Перейти до основного вмісту

Замасковане затишшя

Тарас Дзюба: «Бойовикам не стільки потрібні ці «республіки», скільки привід вичавлювати гроші зі спонсорів та місцевого населення»
10 листопада, 19:25

Відвести свою техніку від «градів» окупантів – на жаль, за таким принципом досягалось відносне затишшя на Донбасі останнім часом. В той же момент бойовики всілякими способами маскували свою важку техніку, зокрема використовуючи заводські ангари промислових міст. ОБСЄ, якому так і не був наданий доступ до українсько-російського кордону, що передбачено мінськими угодами, не завжди помічало такі факти маскування. В свою чергу в понеділок розвідкою сил АТО виявлена колона з 20 танків російських терористів. Ще 4 танки бойовики намагались замаскувати біля містечка Мар’їнка на Донеччині. Але, при цьому, заступник СММ ОБСЄ Олександр Хуг в недавньому інтерв’ю відмітив, що саме з українського боку колись були помічені замасковані «гради». При цьому ОБСЄ дивним чином не помітило згадані 20 танків під Мар’їнкою.

Нагадаємо, що напередодні чергового раунду перемовин в Мінську було відмічено кільки десятків випадків порушення затишшя з боку бойовиків. Такі атаки терористами здійснюються, на думку прес-центру АТО, з метою спровокувати українських військових на відповідь. При цьому українським військовим дозволили здійснювати рішучу відсіч діям незаконних збройних формувань, про що повідомив керівник української сторони у Спільному центрі по контролю і координації припинення вогню Борис Кремінецький. Така заява свідчить про суттєву зміну ситуації на фронті, адже до того українським Збройним Силам заборонялось відповідати на вогонь бойовиків після перших пострілів.

Можна відмітити, що робота безпекової групи досягла відчутних результатів не лише по зменшенню обстрілів, але й по підготовці до початку розмінування територій. Фаза розмінування мала засвідчити факт досягнення консенсусу щодо стабілізації затишшя, яке тривало кілька місяців. Щоправда помічені факти взяття в полон людей, які безпосередньо займались процесом розмінування на лінії зіткнення. Разом з тим, акцент переміщувався в сторону роботи політичної підгрупи, чергова зустріч якої відбулась у вівторок. Йдеться про виконання низки пунктів Мінських угод лютого місяця цього року. Неприємною особливістю цих пунктів є проведення виборів на окупованій території і амністія всіх учасників бойових дій. Все це мало закріплювати не лише статус-кво влади окупанта на частині Донбасу, але й офіційне визнання суб’єктності бандитів. Така міна була підготовлена Мінськом-2, обійти яку українським дипломатам в процесі роботи контактних груп навряд було можливо. Щоправда агресія бойовиків в свою чергу ставить під сумнів можливість виконання згаданих пунктів, адже по всьому видно, що терористи самі не готові до примирення. Така неготовність пояснюється не лише путінським шантажем офіційного Києва, але й тим, що самі бандити, які взялись за кермо в Луганську і Донецьку, проявили більшу ефективність в грабежах, ніж в розбудові ними ж понівеченої інфраструктури та відновленні соціально-економічних капілярів.

Отже, не дивлячись на те, що поки ситуація в зоні конфлікту згідно офіційної позиції знаходиться під контролем, можна очікувати наступну хвилю ескалації конфлікту.

Тарас ДЗЮБА, заступник керівника АТО з питань взаємодії з громадськістю та ЗМІ:

- Бойовики намагаються приховати від громадськості той факт, що озброєння, яке мало було б бути відведено, насправді залишається на місцях. Вони маскують техніку, показово відводять її, а потім вночі повертають назад. Бойовики також можуть навмисне провокувати ситуацію для того, щоб продовжувати вимагати підтримку від російських кураторів. Бандитам ці «республіки» не стільки потрібні», скільки привід вичавлювати гроші зі спонсорів та місцевого населення.

Не варто забувати про те, що саме воєнний чинник є потужним засобом Росії тиснути на Київ. На території Росії біля наших кордонів відновлені всі шляхи підводу – дороги, залізниця, розгорнуті мобільні шпиталі, табори. Не можна виключати можливість швидкого перекидування на Донбас додаткових російських збройних сил. Але поки що ситуація знаходиться під контролем при значному збільшенні обстрілів і провокацій. Українська сторона, підкреслюю, суворо дотримується Мінських домовленостей.

Щодо заяв деяких представників ОБСЄ, щодо начебто маскування українською стороною своєї важкої техніки. Виникла дивна ситуація, коли інформація про порушення затишшя та наявність техніки у бойовиків повідомляється до ОБСЄ, але вона чомусь не перевіряється, тобто «зависає». У нас є постійний представник у місії ОБСЄ. Ситуація в АТО контролюється двосторонньою групою спільного центру координації по припиненню вогню. Кожного дня ми з ними спілкуємось і російська сторона підписується під звітами. Викликає здивування, коли деякі представники ОБСЄ виступають від свого імені і при цьому свою особливу думку вони не включають в офіційний звіт. Можливо у них присутня особиста зацікавленість.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати