Повернення до Домострою
Державна Дума Росії прийняла внесений «Единой Россией», а конкретно ініційований одіозним депутатом Оленою Мізуліною законопроект про декриміналізацію побиття в сім'ї. За нього проголосували 380 депутатів, а проти - лише троє. 1 лютого його цілком очікувано затвердила Рада Федерації. Судячи з усього, там заперечень теж не було висловлено. Мізуліна так пояснила необхідність декриміналізації сімейного насильства: «Якщо ви вдарили свого малюка-пустуна, вам загрожує до двох років позбавлення волі. А якщо ваш сусід побив вашу дитину - все закінчиться адміністративним покаранням». До того ж для порушення справи «досить свідчень ображеної на батьків дитини». А це, в свою чергу, може стати приводом до вилучення дитини з сім'ї.
Очевидно, найближчими днями президент цей законопроект підпише. Щоправда, представники громадських організацій вже почали збір підписів під зверненням до Путіна з проханням не підписувати законопроект про декриміналізацію сімейного насильства, але надій на це мало. Путінський прес-секретар вже встиг висловитися в тому сенсі, що побої в родині - це лише епізод сімейних відносин, а ніяке не насильство.
Що ж, у разі побоїв дітей, якщо вони підтверджуються лише свідченнями самої дитини, а самі сліди побоїв відсутні, переведення подібних правопорушень (але тільки таких) з кримінальних в адміністративні, можливо, і виправданий. Відомо, що діти іноді таким чином мстяться батькам, наприклад, за спробу змусити їх робити уроки або вчасно лягати спати. І практика показує, що свідченням неповнолітніх у подібній ситуації далеко не завжди можна вірити. Однак якщо сліди побоїв, що називається, у наявності, то підстав не вірити дітям, я думаю, немає. А вже коли йдеться про побої, які наносяться дорослим членам сім'ї, то тут істину встановити начебто простіше. Якщо, звичайно, жертва не залякана насильником. А вона якраз найчастіше залякана.
Що ж стосується вилучення дітей з сім'ї, то тут треба підкоригувати ювенальну юстицію, ускладнивши процес вилучення дітей із сім'ї, а не декриміналізувати сімейне насильство. Новий закон передбачає, що перший випадок сімейної сварки із застосуванням сили, здійснений протягом одного року, буде каратися як адміністративне правопорушення. Зі ст.116 КК РФ вилучений пункт про можливість тюремного ув'язнення до двох років за побої близьких родичів, які «завдали фізичного болю, але не спричинили наслідків». Якщо ж той, хто вже притягувався за подібне правопорушення, вчинить його повторно протягом року, то йому загрожуватиме вже кримінальна відповідальність.
Ця поправка до КК відображає в цілому сексистський характер психології російської еліти. Чиновники вже поспішили заявити, що новий закон лише «зробить сім'ю міцнішою». І депутати, і міністри, і великі бізнесмени в своїй більшості звикли керуватися нехитрою максимою: «Б'є - значить любить», і крізь пальці дивитися на насильство в сім'ї. Цей законопроект також покликаний полегшити роботу поліції. А то поліцейські постійно скаржаться, що дружини приносять заяви на побої з боку чоловіків, а потім ці заяви забирають. Тепер, мовляв, взагалі перестануть заяви приносити. Штраф за рукоприкладство буде тільки ударом по сімейному бюджету, а жертвівсе одно доведеться жити з чоловіком-тираном в одній квартирі. У неї буде ще менше шансів або піти від нього, або змусити його не розпускати руки.
І в зв'язку з новим законопроектом у Росії вже народився новий дуже короткий анекдот. Одружитися з депутаткою Держдуми, щоб раз на рік за невеликі гроші бити їй морду. Головне, не завдати хоча б легкої шкоди здоров'ю. Так що чоловіки тепер будуть бити дружин і дітей сильно, але акуратно. Якщо ж все-таки побої призведуть лише до легких тілесних ушкоджень, то це буде класифікуватися як кримінальний злочин, але залишиться справою приватно-публічного обвинувачення. Тоді жертві доведеться самостійно, без допомоги держави, доводити винуватість. А в умовах сімейного насильства знайти такі докази самостійно жертва зазвичай не в змозі. Так що реальний шанс потрапити за ґрати у того, хто б'є членів своєї родини, з'явиться лише тоді, коли жертві будезавдано тяжких тілесних ушкоджень. Але тут вже і до смертовбивства недалеко.
Тож не дивно, що законопроект про декриміналізацію сімейного насильства вже викликав публічні протести. У Петербурзі пройшла нечисленна акція-перформанс активісток феміністського руху. Її організатораЛедуГаріну було затримано. Учасники акції пропонували чоловікам, які проходили повз, побити будь-яку з жінок-активісток на вибір за прейскурантом, що відповідає адміністративним штрафам за сімейні побої. Потім дівчата розгорнули банер "Да здравствуют традиционные ценности" і віднесли до будівлі Законодавчих зборів голову від жіночого манекена.
Спершу учасники і глядачі думали, що поліцейські прийняли постановочні побої за справжні. Але виявилося, що проти Гаріної порушено адміністративне провадження за статтею КоАП "Самоуправство", що загрожує їй штрафом до 300 рублів. Втім, феміністський рух у Росії дуже слабкий, і владана нього анітрохи не зважає. І, як вважають експерти, після ухвалення закону ще більше випадків сімейного насильства буде закінчуватися смертями або тяжкими тілесними ушкодженнями. Зараз, за деякими даними, кожне 11-те вбивство в Росії відбувається під час сімейних сварок. З січня 2015-го по вересень 2016 року було зареєстровано понад 19 тис. вбивств, і в 1,7 тис. випадків злочинець і жертва були близькими родичами. Від рук членів родини загинули 539 жінок і 56 дітей.
А всього в Росії, за оцінкою МВС, 600 тис. жінок щорічно піддаються домашньому насильству. Тепер, боюся, гинути буде ще більше. І родини не зміцняться, а скоріше навпаки. Якщо раніше дружина все-таки могла приструнити чоловіка погрозою заявити на нього в поліцію, то тепер просто буде бігти від нього, забравши дітей. Якщо, звичайно, знайдеться куди бігти.