Перейти до основного вмісту

У Вінниці представили результати розвідки про фортеці та поселення тисячолітньої давності

23 грудня, 15:44

Виставка «Слідами уличів через 1000 років» розгорнулася сьогодні у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї. Серед історичних експонатів з масштабних археологічних досліджень 1970–1980-х рр., які висвітлюють середньовічний побут мешканців регіону, на ній представили аерофотозйомку та 3D моделі обстежених укріплень уличів з використанням QR кодів для пам’яток. Такі розвідки вдалося напрацювати у рамках археологічна експедиція «Уличі», яка була створена у грудні 2018 року спільно Інститутом археології НАН України та Вінницьким обласним краєзнавчим музеєм. 

«Експедиція проводить розвідки у пошуках фортець та поселень уличів, топографічні обміри, археологічні дослідження з метою уточнення датувань укріплень, а також здійснює постійний моніторинг і аерофотозйомку, щоб встановити сучасний стан пам’яток археології, – уточнює завідувач сектора археології Вінницького обласного краєзнавчого музею Ольга Грабовська. – Мета виставки, яку ми сьогодні презентуємо, познайомити з окремими віхами пізнього етапу життя уличів у той час, коли вони прийшли та оселилися на Побужжі (кінець Х–ХІ ст.) і залишили близько 50-ти решток фортець. Сьогодні від цих фортець залишилися масивні укріплення, що сягають більше 5 м у висоту. На виставці використані матеріали археологічних досліджень минулого століття та представлені результати сучасних розвідувальних робіт з пошуку, локалізації та вивчення укріплень уличів. Хрологічно виставка охоплює період близько 100–150 років – від появи уличів у Побужжі до часу запустіння улицьких фортець».

Виставка є спільним проєктом Вінницького обласного краєзнавчого музею та Інституту археології НАН України. З-поміж унікальних експонатів на ній широко представлені типові предмети побуту та елементи озброєння уличів, особисті речі археолога Павла Хавлюка, який у 1970–1980 роках проводив розкопки на двох городищах – Сажках та Червоному, а також матеріали, виявлені в ході археологічних розвідок улицьких фортець у 2018–2020 роках. Переглянути експозицію вінничани та гості міста зможуть до 28 лютого.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото музею

 

Delimiter 468x90 ad place

Новини партнерів:

slide 7 to 10 of 8

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати