Росії нема на кого спертися в Україні, – російські ЗМІ
Через місяць в Україні почне роботу нова Верховна Рада. Її відмінною рисою можна назвати відсутність партнерських щодо Росії політичних сил. Така ситуація склалася вперше, пише російська Независимая газета.
«Опозиційний табір поповнився націоналістичною партією «Свобода», від якої складно очікувати дружнього ставлення до Росії. А ті, що вважаються проросійськи налаштованими, - Партія регіонів і Компартія, мабуть, тільки використовують зручні гасла про дружбу і братні народи, на ділі не демонструючи прагнення до зближення», - пише автор статті і підсумовує: «Росії більше немає на кого спертися в Україні. І ситуація не зміниться до президентських виборів 2015 року».
На думку журналістки, якщо під час усіх попердніх передвиборчих кампаній в Україні звучало питання про так званий російський фактор, то цьогоріч про нього навіть не згадували. Усіх в Києві турбувала лише думка Заходу, який вперше став головним чинником впливу на ситуацію.
Видання зазначає, що після підбиття підсумків голосування Москва утрималася від оцінок. Міністр закордонних справ Сергій Лавров коротко зазначив, що Росія спробує налагодити стосунки і з таким складом парламенту: «Ми розвиваємо контакти з примітними політичними діячами, які не входять до правлячих кіл, в більшості країн, включаючи СНД, - будь то Україна або держави Центральної Азії...».
Тільки окремі російські депутати, за словами автора «Независимой газеты», обурилися ситуацією. Сергій Марков, дізнавшись про несподівано високий результат націоналістичної «Свободи», заявив: «Це були одні з найобразливіших (для Росії - «НГ») виборів в історії України, тому що вперше до складу парламенту проходить неонацистська партія, що не приховує свого антисемітизму та підтримки тих, хто співпрацював з Гітлером». Глава думського комітету у справах СНД і зв'язків зі співвітчизниками Леонід Слуцький, виступаючи перед колегами при обговоренні підсумків українських виборів, назвав неприємною несподіванкою перемогу «Свободи», фракція якої буде більшою, ніж фракція комуністів. Він зазначив, що «з певним песимізмом дивиться на майбутні перспективи великих російсько-українських домовленостей у газовій сфері, з прикордонних питань або щодо Митного союзу». Адже є сумніви в тому, що Партії регіонів і Компартії вдасться сформувати більшість у новій Верховній Раді.
Водночас, видання відзначає, що впродовж половини президентського терміну Віктора Януковича, коли в парламенті не було націоналістів, а партія влади контролювала більшість, ніяких позитивних зрушень в українсько-російських відносинах не сталося... Ні щодо морських кордонів, ні щодо модернізації та переозброєння флоту, ні щодо коопераційних проектів у стратегічних галузях промисловості, ні щодо створення газотранспортного консорціуму... сторони так і не змогли домовитися ні про що, незважаючи на декоративну проросійськість правлячої в Україні команди влади.
Навіть закон про підвищення статусу російської мови до рівня регіонального - поряд з майже двома десятками мов нацменшин, - не до кінця реалізований, вже підлягає перегляду. Поки партія влади загравала з електоратом, Віктор Янукович доручив розробити державну програму захисту та розвитку української мови. Про підвищення статусу російської до рівня другої державної вже навіть мови немає. Київ у відносинах з Росією зацікавлений, мабуть, тільки у зниженні ціни на газ, обурюється авторка статті.
Також видання зазначає, що Україну все більше цікавить думка Заходу, а не ближнього сусіда, і Росії, мабуть, важливо звернути увагу на те, що її формальні партнери в Україні - це покоління, що відходить, (за результатами дослідження виборців фондом «Демократичні ініціативи», серед українців, які віддали голос за Партію регіонів чи за Компартію, 38% - люди старшого віку з середньою спеціальною освітою - ред.).
За матеріалами Независимой газеты