На саміті ЦЄІ у Хорватії закликали до жорсткої міжнародної відповіді РФ на дії щодо України
![](/sites/default/files/news/05122018/5c077a98136b5194072050.jpg)
Агресивна поведінка Росії не може залишатися без відповіді, безкарність веде до ще більших злочинів. Міжнародна відповідь Росії на дії щодо України повинна бути жорсткою та чіткою.
Про це заявила Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Климпуш-Цинцадзе під час виступу на Саміті глав Урядів країн-учасниць Центральноєвропейської ініціативи (ЦЄІ) у Загребі (Республіка Хорватія), передає Урядовий портал.
Вона наголосила, що, окрім чіткого засудження поведінки Росії із закликом гарантувати свободу судноплавства в акваторії Чорного та Азовського морів, європейські партнери України могли б винести питання російської агресії на чергове засідання Європейської Ради в грудні та вимагати негайного звільнення полонених українських військовослужбовців.
«Ми закликаємо країни ЦЄІ засудити російську збройну агресію проти України у відповідності до норм та принципів міжнародного права. Ми розраховуємо, що наші партнери збережуть єдність щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України. Це єдиний спосіб забезпечити стабільність і мир у нашому регіоні», - зазначила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Прем’єр-міністр Хорватії, яка головує у ЦЄІ, теж наголосив на погіршенні безпекової ситуації в регіоні. «Ми занепокоєні ситуацією в Україні, а саме в районі Керченської протоки та в Азовському морі. Три українські кораблі та їхні команди були захоплені Росією. Це неприпустимо та суперечить міжнародному праву. Висловлюємо повну підтримку міжнародним зусиллям для вирішення ситуації з повною повагою до територіальної цілісності України», - зазначив Андрей Пленкович.
Звертаючись до лідерів країн ЦЄІ, Іванна Климпуш-Цинцадзе підкреслила, що ніхто не може почуватися захищеним від гібридних атак. «Створена для підтримки європейської інтеграції та співпраці серед країн-учасниць, сьогодні ЦЄІ отримує нове значення у контексті нових загроз у регіоні. Ми представляємо країни, чиї громадяни мріяли чи досі мріють, щоб їхні країни стали частиною простору свободи, благополуччя та безпеки, частиною європейської сім'ї. Агресивна політика Росії є нашим спільним викликом і для країн, які вже є членами ЄС та НАТО, і для тих, хто лише прагне цього», - наголосила Віце-прем’єр-міністр.
Водночас вона підкреслила, що Україна вже є контрибутором європейської безпеки, а подальша співпраця з НАТО посилить не лише її власну стійкість перед обличчям агресії, а й безпеку всього регіону.
«У нас є всі можливості стати східним флангом структури безпеки НАТО з армією, яка з кожним днем стає дедалі сильнішою та більш досвідченою», - наголосила Віце-прем’єр-мінстр.
Говорячи про виклики євроінтеграції, вона підкреслила, що і Західні Балкани, і східні сусіди Євросоюзу потребують активного залучення ЄС. «Переконана, що європейський проект не буде стійким та успішним без належної уваги з боку ЄС до долі як південних, так і східних європейських країн, - заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе. - Декларацій недостатньо, потрібні дії. В іншому випадку місце європейських цінностей у країнах на півдні та сході Європи займуть зовсім інші цінності».
Вона також зазначила, що Україна розраховує на поглиблення співпраці та економічної інтеграції з ЄС через регіональні проекти з країнами ЦЄІ. Україна вже бере участь в Дунайській транснаціональній програмі, а також підписала разом з членами ЦЄІ Польщею, Угорщиною та Словаччиною Декларацію про створення нової макрорегіональної стратегії розвитку Карпатського регіону. «Ми прагнемо спільно вирішувати проблеми розвитку місцевої інфраструктури, відновлюваної енергетики, туризму та відпочинку, збереження культурної спадщини та інших», - підкреслила Іванна Климпуш-Цинцадзе.
Одним із пріоритетів, визначених Планом дій ЦЄІ на 2018-2020 роки, є покращення транспортного сполучення. «Маємо разом розробити найкращі рішення для інтеграції транспортної інфраструктури в майбутні транзитні коридори, зважуючи на пріоритетні потреби кожної з держав», - зазначила Віце-прем'єр-міністр. Україна може запропонувати можливість поєднання транскаспійського транспортного маршруту з балтійсько-чорноморськими транспортними шляхами, використовуючи вже існуючі проекти.
Центральноєвропейська ініціатива була заснована майже 30 років тому як перший регіональний форум після падіння «залізної завіси». З самого початку ЦЄІ просувала процес європейської інтеграції. Відтоді низка держав ЦЄІ приєдналися до ЄС, інші ще на шляху до ЄС чи працюють над розвитком тісніших зв’язків з ЄС. Діяльність ЦЄІ включає розвиток економіки, транспортних шляхів та захист навколишнього середовища, розширення можливостей для молоді, освіти та просування наукового співробітництва між державами.