Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Вінниці встановили шість боксів з автоматичними зовнішніми дефібриляторами

10 листопада, 18:48

Завдяки проєкту «АЗД рятує життя» Вінниця з’явилася на мапі доступних публічних автоматичних зовнішніх дефібриляторів України. Шість реанімаційних пристрої у місті над Бугом розташували на залізничному вокзалі, двох автовокзалах – Центральному і Західному, а також у трьох «Прозорих офісах» міста. Крім цього, у рамках проєкту провели навчання з надання домедичної допомоги для понад 200 осіб з числа цільових груп. Сьогодні координатори проєкту презентували мапу встановлених АЗД у публічному просторі міста та провели екскурсію на локаціях. Першою зупинкою став «Прозорий офіс» у Вінницькій міській ради, чиї співробітники першими пройшли навчання з надання домедичної допомоги.



«На сьогодні сертифікати про проходження курсу з надання домедичної допомоги отримали майже 60 осіб, а це 70 % персоналу «Прозорого офісу», – каже директорка департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради Ірина Копчук. – Навчання проходили ті співробітники, які проводять прийом громадян. Це головні спеціалісти на рецепції та адміністратори, які працюють на прийомах громадян. На щастя, нам ще жодного разу не довелося рятувати життя людини. Але можу запевненими, що у разі необхідності ми готові надати домедичну допомогу, навіть з використанням АЗД. Адже працювати з цим реанімаційним пристроєм не страшно. Він розумний, і що не менш важливо, має звуковий супровід українською мовою, який пояснює коли і що потрібно робити. Тому увімкнувши прилад, достатньо просто дотримуватися його підказок і слідувати за рекомендаціями».



Актуальність проєкту «АЗД рятує життя» зумовлена однією з найпоширеніших причин передчасної смерті від неінфекційних причин (серцево-судинні захворювання, смерть від нещасних випадків). 70 % смертей щороку стається в Україні через серцеві захворювання. У разі зупинки серця реальну можливість вижити отримує людина, допомогу якій надано в перші 10 хвилин. Власне, для швидкого орієнтування на локаціях, де встановленні АЗД, розміщенні інформаційні вказівники та стенди з чітким алгоритмом дій. Тому, у випадку екстреної ситуації, рятівник може користуватися як інформаційними підказками, так і порадами диспетчера екстреної медичної допомоги, каже інженер-технолог залізничного вокзалу Вінниця Олександр Хом’як. Він відзначає, що донедавна на залізничному вокзалі Вінниці діяв медпункт і був черговий лікар, та через реорганізацію його зачинили. Тому навчання персоналу вокзалу і розміщення публічної аптечки у головному вестибюлі закладу було на часі.



«Завдяки проєкту, наші співробітники, які працюють з пасажирами, пройшли навчання з надання домедичної допомоги. Усі вони поінформовані про те, де зберігається ключ від АЗД-боксу. Адже окрім самого дефібрилятора там містяться інші необхідні в екстреній ситуації засоби: це і плівка-клапан для штучного дихання, маска «First aid» для штучного дихання в окремому чохлі, тактичні ножиці із заокругленими краями для зрізування одягу, еластичний бинт, нестерильний бинт для перев’язок, кровоспинний турнікет «Січ», одноразова бритва та гумові рукавички», – розповідає Олександр.

Щодня через залізний вокзал Вінниці проходить від двох до трьох тисяч людей. Приблизно скільки ж становить пасажиропотік на двох автовокзалах міста – Центральному і Західному, у вестибюлях яких також розмістили публічні АЗД-бокси. Заступниця начальника Центрального автовокзалу Алла Григоренко зізнається, що у такій скупченості людей ситуації можуть виникати різні. Та якщо раніше співробітники у випадку екстреної ситуації здебільшого викликали швидку, то тепер, завдяки навчальним тренінгам, самі знають, що потрібно робити.



«АЗД-бокс на Центральному автовокзалі встановили наприкінці жовтня поточного року. До того часу 10 осіб колективу з 26 вже пройшли навчання. Серед них були диспетчери, касири, перонні контролери. Можу сказати за весь час своєї роботи, а це не один десяток років, це перші навчання з надання домедичної допомоги для працівників автовокзалу, – визнає Алла Григоренко. – Наші автовокзали стали першими, де встановили АЗД, я не чула, щоб подібні бокси були на автовокзалах в інших обласних центрах. А от у європейських містах є, і про це розповідають водії міжнародних рейсів. Вони ініціативу зі встановлення АЗД сприйняли на «ура», бо розуміють значення цього реанімаційного пристрою, який здатен рятувати життя людей».



Довідка: Автоматичний зовнішній дефібрилятор (АЗД) – це невеликий, легкий, портативний пристрій, який подає електричний удар (дефібриляцію) до серця людини, у котрої сталася раптова зупинка серця. Користуватися АЗД можуть усі. Адже прилад оснащено штучним інтелектом. Після увімкнення він покроково розповідає, що і коли потрібно робити. Перевага АЗД в тому, що він допомагає реанімувати постраждалу людину до приїзду професійної бригади швидкої допомоги. Низкою міжнародних досліджень доведено, що виконання першочергових рекомендацій у випадку зупинки серця підвищує виживання потерпілих до 75 %. А якщо 10 % населення навчиться надавати домедичну допомогу вчасно, то ми отримаємо шанс жити в безпечній країні. Відтак у розвинених країнах АЗД доступні в місцях скупчення людей, таких як стадіони, торгові центри, аеропорти тощо. В Україні прилади тільки починають встановлювати у великих містах.



Як писав «День», закупівля і встановлення АЗД, навчання цільових груп, а також інформаційна кампанія для жителів Вінницької міської територіальної громади – це три «кити» масштабного проєкту «АЗД рятує життя»/»AED save lives». Його реалізують Фонд громади «Подільська громада» спільно з Громадською організацією «Агенція екстреної медичної допомоги» за підтримки Фонду Ч.С. Мотта в рамках Програми Місцевих рішень глобальних викликів, яку проводить Академія розвитку філантропії в Польщі.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», фото авторки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати