистого сайту

Побудовану Сталіним Червону імперію, Радянський Союз, Ленін як поціновувач назвав «гострою стравою». Тепер Путін готує свою гостру страву.  

Порожні полиці в крамницях та довжелезні черги за туалетним папером є історією, проте сите життя, яке ми ведемо сьогодні, не переходить в демократію, а відроджує фантазії про велику державу. Мрія Росії – бути великою державою та вселяти страх іншим. Бліц-інтерв’ю, які я провела на вулиці, закінчувалися майже однаково: «Спершу Олімпійські ігри у Сочі, потім повертаємо Крим собі. І тепер стаємо чемпіонами світу з хокею». А наступним жартом перескакують на зовсім інший пункт: «Всі думають, що Росія стала на коліна. А вона лише зашнуровує свої військові черевики».

Раніше ми двадцять років поспіль говорили, що будуємо західну країну, але ліберальна вуаль  зникла в одну мить. Гра Ми-це-Захід закінчена. Захід черствий і прагматичний, Росія ж добра серцем і духовна. Захід загниває, а Путін виступає у ролі захисника традиційний цінностей, кажуть вони. Росія вже є фундаменталістською країною. Небезпечно визнавати, що ти є атеїстом і починати дискусію щодо цього питання. Добровільні патрулі вичікують на вулицях гомосексуалістів, б’ють їх; часом до смерті. В інтернеті зараз проводиться голосування щодо заборони в Росії мережі фаст-фуду МакДональдс. Протягом кількох днів зібрано десятки тисяч підписів.

Росія повертається на Схід

Патріоти закликають людей проводити відпустку виключно в Росії. І всім росіянам, які будуть відпочивати у Криму, держава обіцяє, що значні суми заплатить сама. Любов до цієї нової путінської Росії винагороджується грошима. Знання іноземних мов вже є підозрілим – забудьте про Сорбонну, вчіться вдома, кажуть вони. Виїзд російських учених за кордон все більше  ускладнюється обмеженнями. Дума Росії прийняла спеціальний закон про заборону усиновлення сиріт людьми з-за кордону, навіть тих важко хворих дітей, яким не може бути надана допомога в дитячих будинках, де немає базової медичної допомоги, навіть йоду та бинтів.
Депутати, однак, коли хворі, їдуть лікуватися за кордон і, звичайно ж, відсилають своїх дітей вчитися у західні університети.  У західних банках тримають свої гроші і купляють нерухомість за кордоном.  Влада і народ, цілком зрозуміло, живуть в абсолютно різних країнах.

Тими, хто живе у клітці, легше керувати, особливо якщо радіо, телебачення і газети знаходяться під контролем. Російський патріотизм - це унікальний спосіб змусити людей пишатися своїм жалюгідним життям.

Три століття тому російський цар Петро І відкрив вікно у Європу, тепер Путін знову забив його цвяхами.  Поводиться він не інакше як комуністи.

Росія повертається на Схід. Євразійство в моді. Євразійський Союз є протилежністю Європейського Союзу. Ми в Росії попрощались з Європою. Кожного дня на телебаченні транслюють передачі про Китай. Здавна ця країна є союзником Росії. Торік позитивне ставлення до Китаю зросло на сорок  відсотків. Кремль відкрито говорить, що Захід був головним противником Росії, і залишається.  

«Саме час, втікаємо!»

Сьогодні Росія бачить вину Заходу у всьому: у розпаді Радянського Союзу, аварії на  Чорнобильській АЕС, у тому, що підводний корабель «Курськ» пішов під воду. Навіть інтернет, згідно з безглуздою теорією, був винайдений західними спецслужбами. Долар – лише непотрібний кусок паперу. А Крим все одно наш!

Росія оголосила боротьбу з цілим світом і стає центром тяжіння для всіх антизахідних сил. Аргументами Росії є ядерна зброя та енергетичні ресурси. Вона надулася, розпушила пір’ я перед обличчям успіху, це фатально нагадує німецьке суспільство тридцятих років. Згідно з даними останніх опитувань, 71 відсоток населення стверджує, що мало мають справу із Заходом, особливо із США. Проте, купляють тільки західні смартфони, комп’ютери, телевізори, автомобілі, а не кубинські чи північнокорейські.

Країну охопила нова хвиля міграції, найбільша з часів розпаду Радянського Союзу. Виїжджають найкращі – ті, які думали, що будуватимуть європейську Росію. А якщо не їдуть самі, то відсилають своїх дітей за кордон. Люди звикли, що у московській школі чи лікарні  все частіше можна зустріти таджика чи узбека у якості лікаря чи вчителя. Росіяни вже давно не тут.

Замість майбутнього, вони вибирають минуле

Щоб зрозуміти, що зараз відбувається в Росії, не потрібно читати газет, а всього лиш послухати про що говорять люди в чергах до європейських посольств у Москві.  Я поставила там кільком людям вічне російське питання: «Що робити?». І у відповідь почула: «Саме час, втікаємо!». Ось кілька прикладів з розмов:

«У 90-ті роки ми мріяли перетворити Росію на західні країну. Я працювала у товаристві «Меморіал», ми досліджували страшну правду про сталінські репресії. Зараз це нікому не потрібно. Місто Волгоград хочуть назад перейменувати у Сталінград. Потрібна «сильна рука», щоб воскресити імперію. Я живу з відчуттям поразки».

«Я їду, тому що я лесбіянка. Моя партнерка і я маємо двоє дітей. Я не хочу, аби їх від нас забрали у притулок».

«Мій батько проти Заходу. Він сказав мені, що зараз Росію залишають лише зрадники. Але я ненавиджу цю найбільшу у світі країну. Я ненавиджу цей рабський народ, який йде до церкви і хреститься, а потім краде і вбиває. Я написала у фейсбуці, що підтримую Єромайдан в Україні. І ви не можете собі уявити, скільки бруду та ненависті вилилось на мене. Дотепер це все розігравалося у фейсбуці, але незабаром це перекинеться на вулиці. Я боюсь, що це може привести до громадської війни».

«Ще рік тому ми б не могли собі уявити, що виїдемо. Але тепер валізи спаковані. Скоро тут не буде нормального життя».

Замість миру, ми вибираємо війну. Замість майбутнього – минуле. Поки я писала цю статтю, отримала дзвінок. Хтось сказав у слухавку: «Я прочитав твої книги, статті. Прочитав, як ти поливаєш Росію брудом. Ти – зрадниця. Ми ще все вам пригадаємо. Скоро прийде наш час».

Я поклала слухавку і підійшла до вікна. У мене було відчуття, що він вже почався.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати