Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Республіканське «солом’яне» голосування

Перемогу конгресвумен Бакманн в Айові «підмочив» вступ у перегони губернатора Перрі
16 серпня, 00:00
МІШЕЛЬ БАКМАНН: МОЯ СТРАТЕГІЯ — ПЕРЕМОГТИ ОБАМУ / ФОТО РЕЙТЕР

Боротьба серед республіканців за те, хто буде кандидатом GOP (Доброї старої партії) на президентських виборах 2012 року, стає дедалі гострішою. Про це свідчить минула субота, у яку відбулося «солом’яне» голосування в місті Еймс, штат Айова.

На цих неофіційних виборах, які не мають формального впливу на підсумки офіційних праймеріз, що розпочнуться у лютому 2012 року, перемогла 55-річна Мішель Бакманн — член палати представників США від штату Міннесота, набагато випередивши головного конкурента — екс-губернатора Массачусетсу Мітта Ромні, переможця опитування в Еймсі 2007 року. Улюблениця антиурядового руху в пам’ять «Бостонського чаювання» й найконсервативніше налаштованих республіканців отримала 4 тис. 823 голоси (або 28,5%) з майже 17 тис. американців, які взяли участь у цьому голосуванні. Трохи поступився їй конгресмен Рон Пол, підтримка якого становила 4 тис. 671 виборець. Колишній губернатор Міннесоти Тім Полента, незважаючи на те, що більшу частину цього місяця провів у Еймсі в спробах завоювати симпатії електорату, набрав удвічі менше голосів — усього 2 тис. 293 голоси. До речі, Тім Полента в неділю зняв свою кандидатуру. Ромні значився в списках для голосування, але саме змагання проігнорував. Він отримав всього 567 голосів.

Інтриги республіканським перегонам у суботу додала заява 61-річного губернатора Техасу Рікі Перрі про висування своєї кандидатуру на пост президента США від Республіканської партії. Як відзначили місцеві газети, тим сам Перрі приглушив шум довкола перемоги Бакманн у Айові. Багато хто серед республіканців давно чекав на цей крок техаського губернатора. Згідно з опитуваннями громадської думки, на даний момент серед кандидатів-республіканців найбільшою популярністю користується колишній губернатор штату Массачусетс Мітт Ромні, який належить до поміркованішого крила партії, яке невпинно втрачає популярність серед республіканців, котрі у своїй кількості стають останніми роками консервативнішими. Багато хто з них не можуть пробачити Ромні те, що він провів у себе в штаті (який вони глумливо називають Народною Республікою Массачусетс) реформу охорони здоров’я, яка послужила прообразом ненависної їм обамівської.

Оглядачі вважають, що Перрі разом із Ромні й Бакманн зможе увійти до трійки лідерів-кандидатів від Республіканської партії. Одна з найвідоміших політичних діячів від Республіканської партії Сара Пейлін поки ще не оголосила, чи збирається вона виставляти свою кандидатуру на президентських виборах. Як і Сара Пейлін, Бакманн — мати-героїня, народила п’ятьох дітей і виховала, за її словами, 23 прийомних. Журналісти, які в більшості голосують за демократів, негайно встановили, що Бакманн виростила далеко не всіх своїх прийомних дітей: деякі прожили в неї зовсім недовго.

Зрозуміло, що зараз погляди всіх і в Америці, і у світі звернуті на цю трійку. Якщо про Ромні, який брав участь у боротьбі за номінацію у кандидати в президенти 2007 року, відомо практично все, то цього не можна сказати про Бакманн і Перрі.

Слід відзначити, що, ведучи кампанію в Айові, Бакманн досить успішно скористалася фактором рідних стін. У своїх виступах вона постійно наголошувала на тому, що народилася і провела своє дитинство у Ватерлоо. «Я кажу людям: усе, що мені потрібно знати в житті, я дізналася у штаті Айова. Завжди була вдячна, що я уродженка штату Айови, і я вірю, що настала пора мати айовця в Білому домі», — заявила вона своїм прихильникам після голосування. Окрім того, вона наголосила: «Ви щойно послали сигнал, що Барак Обама буде президентом на один термін. Це був чудовий аванс, щоб країна почала рухатися в необхідному напрямку».

Передвиборна програма Бакманн включає різке скорочення урядових витрат і державного боргу США, скасування перебудови охорони здоров’я й відновлення тісних зв’язків з Ізраїлем, які, на думку багатьох його американських прихильників, за нинішнього правління погіршилися. Деякі оглядачі відзначають, що Бакманн певним чином наслідує виборчу кампанію сенатора Обами, який 2007 року вів виснажливу боротьбу у штаті Айова. Більше того, її месиджі часом віддзеркалюють його гасла: вона завдячує своєю перемогою прихильникам, що прагнуть «справжніх змін».

Тим часом губернатор Техасу так пояснив у минулу суботу свій намір узяти участь у президентській кампанії: «Настав час Америці знову запрацювати. Ось чому за підтримки моєї сім’ї й непохитної віри в доброчесність Америки оголошую вам сьогодні себе як кандидата на пост президента Сполучених Штатів». Перрі 2000 року змінив Джорджа Буша на посту губернатора Техасу і згодом вигравав вибори тричі — у 2002, 2006 і 2010 роках. Серед головних досягнень Перрі на посту губернатора вважається створення в Техасі великого числа робочих місць: із 2009 року майже 40% усіх нових робочих місць у США були створені в Техасі. Будучи затятим противником абортів та одностатевих шлюбів, Рік Перрі виступає за збереження смертної кари й апелює до консервативнішого й релігійного крила Республіканської партії. Тиждень тому Перрі виступив на релігійному зібранні в Х’юстоні, де закликав молитися про вихід США із кризи.

У своїй промові, яку він виголосив у Південній Кароліні, Перрі, який знаходиться на посаді губернатора Техасу протягом 11 років, пообіцяв зробити так, щоб Вашингтон якомога менше впливав на життя американців. Губернатор заявив, що скоротить податки і звільнить бізнес від обмежень, що сприятиме піднесенню економіки. «Пане президенте, дозвольте до вас звернутися. Ви не зможете перемогти, продаючи Америку іноземним кредиторам. Ми не можемо ще чотири роки жити без рульового», — розкритикував Перрі економічну політику нинішнього президента США Барака Обами.

Аналітики відзначають, що успіх «солом’яного» опитування не завжди означає перемогу на партійних виборах. Чотири роки тому Ромні легко переміг Майка Хакабі в Еймсі, програвши в січні 2007-го дев’ять відсотків тодішньому губернатору Арканзасу. Так що в республіканців усе попереду.

Традиційно в Айові проводиться велика кількість передвиборних заходів. Для президентської кампанії кандидатів цей штат є одним із головних. У ході минулих виборів в Айові республіканці й демократи провели майже 2,5 тисячі передвиборних заходів та зустрічей з виборцями, а на телевізійну передвиборну рекламу й агітацію витрачено понад 35 мільйонів доларів.

За результатами зборів виборців Демпартії в Айові взимку 2008 року, сенатор Барак Обама заручився підтримкою 38% голосів «виборців». На другому місці був колишній сенатор Джон Едвардс (30%), на третьому — колишня перша леді США, сенатор Гілларі Клінтон (29%), на четвертому — губернатор штату Нью-Мексико Білл Річардсон (2%), на п’ятому — голова міжнародного комітету сенату Джозеф Байден (1%). Саме після зборів виборців в Айові Обама визначився як провідний кандидат від республіканців, тоді як Байден заявив про вихід із самостійної президентської кампанії.

У республіканців узимку 2008 року переможцем став губернатор штату Арканзас Майкл Хакабі (не балотується у президенти в кампанії-2012), який отримав 34% голосів. На другому місці знаходився колишній губернатор штату Массачусетс мормон Мітт Ромні (25%). Третє місце тоді поділили колишній сенатор і голлівудський кіноактор Фред Томпсон і сенатор Джон Маккейн, які набрали по 13% голосів. За ними слідували конгресмен Рон Пол (10%) (висунув кандидатуру на нинішніх президентських виборах) і колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані (3%) (не заявив про участь у кампанії-2012).

Проте є ті, хто не вважає результати зборів в Айові індикатором успіху кампанії. 2008 року екс-президент Білл Клінтон, який супроводжував дружину на заходах в Айові, заявив журналістам, що збори у штаті — це тільки початок проміжних виборів у США, і нагадав про свої перші президентські перегони 1992 року, коли на першому етапі в Айові він опинився лише на четвертому місці, а потім програв усі проміжні вибори в наступних п’яти штатах.

Після зборів виборців у штаті Айова наступним традиційно важливим етапом президентської гонки будуть перші проміжні вибори (праймеріз) у штаті Нью-Гемпшир, які відбудуться 14 лютого. Передвиборний з’їзд Республіканської партії відбудеться 27—30 серпня 2012 року в Тампі, штат Флорида, з’їзд демократів — 3—7 вересня в місті Шарлотт (Північна Кароліна). Президентські вибори відбудуться 6 листопада 2012 року.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати