Перейти до основного вмісту

Двісті років порізно

Як Україна починає повертатися в Європу після двохсот років розлуки
07 квітня, 12:36

Сьогодні Європарламент проголосував за безвізовий режим в'їзду для громадян України. «За» - 521, «проти» - 75, утрималися - 36. Розклад голосів показує ставлення європейців до того, що зараз відбувається і в самій Україні, і до російської агресії.

 Попереду ще два затвердження в Раді Євросоюзу, підписи голови Європарламенту і голови Ради ЄС. Потім публікація остаточного рішення і ще 20 днів. Експерти прогнозують, що в червні-липні рішення набере чинності.

Істеричні крики російських «експертів» з телевізора щодо того, що безвізового режиму в Європу для України не буде ніколи, так само стосувалися реальності, як прогнози тих же «експертів», що Україна загине влітку 2014 року, потім восени 2015 року, потім у 2016-му, і нарешті ось зараз очікується результат передбачення ватажка «ДНР» про те, що Україна завалиться на початку травня 2017 року.

Безвізовий режим, природно, не вирішить більшості проблем України. Не зупинить агресивну війну Росії. Не вирішить проблему корупції. Не наповнить бюджет. Але він створить важливі передумови для розв’язання всіх цих проблем. Перш за все, це символ повернення в Європу, відчуття себе частиною великої європейської цивілізації.

Символи - важлива річ. У серці Росії, на Красній площі, стоять два символи: Мавзолей і Лобне місце. Один символ - єгипетських почестей мумії одного з найжахливіших катів в історії людства, другий - місце, де рубали голови.

У серці України стоїть колона - пам'ятник «Магдебурзькому праву». Споруджений в 1802 році на честь повернення Києву привілеїв Магдебурзького права імператором Олександром Першим.

Середньовічне міське право, однією з найбільш відомих систем якого було Магдебурзьке право, - це один із стовпів європейської цивілізації, поряд з автономією університетів, поділом влади і становленням незалежної судової влади. Багато поколінь городян, які вибирали собі міську владу і жили за своїми законами, сформували той соціальний тип європейського громадянина, який і став локомотивом перетворення Заходу на форпост світової цивілізації.

Київ отримав привілеї Магдебурзького права в 1494 році, за часів Великого князівства Литовського. До нього міське самоврядування було даровано Львову в 1356 році, Житомиру в 1444 році і ще низці українських міст. Імператриця Катерина Друга указом «Про приєднання Києва до Малоросії» 1775 року позбавила Київ привілеїв. Після її смерті привілеї були повернуті, але ненадовго. У 1831 році Микола Перший відібрав привілеї Магдебурзького права у всіх міст України, крім Києва, де ці привілеї зберігалися до 1835 року.

У 2014-му Україна почала повертатися в Європу після довгих років розлуки. У 2017-му, будемо сподіватися, це повернення отримає ще один імпульс. Народ України на це заслужив. Мої вітання!

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати