На Житомирщині вшанували пам’ять воїнів УПА

У селі Сушки Коростенського району на Житомирщині вшанували пам’ять воїнів УПА, які загинули 8 липня 1955 року. То був останній бій вояків УПА на Житомирщині . Шістдесят два роки тому кілька сотень КДБістів оточили західну околицю села і вимагали від повстанців здатися. Роман (Володимир Кудря) та Лис (Олександр Усач), які перебували в хаті жительки села Марії Яценко, не виконали цієї вимоги, відтак нерівний бій тривав протягом десяти годин. Зрештою КДБісти підпалили хату. Вояки УПА кинулися бігти з палаючої оселі в різні боки, але їх застрелили: село було щільно оточене. Так була ліквідована боївка сотенного Романа, яка діяла на Житомирщині протягом 11 років.
Як відомо з історичних досліджень, сотенний УПА Роман (Володимир Кудря) прибув у Житомирську область у січні 1945 року. Він очолив націоналістичне підпілля в північних районах Київщини та Житомирщини. Повстанська сотня Романа (Володимира Кудрі) добре орієнтувалась на місцевості та дотримувалась суворої конспірації , мала підтримку місцевого люду. Та сталася зрада, яка й призвела до загибелі вояків УПА.
Вчора, 8 липня, вшанувати пам’ять героїв, які віддали життя за волю України, у Сушки прибули представники обласної і районної влади, громадські активісти, духовенство, місцеві жителі та з інших населених пунктів. У словах промовців, які виступали на мітингу, звучали слова про те, що боротьба за незалежність України воїнів Української Повстанської Армії є сьогодні прикладом для сучасного покоління військових, які нині відстоюють рідну землю. Нинішні воїни-захисники були й серед учасників пам’ятного мітингу. Як сказала сільський голова Людмила Максимчук, у Сушках четверо воїнів АТО захищали Україну на сході: Микола Пироженко, Микола Юхимчук, Олександр Паламарчук, Петро Кутишенко, який, на жаль, пішов з життя у квітні цього року.
Завершився мітинг покладанням квітів до пам’ятного знаку воїнам УПА. До речі, пам’ятний знак на місці, де колись стояла хата Марії Яценко-прихисток воїнів УПА- вперше відкрили в 2002 році. І хоч у 2014 році він був по-вандальськи зруйнований, та завдяки меценатам, небайдужим мешканцям місцевої і сусідніх громад відновлений знову. Водночас дбайливо впорядкували й територію довкола.
Оксана Климчук, Житомирська область. Фото Єлизавети Ткачук.