Crown Agents ініціювали зустріч в рамках співпраці Великої Британії з Україною для повоєнного відновлення та відбудови

В рамках Програми «Підтримка українського громадянського суспільства», ініційованої урядом Великої Британії спільно з Crown Agents для швидкого реагування на виклики війни у Києві відбулася зустріч представників Посольства Великої Британії в Україні та Уряду України з громадськими організаціями. Під час зустрічі фокусом обговорення стали зусилля громадянського суспільства у забезпеченні національної стійкості.

Учасники обговорили ефективність адвокації як методу впливу на рішення держави та органів місцевого самоврядування, включення потреб вразливих груп населення у проєкти з відбудови та відновлення, виклики та напрацювання у сфері соціальної інтеграції, стійкості та відновлення.
Стефан Коссофф, Директор з розвитку при Посольстві Великої Британії, у вступному слові підкреслив важливість розбудови сталого і сильного громадянського суспільства, що є однією з необхідних умов ефективного реагування на виклики, в тому числі виклики війни.

«Я пишаюся, що в момент, коли Україна переживає події історичного масштабу і проходить одне з найважчих випробувань, Велика Британія залишається з нею поруч і посилює свою підтримку, в тому числі через фінансування критично важливих ініціатив через фонд громадянського суспільства, — коментує Стефан Коссофф. — На сьогодні маємо 32 партнери, які допомагають підтримувати діяльність 128 організацій громадянського суспільства. Ми розуміємо, наскільки важливо не тільки виграти війну, але й забезпечити мир — демократичний, інклюзивний та стійкий рівною мірою для всього населення України без винятків».

За словами Стефана Кософфа, розвинуте громадянське суспільство є джерелом інновацій, його експертність має прикладний характер як для розвитку громад, так і для відкриття нових можливостей і перспектив на рівні уряду і всієї держави. І так само, велику роль у забезпеченні національної стійкості на локальному рівні відіграють рішення та зусилля уряду. Побудова громадянського суспільства є основою для національної стійкості — досвід Великої Британії це підтверджує.

Заступник голови Державного агентства автомобільних доріг України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Роман Комендант зазначив, що суспільство відіграє дуже важливу роль у підготовці та реалізації проєктів із відбудови на національному рівні та висловив подяку урядові Великої Британії за підтримку, зокрема, за надану можливість обмінятися досвідом щодо проєктів приватно-державного партнерства, які ми почнемо впроваджувати наступного року. Як приклад ефективної взаємодії держави із суспільством спікер навів створення платформи DREAM, яка збиратиме інформацію про проєкти з відбудови та дозволить контролювати процес реалізації на всіх етапах:
«Зараз у Міністерстві трансформації працюють над створенням єдиної екосистеми, яка буде об'єднувати у собі всі процеси. Ми як агентство є технічним адміністратором цієї системи. Наразі на порталі відбувається по суті висвітлення всіх процесів відбудови. Наша мета — взаємодіяти з громадами і суспільством в цілому для забезпечення прозорої та ефективної відбудови, щоб був справжній громадський контроль».

Цю платформу Україна презентувала влітку на Лондонській конференції з відновлення.
Галина Жуковська, Старша референтка апарату Офісу Урядової уповноваженої з питань гендерної політики на підтримку позиції про необхідність впровадження підходу з гендерної рівності та соціальної інклюзії у процеси відбудови розповіла про запуск платформи із забезпечення рівності та інклюзії у відновленні як дорадчого органу при Комісії з питань координації взаємодії органів виконавчої влади щодо забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків:
«Громадянське суспільство — це рушійна сила всіх зрушень, які є в Україні. Діяльність, яка здійснюється громадськими організаціями, має враховувати гендерну складову. Незважаючи на повномасштабне вторгнення, забезпечення рівних прав жінок і чоловіків в Україні є першочерговим завданням уряду. Міністерство соцполітики вже підготувало низку стратегічних документів для реалізації цього напрямку. Повертаючись до проєктів з відбудови, маємо працювати над тим, щоб будь-які плани базувалися на оцінці потреб кожної громади, а оцінка потреб враховувала гендерну складову та інклюзію».

Уляна Токарєва, Заступниця Міністра соціальної політики України, закликала громадянське суспільство до співпраці та висловила готовність Міністерства проводити окремі зустрічі для того, щоб заглибитися в інструкції і матеріали, які дають можливість у всіх рішеннях, що стосуються процесів відновлення, враховувати потреби жінок, чоловіків, осіб з інвалідністю або з порушенням функціонування:
«Маємо сподівання, що кожна ініціатива, яка подається і з локального рівня, і на національному рівні, буде знаходити в цих стратегічних матеріалах свої фільтри, щоб враховувати інтереси всіх груп населення без винятків. Це надважливо для нас. Наша сфера відповідальності — це соціальні послуги, соціальні виплати, протезування і багато всього іншого. Все найважливіше відбувається на рівні громад, і наш пріоритет в цих процесах — забезпечити необхідну деінституалізацію та пріоритезацію потреб людини саме через розбудову системи надання підтримуючих послуг на місцях, а не відновлення інституцій. Участь громадянського суспільства є надзвичайно важливою для проєктування таких рішень, сподіваємося на партнерство».
В експертних дискусіях взяли участь представники Посольства Великої Британії в Україні, уряду України та громадських організацій, які коштом донорської допомоги впроваджують проєкти та програми для підтримки постраждалих від бойових дій, ветеранів і вразливих груп населення, а також для розбудови спроможностей громад.