Перейти до основного вмісту

У Луцьку відбулася міжнародна науково-практична конференція «Олика в європейській історії: відтворення історико-архітектурної спадщини»

31 жовтня, 15:25
Фото Тетяни Яцечко-Блаженко

«Ще в п'ятницю зранку я сприймала цю конференцію як окрему подію, яка має свій початок і свій кінець. Сьогодні,  проаналізувавши, можу сказати впевнено - це був рівень, який ми успішно пройшли і нам відкрились нові двері»,  -  ділиться  враженнями  Оксана  ВАЖАТКО,  директор  Волинського  краєзнавчого музею,  котрому  не  так  давно  передали  приміщення  колишнього  палацу  Радзивілів  у  містечку  Олика.  Раніше  тут  кілька  десятиліть  розташовувалася  обласна  психлікарня. І  назва «Олика»  на  Волині  дуже  часто побутувала  саме  з  таким  ось  психіатричним  нюансом. А  містечко  ж  кілька століть  було  однією  з  резиденцій  знаменитого  шляхетного  роду  князів  Радзивілів, і   про  олицьких  Радзивілів  у  містечку  донині  збереглися  хороші  спогади  як  про  господарів  та  людей, які  дбали про  громаду.

Про  це  написала  у  своєму  зверненні  до у часників  конференції Христина  Радзівіл-Мілевська,  остання  з  живих  нащадків,  що мешкали  у  замку  в  Олиці. Її  звернення  зачитав віце-консул  Генерального  консульства  Республіки  Польща  у  Луцьку Павел  Овад. Він  відзначив, що у  Польщі  з  радістю  сприйняли  повідомлення про  реставрацію  замку  Радзивіла  і  що відродження Олики почалося ще у 2016 році з відновлення костелу святої  Трійці, в який вкладено вже понад 5 мільйонів злотих. Христина Радзівіл-Мілевська  написала,  що палац в  Олиці пов’язаний з історією її родини понад 500 років. Навіть з приходом Червоної армії її дідусь – останній ординатор Олики Януш Радзівіл не мав наміру покидати містечко, це було його місце на землі. «І саме жителі Олики врятували йому життя, виступивши проти смертного вироку, який виніс йому НКВС. Ми ніколи цього не забудемо. Я розумію, що в силу віку та стану здоров’я, вже ніколи не побачу свого рідного дому, але я щаслива, що він не  обернеться  на  руїну»,  - писала пані  Христина.

У  роботі  конференції  взяли  участь майже 70  вчених, істориків, археологів, реставраторів, архітекторів, музейників, краєзнавців, мистецтвознавців, а також науковців з понад 20 університетів України, Білорусі та Польщі.  Конференція  пройшла  під  патронатом  народного  депутата  України  Ірини  Констанкевич,  яка  у своєму  вітальному  слові зазначала,  що включення  Олики  у  проєкт  «Велика  реставрація» знаменує новий етап у відродженні маєтку Радзівілів,  це  етап великої реставрації видатної історичної пам’ятки двох народів.

«Багато проблем у майбутнього Олики. Проте така увага до цього об’єкту, вірю, дасть свої результати. Попереду – співпраця факультету історії, політології та національної безпеки з Олицькою ЗОШ, бо саме у школі має формуватися краєзнавчий осередок і розуміння значення майбутнього Олики серед місцевого населення! А ще хотілося б бачити на таких заходах і представників місцевого бізнесу. Без них Олика не зможе презентувати себе як потужний об’єкт-дестинація»,  -  вважає  Лариса  Годік-Понєдєльник,  доцент  Волинськго  національного  університету.  Оксана  Важатко повідомила, що  є  намір  зробити  таку  міжнародну  конференцію  традиційною,  щорічною.

Наталія  МАЛІМОН, «День», Луцьк

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати