Комунікація, емпатія та кризова підтримка: експертка вказала на ключові аспекти для ефективної роботи з родинами загиблих та зниклих безвісти захисників

Попри гарантії з боку держави, частина родин загиблих та зниклих безвісти військовослужбовців постають перед численними труднощами у взаємодії з державою. Несвоєчасне інформування про долю близьких, помилки в оформленні базових документів та встановлення статусу «зниклий безвісти» за наявних свідчень про загибель — це лише невелика частина перепон на шляху сімей, які переживають біль втрати. Зважаючи на це, державним органам, які працюють з родинами загиблих та зниклих безвісти захисників, важливо звернути увагу та доопрацювати низку важливих для якісної співпраці аспектів. На цьому під час презентації аналітики у Медіацентрі Україна наголосила Олена Копіна, авторка аналітики, залучена експертка.
Зокрема, за її словами наразі важливо завершити створення єдиної інформаційної платформи для родин зниклих безвісти захисників з боку Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Вона переконана, що робота цієї платформи має покращити комунікацію між родинами зниклих безвісти і державними органами, а також пришвидшити обмін інформацією між усіма, хто залучений до пошуку та обліку зниклих безвісти військовослужбовців.
Олена Копіна зауважила, що з боку Міністерства оборони та Міністерства внутрішніх справ важливо час відбору кандидатів на посади у ЦВС, Служби соц. підтримки звертати увагу на емоційний інтелект, емпатію, морально-етичні стандарти.
Крім того, варто розробити стандартизовані доступні для розуміння інформаційні матеріали (пам’ятки) з актуальними контактними даними відповідальних відомств, описом кроків, які має зробити родина зниклого безвісти військовослужбовця для збору та подачі необхідних документів.
Також, додала експертка, важливо надавати родинам щойно мобілізованих захисників контакти патронатної служби або служби військово-цивільного співробітництва військової частини для швидкого реагування в разі загибелі чи зникнення безвісти військовослужбовця.
Олена Копіна також акцентувала на важливості забезпечення кризової підтримки для родин під час сповіщення із залученням медиків і психологів.
Крім того, вона вказала і на важливість підтримки для фахівців ТЦК, ВЧ та СП, які постійно працюють з родинами, запобіганню вигоранню та вторинній травмі.
Експертка наголосила також на тому, що важливо надати контакти патронатної служби або служби ВЦСО родинам одразу після мобілізації захисника. А також вказала на те, що слід призначити відповідальну особу у кожній військовій частині й ТЦК для супроводу родини.
Окрім співпраці з державними органами, Олена Копіна також наголосила на важливості співпраці з громадськими організаціями в питаннях загиблих та зниклих безвісти захисників.
Вона підкреслила, що важливо проводити спільні круглі столи, зустрічі за участі ВЧ, ТЦК, родин, громадських об’єднань. За її словами слід використовувати потенціал ГО для юридичної, психологічної, інформаційної підтримки. А також, додала вона, слід підтримувати адвокаційні ініціативи, зміни до законодавства, ініційовані правозахисними організаціями.