Аудитори України, Польщі, Чехії та Словаччини перевірять доступність якісної освіти для українських школярів за кордоном

Вищі органи аудиту України, Польщі, Чехії та Словаччини ухвалили рішення про проведення міжнародного координованого аудиту щодо забезпечення права на освіту українських дітей у школах країн Європи. Підходи до проведення аудиту та його основні завдання обговорили представники зазначених ВОА 30-31 липня у м. Жешув (Польща). Повідомила Рахункова палата України.
Зустріч відбулася на запрошення Президента Вищої палати контролю Республіки Польща Маріана Банася, а делегацію Рахункової палати очолила Голова Рахункової палати Ольга Піщанська.
Також у зустрічі взяли участь віцепрезидент Вищої палати контролю Республіки Польща Яцек Козловський, віцепрезидент Вищого аудиторського офісу Чеської Республіки Ян Малек, директор регіональної філії Вищого аудиторського офісу Словацької Республіки у місті Пряшев Яна Тішлерова та ін.
Голова Рахункової палати Ольга Піщанська наголосила, що для України питання благополуччя українських дітей за кордоном є одним з пріоритетних. Вона зауважила, що загалом з початку повномасштабного вторгнення російської федерації більше 2 млн дітей з України виїхали з країни. Згідно з даними освітнього омбудсмена України, близько 800 тисяч дітей у 2022-2023 роках інтегрувалися у шкільну систему ЄС. Однак не існує точних даних щодо того, скільки дітей не мають змоги навчатися.
«Питання стратегічного значення – щоб родини, які залишили країну через війну, зберегли зв’язок з Україною, повернулися після нашої перемоги, а українські діти без труднощів інтегрувалися у рідне суспільство. Єдиний спосіб зберегти сталий зв’язок з цими дітьми зараз – це гарантувати їм якісний та постійний доступ до української освітньої системи, яка б підтримувала на належному рівні їхню національну ідентичність. Також важливо розуміти, скільки українських дітей мають, а скільки не мають доступу до освіти за кордоном, наскільки якісним та ефективним є це навчання. Ми маємо сприяти залученості тих, хто не навчається, а також встановити, чи стикаються вони з труднощами», – наголосила Ольга Піщанська.
Під час зустрічі учасники обговорили можливі аудиторські підходи та ознайомились із наявними тематичними дослідженнями вищих органів аудиту. Зокрема, у 2023 році ВОА Польщі провів аудит, що стосувався навчання дітей-іноземців у польських школах. Саме тоді було виявлено прогалини обліку дітей, які перебувають у Польщі, але не навчаються.
Загалом, в межах запланованих контрольних заходів аудитори Польщі, Чехії та Словаччини досліджуватимуть процес забезпечення доступу до освіти українських дітей у своїх країнах. Водночас Рахункова палата аналізуватиме, чи надало Міністерство освіти та науки України цим дітям можливість продовжити навчання онлайн в українських школах. Досліджуватиметься й готовність української системи освіти до повернення дітей на батьківщину.
У підсумку зустрічі керівники ВОА домовилися про створення координаційної робочої групи на чолі з представниками Польщі.
Також у рамках робочої поїздки до Польщі Голова Рахункової палати Ольга Піщанська зустрілася з в.о. директора Регіонального відділення Вищої палати контролю Республіки Польща в Жешуві (Ряшів) Стефаном Гадосом, відвідала мерію Жешува та обговорила з мером - Конрадом Фійолеком роль міста як гуманітарного хабу.