Євросоюз виділяє $30 млн на реконструкцію водогону Кривого Рогу, який постраждав від підриву Каховської ГЕС

Європейський Союз оголосив про виділення 30 мільйонів євро на проєкт відновлення системи водопостачання в Кривому Розі, що реалізується Міжнародною організацією з міграції (МОМ).
Про це повідомила пресслужба делегації ЄС в Україні, пише  Рубрика.
У чому проблема?
До руйнування Кривий Ріг отримував воду саме з Каховського водосховища. Після знищення греблі російськими військами місто вимушено користується тимчасовими, менш якісними та нестабільними джерелами водопостачання.
Яке рішення?
Символічно ініціативу було презентовано 6 червня 2025 року — у другу річницю руйнування Каховської гідроелектростанції, однієї з наймасштабніших техногенних катастроф в історії незалежної України.
"Атаки Росії серйозно пошкодили системи водопостачання України, залишивши цілі міста в небезпеці. За допомогою цього проекту ЄС допомагає відновити життєво важливі послуги та зменшити вразливість таких громад, як Кривий Ріг", заявив Жоселін Корне, керівник відділу "Відновлення, енергетика, інфраструктура та навколишнє середовище" Представництва ЄС в Україні.
Як це працює?
Проєкт, який фінансується ЄС і впроваджується МОМ, має на меті:
-
ремонт насосних станцій,
-
заміна трубопроводів,
-
покращення ефективності водоочисної станції,
-
зменшення втрат води у мережі,
-
зниження енергоспоживання системи.
Партнерами виступають Криворізький водоканал і місцева влада. Проєкт охопить до 700 тисяч жителів, включаючи приблизно 80 тисяч внутрішньо переміщених осіб, які знайшли прихисток у місті.
ЄС та МОМ стали одними з перших міжнародних партнерів, які відреагували на трагедію Каховки. З червня 2023 року вони надали гуманітарну допомогу понад 50 тисячам людей у затоплених і постраждалих районах: від розподілу води та засобів гігієни до встановлення котлів та підтримки теплопостачання взимку.
Зокрема, допомога МОМ Криворізькому водоканалу вже включала ремонтні комплекти, насоси та інше обладнаннядля підтримки критичної інфраструктури.
"Завдяки аварійним поставкам води, розподілу необхідних непродовольчих товарів та засобів гігієни, встановленню децентралізованих та альтернативних систем опалення або котлів на твердому паливі, а також підтримці опалення в холодні місяці, МОМ допомогла забезпечити безперебійне надання основних послуг у деяких з найбільш постраждалих районів", йдеться у повідомленні.
Зокрема, допомога МОМ, надана Кривгородському водоканалу за фінансування ЄС, включала ремонтні комплекти та обладнання для зміцнення громадської інфраструктури, що зазнала значних пошкоджень.
У пресслужбі також наголосили, що загалом, в оцінці потреб після катастрофи за 2023 рік, підготовленій спільно Організацією Об'єднаних Націй та Урядом України за участю Групи Світового Банку та Європейського Союзу, збитки та збитки, спричинені руйнуванням греблі, оцінено в 14 млрд доларів США.