Генеральний секретар НАТО Марк Рютте: росія має розпочати серйозні переговори з Україною, а не надсилати «історика»

«Я ціную (Дональда Трампа – ред.) за те, що він вирвав із глухого кута ситуацію з Путіним, коли прийшов до влади. Він був єдиним, хто міг це зробити, і розмова почалася. Але тепер ми повинні переконатися, що Україна має те, що їй потрібно, і що Росія сяде за стіл переговорів і вестиме змістовний діалог з Україною, не надсилаючи натомість якогось там історика, який розповідає про те, що сталося у 1700-х роках чи щось ще, а ведучи змістовні розмови про сучасні реалії», – сказав Рютте.
Він наголосив на готовності України до переговорів, оскільки «вони хочуть припинення вогню… і досягти мирної угоди».
Водночас це означає, що з цією метою колективний Захід має шукати засоби, включаючи потенційно нові санкції та інші інструменти тиску на росіян, вважає Рютте.
Як повідомляв Укрінформ, 10 травня на саміті Коаліції охочих у Києві було оголошено рішення про припинення вогню з 12 травня, однак Росія не пристала на цю пропозицію, натомість висловила готовність до переговорів у Стамбулі. 16 травня відбувся перших раунд переговорів у Стамбулі, де російську делегацію очолював помічник Путіна Володимир Мединський, що підкреслює низький рівень російського представництва. Українську очолив міністр оборони Рустем Умєров. За результатом переговорів була досягнута домовленість, зокрема, про обмін полоненими у форматі «1000 на 1000».
2 червня у Стамбулі пройшов другий раунд переговорів між делегаціями України та РФ, під час якого вдалося домовитися про обмін військовополоненими двох категорій – поранених і важкопоранених, а також молодих воїнів віком до 25 років – у форматі «всіх на всіх». Крім того, у Стамбулі узгоджено питання обміну тілами полеглих військових.
Під час другої зустрічі російська сторона передала «меморандум» для проведення на його основі мирних переговорів, який виявився ультиматумом і містив вимоги, що суперечать Конституції України та міжнародному законодавству.
Президент України Володимир Зеленський зазначав, що продовжувати перемовини у Стамбулі буде можливо лише у форматі обговорення документа без ультиматумів Росії. Наразі меморандум РФ не виглядає як документ про деескалацію.