У Вінниці відбувся мітинг-реквієм до Дня пам’яті жертв Голодомору

Щоб пом’янути замордованих голодною смертю українців, у Вінниці провели мітинг-реквієм. Біля пам’ятника жертвам Голодомору і політичних репресій зібралися представники влади, громадських організацій, духовенство та просто небайдужі громадяни. Багато прийшло людей похилого віку, школярів і студентів. Вони поклали квіти до меморіалу та запалили лампадки на знак вшанування пам’яті загиблих співвітчизників.
«Коли ми вчилися у школі нам мало розповідали про довоєнний і післявоєнний голод, цю тему взагалі не підіймали за часів комунізму. Боялися, напевно, або не бажали згадувати, бо важкою була пам’ять про трагедію, яку пережили українці. Таке горе не зазнав, мабуть, жоден народ в історії людства. З голоду пухли і вмирали діти, чоловіки й жінки працездатного віку, часто – цілими родинами, – розповідає пенсіонерка Віра Іванівна. – Моя мама пережила той голодомор. Але її історії про ті часи були надто скупі. Небагато вона розповідала. Пам’ятаю одну історію про те, як наші сусіди кілька днів не їли, а потім випадково знайшли кілька жмень борошно на горищі. Коли все стихло (після «зачисток»), напекли хліба і ще гарячим його з’їли, то на ранок всі повмирали. У родині моєї мами, на щастя, всі вижили завдяки діду, він не давав дітям багато їсти, щодня дозволяв лише по кілька ложок якоїсь бовтанки».
Прийшли до пам’ятника вшанувати жертв Голодоморів і вихованці ліцею цивільного захисту. Майбутні рятувальники виклали свої свічки у вигляді хреста, що символізує скорботу про замордованих голодною смертю українців. А потім положили до підніжжя пам’ятного знаку колоски пшениці і живі квіти.
Уже завтра, 26 листопада, тисячі вінничан приєднаються до всеукраїнської акції «Запали свічку», яка розпочнеться о 16 годині. Кажуть, що поставлена на вікно свічка – данина тим, хто не корився і не був здоланий. А палаюча свічка – наша пам’ять про мільйони загублених життів.
Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, фото автора