У США розробили "машину часу" для розшифрування стародавніх текстів
Учені зі США розробили програму, яка буде розшифровувати стародавні тексти,— науковці назвали її «машиною часу».
Вона буде здатна розшифровувати важливі тексти за лічені дні й навіть години — раніше таке завдання потребувало десятків років кропіткої роботи. Програма допоможе реконструювати протомови — прадавні мови, із яких розвивались сучасні — такі, як протоіндоєвропейська, протоафразійська та протоавстронезійська.
Поки що в базі програми є 140 тисяч слів протоавстронезійської мови, і ту роботу, яку виконували лінгвісти вручну, програма може виконати з 85% точністю самостійно, вважають розробники. Науковці планують використовувати ту ж обчислювальну модель для відновлення корінних північноамериканських протомов.
«Що мене приваблює в цій системі — це те, що вона використовує багато великих ідей, які лінгвісти напрацювали для історичної реконструкції, і ця програма автоматизує їх у новому масштабі: більше даних, більше слів, більше мов, але менше часу», — зазначив Ден Клеін (Dan Klein), професор комп’ютерних наук в Каліфорнійському університеті в Берклі.
Комп’ютерна модель розшифрування мов працює на основі лінгвістичної теорії, яка стверджує, що розвиток мов можна представити у вигляді генеалогічного древа з прадавніми мовами у вигляді коріння та сучасними у вигляді листя.
Програма також послуговується принципом ланцюга Маркова з математики, який допомагає знаходити в різних мовах однокореневі слова, слова з однаковими звуками та складами, а також ймовірність існування для кількох мов спільної протомови.
За матеріалами Велика Епоха