Перейти до основного вмісту

Показ фільму про харківських героїв Небесної Сотні приголомшив глядачів

13 жовтня, 12:02
Фото Альони Соколинської

Прем’єра документального фільму «Герої не вмирають» про трьох харків’ян - героїв Небесної Сотні, які були вбиті на Майдані в лютому 2014 року, зібрала ввечері 12 жовтня два повні зали поспіль у кінотеатрі Довженка. Автор фільму громадський активіст Володимир Чистилін відзначив, що це не тільки данина пам’яті та пошани загиблим Євгену Котляру, Владу Зубенку та Юрію Паращуку, але спроба подивитись на них очима їх рідних, друзів, близьких. Саме заглибленням у особистості героїв та їх минуле документальна стрічка, що знімалася майже рік, відрізняється від інших фільмів про Майдан, зауважує автор сценарію: «Це фільм-дослідження, в якому ми хотіли поставити питання – хто є герой? Звідки вони беруться, як ними стають і що повинно трапитися в житті людини, аби вона в вирішальний момент історії склала головний іспит свого життя».

На показ прийшли рідні та друзі загиблих, які ділилися своїми спогадами в фільмі. Пам’ять хлопців вшанували хвилиною мовчання перед демонстрацією. Стрічка викликала сильний емоційний відгук – важко дивитися в очі батька, який не може змиритися з загибеллю сина, спостерігати за жінкою, яка втратила коханого чоловіка. Несподівано вражаючими стали для глядачів кадри не такого далекого 2010 року, коли вперше при будівництві дороги через Лісопарк проти громадських активістів міська харківська влада відкрито й зухвало використала загони «тушок» з «нелюдськими обличчями». Тоді без жодних вагань валили дерева разом з хлопцями та дівчатами, які прив’язали себе до верхівок. Одним таким жертовним активістом був тоді Євген Котляр, котрий дивом не загинув, бо спиляне з ним дерево зачепилося за інше та не впало. Також хвилюючими були кадри щоденного Харківського Євромайдану зими 2013-2014 року, де виступав Жадан, збирали кошти та речі на підтримку протестувальників у Києві і самі поповнювали їх ряди. Автори зауважують, що їм було важливо відобразити участь і роль Харкова в Революції Гідності, про що мало знають в Україні.

Те, що прем’єра відбулася напередодні виборів, Володимир Чистилін називає збігом, однак вважає перегляд корисним для тих, хто збирається йти до влади, бо стрічка допоможе осмислити трансформації суспільства після Майдану. В залі було багато кандидатів у депутати, які були учасниками революційних подій. Проте не прийшов жоден представник діючої влади, в тому числі - голова обладміністрації Ігор Райнін, якого організатори запрошували. Володимир Чистилін та оператор Дмитро Коновалов додають, що стрічка є роздумом про тих учасників Майдану, які залишилися живими із «шрамом в серці», чиє життя змінилося після революційних подій і ставить питання, «як жити нам, що робити далі та продовжувати ту боротьбу, за яку Женя, Влад та Юрій віддали життя».

Автори планують показати стрічку не тільки в Харкові, в Україні але й за кордоном, представити на кінофестивалях.  Наразі на фільм вже чекають в українській діаспорі.

Альона Соколинська, Харків, фото автора

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати