Аграрії вже втратили 35% світової ціни на зерно
Міністр АПК закликає фермерів зачекати з продажем урожаю
Україна зібрала перший мільйон тон зерна нового врожаю. Попри затяжні дощі жнива тривають в Одеській, Херсонській, Миколаївській, Дніпропетровській, Закарпатській областях та в Криму. Цьогорічний врожай, за оцінками фахівців, буде на 6 мільйонів тонн більше — зібрати планується майже 45 мільйонів тонн. Проте таким прогнозам аграрії не радіють. Настрій фермерам «псує» введене урядом з 1 липня 2011 року по 1 січня 2012 року експортне мито на зернові. Експерти галузі вже зауважують: воно (експортне мито на зерно. — Авт.) завдасть невиправної шкоди та збитків виробникам АПК.
Про небезпеку експортних мит і подібних кроків міністру аграрної політики та продовольства Миколі Присяжнюку та раднику глави держави Віктору Слауті вчора намагалися особисто розказати аграрії — Герої України. Запитань і пропозицій до представників влади прозвучало чимало. Але всі вони зводилися до необхідності проведення виваженої земельної реформи, питання ПДВ.
Та найбільше аграріїв турбує саме мито. Воно й не дивно, адже за новим установленим урядом порядком, експортерам, аби продати зернові доведеться сплатити державі за тонну пшениці не менше 17 євро, кукурудзи — не менше 20 євро, а ячменю — не менше 23 євро.
Утім, як зауважують експерти, зернотрейдери навряд ділитимуться з державою своїм прибутком, тому, скоріш за все, оці 17—25 євро недоотримають виробники збіжжя. «Не дуже віриться, що трейдери платитимуть. Вони свою маржу 5—7% все одно залишать в ціні. Тому втрачатимуть, в першу чергу, селяни, які не мають власних можливостей транспортувати та зберігати зерно», — говорить «Дню» президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Алекс Ліссітса. За його словами, останні три дні ціна на пшеницю третього класу впала з 1500 до 1150—200 гривень за тонну. І падатиме чи ростиме вона надалі, за словами експерта, «ніхто не знає».
Оця цінова невизначеність, за словами Ліссітси, викликана повним «паралічем» внутрішнього зернового ринку. Вся справа в тому, що сьогодні в парламенті розглядається законопроект про введення експортних мит на олійні культури та на олію і паралельно вивчається можливість скасування нульового ПДВ для зернотрейдерів. «Тому ринок повністю дезорієнтований і ніхто не купує. Усі чекають ясності, особливо міжнародні трейдери», — додає Ліссітса. Дрібні ж українські перекупники скуповують зерно у фермерів із 35% знижкою від світової ціни, підсумовує він.
Тим часом експерти іншого аграрного об’єднання вже підраховують збитки. Як розповів «Дню» президент «Української аграрної конфедерації» Леонід Козаченко через введення мита та неповернення ПДВ сільгоспвиробники за рік можуть недоотримати 18 мільярдів гривень. «Через неповернення ПДВ виробники зерна недоотримають 12 мільярдів гривень за рік, плюс через нове мито — ще 6 мільярдів гривень. До того ж, обвалилася ціна на зерно на світових біржах. У такій комбінації дії уряду призведуть до колосального зменшення виробництва, і до розвалу аграрного сектору», — зазначає Козаченко. За його словами, якщо ВРУ таки введе мито ще й на олійні культури, фермери додатково втратять 3 мільярди гривень.
Здається, у профільному міністерстві вже зрозуміли згубність введеного мита для вітчизняного АПК. Мінагрополітики вже попросило уряд переглянути своє рішення. А поки Кабмін думає, Присяжнюк радить фермерам не піддаватися на вмовляння перекупників та не продавати збіжжя за низькими цінами. «Я особисто закликаю фермерів не поспішати із продажем врожаю за наявними цінами і притримати його», — сказав Міністр АПК. Аби полегшити життя фермерам, які під тиском кредитних боргів змушені продавати свою продукцію за низькими цінами, Присяжнюк пообіцяв домовитися з Національним банком України та комерційними банків про пролонгації аграрних кредитів, термін повернення яких настав.