Вірус популізму
Популізм стає найпоширенішим вірусом сучасності. У неділю він зупинив спробу конституційної реформи в Італії, яка мала усунути хронічну політичну та фінансову нестабільність у країні. Через складність проходження рішень через парламент кабінет Ренці не міг здійснити обіцяні реформи, спрямовані на економічну стабілізацію. Ренці поставив на кін свою посаду, намагаючись переконати громадян. Італійці сказали "ні".
Це "ні" одного зразка з Брекзітом та зростанням популярності правих сил у багатьох європейських країнах. Протестне "ні", спричинене швидше спровокованим ззовні розчаруванням та недовірою громадян до спроможності власних урядів їх захистити. Тепер Ренці має піти, і це може спричинити дострокові парламентські вибори та прихід до влади популістських правих сил.
Це вже можна назвати великим європейським трендом. Очевидно, що праві політичні сили, які раніше вважалися непрохідними, отримують від цих подій значний імпульс. Це пов'язано і з широкими соціальними програмами в ЄС, які вирощують лівий електорат і популістів, паралельно знищуючи національну інтелектуальну буржуазію або середній клас, який і створив сучасну європейську демократію. Наступного року вибори пройдуть у Франції, Німеччині, Нідерландах. У них прихід правих сил, або принаймні формування коаліційних урядів за їхньої участі, є дуже ймовірним. Основний запит європейського виборця сьогодні - більше ефективності від уряду, зокрема і в питаннях внутрішньої безпеки. Більш жорстке регулювання міграційної політики. Але не тільки. Американські вибори виявили ще один бік небезпеки – можливість технічного або «хакерського» впливу на виборчий процес з боку Росії. На додачу до вже відомих механізмів - фінансового спонсорства партій (Народний фронт у Франції) або гібридної війни. Чи робить це політичні сили в Європі більш настороженими? Однозначно. Чи обіцяє це пом’якшення європейської політики щодо Москви? Під питанням.