Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Пішов із життя політолог Юрій Левенець

09 жовтня, 09:56

8 жовтня 2013 року з життя пішов Юрій Анатолійович Левенець, визначний український вчений, історик, політолог, доктор політичних наук, академік НАН України.

Ю.А.Левенець народився 6 серпня 1961 року місті Бугуруслан Оренбурзької області. У 1968 році родина переїхала до міста Кременчука, де Ю.А.Левенець закінчив середню школу, був робітником на одному із заводів. У 1979 році переїхав до Києва, працював лаборантом у одному з науково-дослідних інститутів, почав заочно вчитися на історичному факультеті Київського державного університету імені Т.Г.Шевченка, а згодом перейшов на стаціонар. У 1983 році з відзнакою закінчив університет, був направлений на роботу в Полтавський педагогічний інститут. Того самого року вступив до аспірантури у Київському університеті, у 1987 році захистив кандидатську дисертацію, викладав на історичному факультеті.

З березня 1990 року Ю.А.Левенець почав працювати в Інституті політичних досліджень при ЦК Компартії України, на базі якого з 1991 року було створено Інститут національних відносин і політології АН України. З 1998 року це - Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. З лютого 1994 до листопада 2005 року Ю.А.Левенець працює ученим секретарем, заступником директора. У жовтні 2005 року раптово з життя пішов тодішній директор Інституту академік Іван Курас. Тоді колектив саме Ю.А.Левенцю довірив виконання обов’язків директора, а в травні 2006 року обрав директором інституту.

Ю.А.Левенець був авторитетним ученим у галузі етнополітології, теорії та історії політичної науки, політічної історії України. Підтвердженням цього стало його обрання членом-кореспондентом (2006), а згодом академіком НАН України (2009). До кола його наукових інтересів входили проблеми теорії, історії та динаміки розвитку національних процесів в Україні, взаємопроникнення і взаємовпливи політики, політичної культури, етнонаціональних, реґіональних, релігійних відносин. Значний творчий доробок Ю.А.Левенця становлять праці, присвячені вивченню правових, соціально-політичних та етнопсихологічних механізмів регулювання міжетнічних конфліктів. У серії праць Ю.А.Левенець виклав еволюцію української національної ідеї на тлі політичної та етнічної історії, у контексті пошуків етнополітичних моделей. Беззаперечною новацією в Україні стало дослідження Ю.А.Левенцем проблем політичної антропології, заглиблення в традиції політичних практик різних народів, аналіз технологій політичних інтеракцій різних політичних суб’єктів.

Ю.А.Левенець був одним з ініціаторів створення 6-томної «Політичної історії України ХХ століття» (2001-2002), однотомника “Україна: політична історія. ХХ-початок ХХІ століття” (2008), а також багатьох інших науково значущих проектів. У 2012 році Президія НАН України своїм рішенням довірила Ю.А.Левенцю очолити Головну редакційну колегію майбутньої “Великої Української Енциклопедії”. Не дивлячись на складні обставини, Ю.А.Левенець встиг надзвичайно багато зробити для того, щоб цей важливий державний проект, що реалізується за президентським указом, набрав обертів, почав втілюватись в життя.

Ю.А.Левенець був секретарем Координаційної ради з питань внутрішньої політики при Президентові України (1998-2000), членом колеґії Державного комітету у справах національностей та міґрації (2006-07), членом колеґії МЗС України (з 2008). Залужений діяч науки і техніки України (2011).

Всі, кому довелось працювати з Ю.А.Левенцем, знали його не лише як талановитого науковця, принципового керівника, а й як динамічну, щиру людину, здатну завжди зрозуміти інших і прийти на допомогу, як людину, яка цінувала і плекала родину і сімейні цінності.

Президія Національної академії наук України

Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати