РФ може призупинити поставки газу в Європу, щоб просунути "Південний потік"

Росія поточної зими може призупинити поставки природного газу до Європи через Україну для дискредитації цього маршруту, просування проекту будівництва газопроводу "Південний потік" і виведення газопроводу Opal на повну потужність, заявляє глава НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
"У російської сторони є мета короткострокова - це газопровід Opal, який подає газ з" Північного потоку" європейським споживачам. Європейська комісія не дозволяє російській стороні використовувати його на 100%. Стратегічна мета - це" Південний потік ", будівництво якого було заблоковано. Ставлячи під сумнів надійність українського транзитного маршруту, фактично шантажуючи Європу, російська сторона, можливо, досягне узгодження цих двох проектів. Але, може, і не досягне", - сказав він в ефірі телеканалу" Перший національний "у вівторок ввечері.
У цьому зв'язку А.Коболев вельми високо оцінив можливість призупинення поставок російського газу в Європу через Україну цієї зими.
"Ставки в цій грі дуже високі, але ми сподіваємося, що здоровий глузд переможе. З урахуванням загальної ситуації я б сказав, що ймовірність того, що це (призупинення поставок в ЄС) буде зроблено - більше, ніж 70%", - додав глава НАК "Нафтогаз України".
Як повідомлялося, Єврокомісія до середини жовтня продовжила термін прийняття рішення з використання газопроводу Opal і виведення з-під дії Третього енергопакету. ЄК і Федеральне мережеве агентство ФРН дозволили "Газпрому" використовувати тільки половину потужностей газопроводу Opal, загальна пропускна здатність якого становить 36 млрд кубометрів на рік. Це обмежує наповнюваність "Північного потоку" і призводить до подорожчання транзиту по ньому.
"Південний потік" потужністю 63 млрд кубометрів газу в рік планується прокласти через Чорне море від російського міста Анапа до болгарського міста Варна, а потім продовжити його до австрійського газового хаба в Баумгартені. Учасниками проекту морської ділянки газопроводу є "Газпром" (50%), італійська Eni - 20%, німецька Wintershall Holding і французька EDF - по 15%.
Основна претензія європейських чиновників до проекту "Південний потік" полягає в тому, що, згідно з правовими нормами Євросоюзу, постачальник енергоносіїв, в даному випадку - "Газпром", не має права контролювати доступ до трубопроводів.