Уперше за 38 років археологи знайшли артефакти на островах поблизу ДніпроГЕС

На річці Дніпро неподалік Дніпровської ГЕС експерти Національного заповідника "Хортиця" спільно з гідроенергетиками провели моніторингову експедицію на островах "Три стовпи". Під час роботи на островах науковці знайшли речі, як датовані V тисячоліттям до нашої ери.
Про це повідомив науковий співробітник відділу охорони пам'яток археології та природи Національного заповідника "Хортиця" Анатолій Волков, інформуєУкрінформ.
"Ці острови мало досліджені. Першим їх дослідив у 20-х роках минулого століття місцевий краєзнавець Мартинс, у 1928 році їх професійно досліджував відомий археолог Андрій Добровольський. У 87-му їх досліджували співробітники заповідника, і після того досліджень не було", говорить науковець.
Острови знаходяться в безпосередній близькості до ГЕС і потрапити туди неможливо, але запорізькі науковці отримали офіційний дозвіл та змогли провести моніторинг стану пам'яток і навіть знайти там деякі цікаві знахідки.
Фото: Укрінформ
Це група з трьох островів:
-
"Похилий",
-
"Середній стіг",
-
"Крісло Катерини".
Раніше вони були на поверхні води, зараз – з'єднані піщаними мілинами.
Це дуже цікаві з археологічного боку острови, бо там була вперше виявлена середньостогівська культура, назва якої походить він острова "Середній стіг".
"Це час V-IV тисячоліття до нашої ери. Це 4500 – 3500 тисячі років до Різдва Христова. Це такий комплексний пам'ятник. Речі належать до різних часів – це й енеоліт, доба бронзи, ямна, катакомбна культура, античність, середньовіччя. Я стараюсь уникати слова «унікальний», коли говорю про знахідки. Все, що знайшли – є частинами якихось речей. Це цікаві з археологічного погляду знахідки", каже Волков.
Найдавніші речі, які були знайдені, датовані:
-
епохою енеоліту – це уламки горщиків. Вони ідентифікуються особливим гребінчастим візерунком, який притаманний саме середньостогівській культурі доби енеоліту.
-
уламки ліпних посудин – доба бронзи, ямна культура – це 3000-2000 тисячоліття до нашої ери.
-
далі – фрагменти амфори, датовані добою античність.
Фото: Укрінформ
"Один з неоднозначних предметів – це кам'яна сокира. Такого ми ще не зустрічали. Виготовлена саме з граніту. Зазвичай для таких речей використовували інші породи каменю. Це цікава знахідка. Її треба дослідити, але за формою дуже схоже на сокиру", коментує Волков.
Фото: Укрінформ
На "Середньому стозі" науковці побачили так звану "козацьку миску" – це заглиблення в камені, де за легендами запорізькі козаки варили галушки та годували один одного.
Науковці пояснюють, що раніше ця територія перебувала під водою, а зараз, після руйнування росіянами Каховської ГЕС, рівень води у Дніпрі впав і виявилось, що "мисок" на островах не одна, а дев'ять.
"Це природнє утворення, тобто зроблено не людськими руками", каже керівниця Інформаційно-видавничого відділу Національного заповідника "Хортиця" Анна Головко.
Науковці кажуть, що дослідити ці острови обов'язково треба, але це завдання – на після завершення війни. Зараз же треба проводити там регулярні моніторингові розвідки.