Перейти до основного вмісту

У Варшаві обговорили реставрацію костелу в Олиці

28 квітня, 13:44

Восени цього року  відзначатиме своє п’ятиріччя  Фонд культурної спадщини Польщі. На звітну конференцію у Варшаву запросили і професора Східноєвропейського національного університету імені  Лесі  Українки, народного депутата  України Ірину  Констанкевич. «Саме цей фонд  вже кілька років реставрує  костел у містечку Олика на Волині, - каже вона. – Загалом   за сприяння фонду відреставровано, відновлено, збережено чимало архітектурних пам`яток релігійного, культурного, духовного значення. Це унікальні острівки спільного минулого двох слов`янських народів на території України, зокрема у Львові, Жовкві, Кам’янці- Подільському, Олиці, Луцьку. Разом з тим за обсягами фінансування костел в Олиці на першому місці. Кілька мільйонів злотих вкладено в реставраційні роботи в Колегіальному костелі Святої Трійці. До участі залучені найкращі реставратори з Польщі, до речі один із професорів відновлював ще й Вавельський замок у Кракові, а за роботи в Олиці торік отримав високу нагороду польського уряду».

Проект в Олиці амбітний не лише за фінансовою складовою, а й найперше за очікуваною кількістю туристів, які відвідають волинську  перлину - Олику. Цьогоріч планується завершити фасад, територію навколо костелу і всередині вівтар. Загалом відкриття відреставрованого костелу планується на 2020 рік. «Не хочу вкотре повторювати, що потрібно дякувати за відновлення архітектурної пам’ятки спільної духовної історії наших народів, - каже Ірина Констанкевич. - Потрібно розуміти, що це містечко у найближчому майбутньому стане осередком туризму, принесе кошти в місцеві бюджети, створюватимуться нові робочі місця - хтось скаже, які очевидні речі! Так, але не для волинських чиновників. Отож не називаю прізвища, але, як слушно написав відомий журналіст Василь Недільський « Уся Україна проходить випробовування Оликою». Я третій рік допомагаю. Двічі у 2016, 2017 на мої депутатські запити обласна рада виділяла кошти 150, 200 тис. грн. Але чиновники не провели тендери. В цьому році в січні уже знову зробила звернення. Говорила з новим головою ОДА, є підтримка  і від голови  обласної ради Ігоря Палиці, депутатів, а от виконавча гілка влади буксує».

Колегіальний костел Святої Трійці – римо-католицький парафіяльний костел в Олиці Волинської області. Це барокова пам’ятка сакральної архітектури в Україні першої половини XVII сторіччя. Першу дерев’яну церкву на цьому місці було збудовано у 1588 році за сприяння князя Станіслава Радзивілла. Новий мурований костел побудували у 1635-40 роках на взірець римського храму Іль-Джезу.Мистецтвознавець Олена РОМАНЮК каже,  що колись, дуже давно, їй довелося побувати у цьому костелі:  «Хтось із місцевих мешканців допоміг пробратися усередину цього храму. Двері його були зачинені на амбарний замок та забиті дошками. Те, що там побачили, вражало. Колись величний храм був знищений та спаплюжений: вікна вибиті, повсюдно валялося якесь побутове сміття, порожні пляшки, по закутках загаджено, стіни подряпані різними написами.  Храм був щедро оздоблений мармуром різних сортів і кольорів. Біля бічних престолів стояли майстерні мармурові скульптури святих. Розповідали, Борис Возницький хотів забрати їх до Підгірців, але поки він вирішував питання демонтажу та транспортування, місцеві "цінителі прекрасного" повідбивали скульптурам голови та руки. Складалося враження зумисного знищення храму, оскільки кам'яна різьба та мармурові оздоблення були розбиті та посічені сокирами. Костел був прикрашений живописом на полотні, що шматтям звисав зі стін. Дірявий дах та вибиті шибки довершували руйнацію. Повсюдно був грибок, відвалена штукатурка, замокла цегла. Усе це я бачила більше 20 років тому. Думаю, що згодом стан храму лише погіршувався. Реставратори взялися за будівлю, яка мала шанс на виживання 50 на 50».

Наталія МАЛІМОН, «День», Луцьк

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати