Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

На Вінниччині поповнили перелік елементів нематеріальної культурної спадщини, додавши до нього легендарну страву – бадзьоню

24 листопада, 21:23
Фото: haisyn.city

Експертна рада з питань нематеріальної культурної спадщини, яка діє при управлінні культури та креативних індустрій департаменту гуманітарної політики Вінницької ОДА, розширила перелік елементів нематеріальної культурної спадщини. До нього включили нові об’єкти: терту у макітрі квасолю із підпалками та свіжим хлібом, традицію сушіння фруктів у селі Кармалюкове, рогозоплетіння села Щітки, засипану капусту з гарбузом, а також легендарну бадзьоню – традиційну страву з Тепличчині. Подання на внесення бадзьоні до переліку елементів нематеріальної культурної спадщини зробила Теплицька селищна територіальна громада.

«Це одна із наших кулінарних родзинок, страва проста і ситна. Її й досі готують у кожній хаті Степанівського старостату. Але з часом усе минає. Тому щоб зберегти оригінальну рецептуру і традицію її приготування, споживання ми й запропонували внести її до обласного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини, – повідомила заступник директора КЗ «Центр культури і дозвілля Тепличчини» Алла Волинець. – Раніше бадзьоня вважалася святковою стравою. Її обов’язково готували на Різдво, на інші свята та обрядові дійства. Наразі господині можуть її готувати, як буденну, та ще й досі подають на весіллях. Мріємо, щоб наша бадзьоня з’явилася у меню місцевих закладів громадського харчування, як один із маяків розвитку гастротуризму регіону».

Як писав «День», бадзьоня – це один із різновидів печені із м’яса із овочами. У різних селах страву називають по-різному, наприклад, ґодзя і салабан. Кожна має свій секретний компонент: у годзю додають капусту, м’ясо, квасолю і овочі, салабан готують як овочеве рагу із картоплею, а в бадзьоню – замість капусти кладуть квашений огірок. До її складу входить свинина, або яловичина, яку смажать з цибулею та морквою, а потім тушкують з квасолею та огірками. У піст замість м’яса її готують зі смаженими грибами. Місцеві жителі для її приготування спеціально квасять огірки, порізані кубиками. Додають спецій, часнику, зелені, а перед вживанням дають настоятися. За традиційними рецептами, її варто готувати на багатті, щоб страва мала ніжних аромат диму.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниччина

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати