Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

2024 рік був найспекотнішим за всю історію спостережень, – ВМО

14 січня, 16:59

 

2024 рік був найтеплішим за весь період спостережень. Глобальна середня температура поверхні перевищила середню температуру 1850-1900 років на 1,55°C (±0,13°C). Це вперше, коли календарний рік показав таке суттєве перевищення позначки 1,5°C.

Це офіційно підтвердила Всесвітня метеорологічна організація (ВМО), пише Рубрика.

За словами Генерального секретаря ООН Антоніу Гутерреша, такі показники підтверджують невідворотність глобального потепління.

"Сьогоднішня оцінка Всесвітньої метеорологічної організації (ВМО) ще раз доводить, що глобальне нагрівання є непереборним фактом", сказав він.

Гутерреш закликав усі уряди ухвалити цього року нові національні кліматичні плани дій, щоб обмежити підвищення глобальної температури на рівні 1,5°C й підтримати найбільш вразливі країни, які стикаються з руйнівними кліматичними наслідками.

"Окремі роки, що перевищують межу в 1,5 градуса, не означають, що довгострокова мета досягнута. Це означає, що нам потрібно ще більше боротися, щоб вийти на правильний шлях. Високі температури у 2024 році вимагають революційних заходів щодо зміни клімату у 2025 році", – сказав він. 

Своєю чергою ВМО надає оцінку температури на основі багатьох джерел даних для підтримки міжнародного моніторингу клімату та надання авторитетної інформації для переговорного процесу ООН щодо зміни клімату. 

зміни клімату потепління

Фото: Інститут фізики атмосфери (Китайська академія наук)

"Історія клімату розігрується на наших очах. У нас був не один чи два рекордні роки, а цілий десятирічний ряд. Це супроводжувалося руйнівними та екстремальними погодними умовами, підвищенням рівня моря та таненням льоду, і все це викликано рекордними рівнями парникових газів через діяльність людини", – сказала Генеральний секретар ВМО Селесте Сауло.

Водночас ВМО стверджують, що у всіх оцінках температури є запас невизначеності. Усі шість наборів даних вважають 2024 рік найтеплішим за всю історію спостережень, і всі підкреслюють останні темпи потепління. Але не всі показують аномалію температури вище 1,5 °C через різні методології.

Окреме дослідження, проведене групою вчених під керівництвом професора Ліджінг Чена, виявило, що у 2024 році тепло океанів досягло рекордних рівнів, не лише на поверхні, але й на глибинах до 2000 метрів. Це стало ключовим фактором для аномально високих температур.

зміни клімату потепління

Фото: Інститут фізики атмосфери (Китайська академія наук)

Генеральний секретар ВМО Селесте Сауло зазначила, що однорічне перевищення позначки 1,5°C не означає досягнення довгострокових температурних меж Паризької угоди, але кожна частка градуса має значення для майбутнього планети.

"Ми бачили надзвичайну температуру на суші, морській поверхні, надзвичайну спеку в океані, що супроводжувалася екстремальною погодою, яка вплинула на багато країн по всьому світу, руйнуючи життя, засоби до існування, надії та мрії", – заявила речниця ВМО Клер Нулліс.

Повний звіт ВМО про стан клімату, включаючи дані про парникові гази, підвищення рівня моря та відступ льодовиків, буде опублікований у березні 2025 року.

 

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати