Українці Індії вперше приєдналися до акції "Свічка пам’яті у вікні"

Цього року українці Індії приєдналися до акції «Запали свічку пам’яті» (вперше – на рівні дипломатичного представництва) та вшанували жертв Голодоморів хвилиною мовчання.
Звернувшись до громади через веб-сайт, Посольство України в Республіці Індія закликало українців, які тимчасово перебувають або проживають в Індії, приєднатися до мільйонів співгромадян в Україні та 32-х країнах світу й вшанувати пам'ять жертв страшної трагедії.
Одна з меморіальних свічок цього вечора горить в одному з вікон району Крішна Нагар у Нью-Делі... Фото авторки
«24 листопада українці та люди доброї волі в усьому світі вшановують пам'ять жертв Голодоморів та політичних репресій, – йдеться в онлайн-повідомленні. – У XX столітті Україна пережила три Голодомори, сплановані та організовані радянським режимом, найстрашніший із яких – 1932–1933 років. Це горе торкнулося чи не кожної української родини, не оминувши жодного українського міста, містечка та села, яке на той час перебувало в складі СРСР. Протягом останніх років учені здійснили титанічну роботу, відтворивши карту Голодомору в Україні. Зі списками загиблих можна ознайомитися в Національній Книзі пам'яті Українського інституту національної пам'яті. Згідно з Законом України від 28 листопада 2006 року Голодомор 1932–1933 років визнано геноцидом українського народу, – нагадує амбасада. – 24 листопада 2012 року ми закликаємо Вас приєднатися до акції «Запали свічку пам'яті», яка розпочнеться о 19.30 за делійським часом (о 16.00 за київським часом) з оголошення загальнонаціональної хвилини мовчання. Кожна свічка у вікні – важлива. Ми пам'ятаємо».
Окрім того, як повідомили представники диппредставництва, посольство надіслало повідомлення щодо відзначення Дня пам'яті жертв Голодомору та політичних репресій в Україні до МЗС Індії, а також до інших посольств та представництв міжнародних організацій у Нью-Делі.
Згідно з офіційними даними, на консульському обліку в Посольстві перебуває близько 130 громадян України. Це не така велика кількість людей порівняно зі, скажімо, США чи Канадою, утім, безперечно, це важливо в контексті світового визнання Голодомору злочином проти людства та актом геноциду. Наразі 23 країни світу законодавчо засудили цей злочин і визнали його актом геноциду. Індії в переліку цих країн немає.
Другий секретар з питань освіти, науки та техніки посольства України в Республіці Індія Роман Пиріг став одним із тих, хто приєднався до акції:
– До цього часу пам'ятаю сильний слід, який залишила в моїй юнацькій свідомості книга "Жовтий князь" Василя Барки. Правда про Голодомор назавжди змінила мій світогляд. Вона навчила цінувати та боронити незалежність України. – пояснює пан Роман.
Марина Акрам, що вже протягом 12 років живе в Індії, також цього дня запалила свічку у вікні свого дому, що поблизу Нью-Делі:
– Кожна людина, яка знає та поважає свою історію, своїх рідних і батьків, свою країну та народ, безперечно, пам’ятає про цю трагедію. Тут, за тисячі кілометрів від України, це відчувається особливо гостро. Ми маємо розповідати про національні катастрофи такого масштабу своїм дітям, а вони – своїм. З покоління в покоління має передаватися ця пам'ять – аби в майбутньому подібного не повторювалося. Свічка у вікні особисто для мене - це вшанування пам’яті невинно загублених душ. Загублених не тільки в Голодоморах, а й в усіх репресивних кампаніях ХХ століття, – каже пані Марина.
Вона живе в Індії вже понад дванадцять років. Каже, що тоді, коли виїжджала, про Голодомори, які довелося пережити українцям у ХХ столітті, на батьківщині майже не говорили.
– Я виїхала з України у 2000 році. Тоді про такі акції на загальнонаціональному рівні не йшлося. Та й про цю акцію я, зізнатися, дізналася не відразу. Ми ж тут як відірвані гілки... Навіть телебачення українського немає – доводиться дивитися російське, – констатує Марина Акрам.
А на російському телебаченні про Голодомор та четверту суботу листопада в Україні, звісно, не скажуть… Зате у Фейсбуці серед українців у Індії інформація про меморіальну акцію розповсюдилася дуже швидко. На жаль, точної інформації не маємо, але можна точно стверджувати, що цього разу в чергові роковини Голодомору на кілька «свічок пам’яті» в світі стало більше.