Перейти до основного вмісту

...Залишились лічені години!

20 лютого, 13:27
Фото Reuters

УКРАЇНІ ЗАЛИШИЛИСЬ ЛІЧЕНІ ГОДИНИ

Україна зараз опинилась на краю прірви, і наразі залишаються години, щоби можливо було знайти рішення в стінах парламенту, в рамках нової конфігурації більшості, голосування за конституційний акт, повернення до балансу влади, створення уряду, який міг би отримати фінансову підтримку, для того, щоби уникнути дефолту. Очевидно, що потрібна програма нового уряду, що покаже, як чітко виходити із ситуації. В будь-якому разі – це останній момент, коли можливі рішення в рамках домовленостей, коли можливі домовленості між політичною парламентською опозицією, президентом Януковичем і його оточенням і за підтримки з одного боку західних країн Європейського Союзу, а з іншого – Росії.

Я думаю, що саме зараз вирішується питання, чи можна буде уникнути вже не десятків, а тисяч смертей українців, чи можна буде уникнути десятків сотень тисяч біженців на західному кордоні України, чи можна буде уникнути розколу України. І не за таким сценарієм, як хотілося комусь, щоби відійшли західні області, а розколу, де південний схід України може опинитись поза рамками території нашої держави. Тобто ці всі сценарії можуть бути сьогодні зруйновані. Якщо так, то є надія, що можна буде перейти до колишнього періоду подолання системних проблем. Хоча в такому разі це також не буде безболісним. У випадку ескалації конфлікту, залучення армійських підрозділів, розгортання подальшого силового сценарію можуть бути непередбачувані наслідки.

ОСТАННЯ НАДІЯ - НА НАРОД

Саме позиція західних країн, в першу чергу США, в останній момент, вночі, після розмови з Байденом президента Януковича, зупинила подальше розгортання жахливого сценарію. В свою чергу, Росія має серйозні, потужні впливи на ситуацію в Україні і останні офіційні заяви міністерства закордонних справ Російської Федерації, де події в Україні називаються «Коричневою революцією», де йдуть натяки на застосування будь-яких засобів. Відповідно підтримка фінансово-економічна, надання додаткових коштів президенту Януковичу свідчить про те, що Росія наразі дуже серйозно впливає на позицію української влади. Очевидно, що без такої підтримки з боку Кремля, з боку Володимира Путіна, ситуація розвивалась би по більш компромісному сценарію.

Тому я вважаю, що ті консультації, перемовини, які ведуться між Берліном і Москвою, Вашингтоном і Москвою, – корисні, але хотілося б уникнути ситуації, коли вирішуватиметься долю України, майбутнє України – без України. Якщо далі Віктор Янукович не буде тримати ситуацію під контролем, його старші партнери можуть відмовитись від його послуг. Тому всі ці сценарії на столі. На жаль, Україна стає не лише країною, де відбуваються складні трансформаційні процеси, де є серйозний конфлікт, але й майданчиком геополітичного протистояння. Якщо саме так розвиватимуться події, то очевидно, буде складно говорити про повернення до процесу європейської інтеграції і будь-який сценарій, який веде до поглиблення конфлікту, на мій поглід, – це шлях до Євразії, тобто ближче до Росії.

Тому зараз вирішується не лише доля України, а й європейська конфігурація – стабільності регіону на майбутнє, шляхи забезпечення такої стабільності. Саме ті люди, які тримають оборону на Майдані Незалежності в Києві, ті люди, які перебрали на себе владний контроль в багатьох областях України й сформують зараз бачення європейського майбутнього. Зрозуміло, якщо політики в останню добу не знайдуть рішення, то тоді все визначить народ.

ПРО САМОСТІЙНІСТЬ

Очевидно, що позиції України, як держави, серйозно підірвані й з точки зору іміджу країни, й з точки зору економічного розвитку, й з точки зору здатності діючої влади забезпечити стабільність і подальші перспективи. Але говорити, що Україна перетворилася повністю на об’єкт міжнародних впливів, - зарано, хоча такі тенденції є. Суб‘єктність України - міжнародно-правова – залишається, але міжнародна суб’єктність, тобто можливість впливати на процеси в Європі, звичайно, серйозно знизилась. Натомість, ставлення до перспектив України, її потенціалу залишається досить позитивним. І це позитивне ставлення тримає активна частина громадянського суспільства України, яка під європейськими лозунгами, фактично захищаючи європейські цінності, показує всьому світу здатність українського народу все-таки досягати результату і йти наполегливо в напрямі європейської інтеграції. В разі, якщо це буде зломлено, якщо Україна перетвориться в поліцейсько-авторитарну країну, звичайно, тоді можна говорити про дуже швидку втрату міжнародно-правової суб’єктності. Поки що шанси на збереження цього залишаються.

Підготував Олександр Демченко

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати