Малий бізнес отримає «кисень»
У 2011 році банкіри очікують зростання кредитування малих і середніх підприємств у межах 5—25%
Економіка поступово оговтується від фінансового шоку. Про це свідчить пожвавлення діяльності банків із реальним сектором економіки. Зокрема, обсяг нових кредитів в Україні в грудні 2010 року збільшився до 120 мільярдів гривень, а депозитів — до 113,6 мільярда гривень, йдеться в статистичному випуску Нацбанку. Звісно, зараз банки все ще з певною обережністю сприймають реальний сектор економіки та якнайретельніше перевіряють потенційних клієнтів. Та кризовий «переляк» вже минув, і банки дедалі частіше дивляться у бік не лише великого, а й малого бізнесу. Щодо перспектив кредитування малого та середнього бізнесу 2011 року «День» запитав банкірів.
На ринку зараз спостерігаються дві тенденції, розповідає «Дню» перший заступник голови правління банку «Контракт» Павло Крапівін. З одного боку, говорить він, російський капітал, що прийшов до України, націлювався на великий бізнес — країнотворчі підприємства. З іншого боку, продовжує банкір, вже в 2010 році на ринку спостерігалося відродження кредитування малого та середнього бізнесу, в першу чергу сектору торгівлі. «Цього року буде продовжено кредитування дрібного бізнесу, тому що з ним простіше працювати. Йому не властиві макроекономічні ризики, а 2011 рік не провіщає жодних серйозних курсових ризиків», — розповідає він.
На думку керівника напряму з розвитку малого та середнього бізнесу VAB Банку Антона Новосельцева, кредитування дрібних гравців рухатиметься за стриманим сценарієм і залишатиметься на рівні попереднього року. «Тобто видачі нових кредитів здійснюватимуться в рамках погашення поточних. Якщо раптом економіка покаже вищі темпи зростання, приріст обсягів кредитування всього корпоративного сегменту, включаючи малий і середній бізнес, може досягти 15%», — говорить він у коментарі «Дню». Експерт відзначив, що в банку бачать перспективу роботи з малим і середнім бізнесом, тому працюють над відповідною кредитною політикою, продуктами, методикою оцінки кредитних заявок на подібне кредитування. «Основна активність з охоплення цього сегменту планується на друге півріччя», — деталізував Новосельцев. Він вважає, що найбільше уваги кредитуванню дрібних підприємств приділятимуть банки, які на цьому спеціалізуються. «Якщо цей напрям існує в стратегії банку як пріоритетний, і до того ж фінансова установа практично не працює з крупним клієнтом, тут можливе зростання до 20%», — розповідає він.
Про посилення роботи з дрібними підприємцями говорить і Крапівін. Він розповів «Дню», що з весни банк розвиває маркетингову активність і розраховує на суттєве зростання кредитного портфеля даного сегменту. По ринку ж в цілому приріст цього вигляду кредитування, вважає банкір, буде різним, адже розуміння дрібного клієнта у різних банків різне.
На думку опитаних «Днем» банкірів, найбільшим попитом користуватиметься кредитування на поповнення оборотного капіталу і реалізацію інвестиційних середньострокових проектів (наприклад, на покупку транспорту або устаткування).
Директор Департаменту продуктів для малого та середнього бізнесу «Альфа-банку» (Україна) Андрій Репко також прогнозує зростання портфеля кредитів малого та середнього бізнесу, проте дещо помірніше. «Ми чекаємо, що в 2011 році кредитний портфель малого та середнього бізнесу зросте на чверть. На перший погляд, це виглядає амбітно, але, за нашими спостереженнями, за період з початку кризи кредитний портфель малого та середнього бізнесу зменшився в два-три рази в більшості банків. Тому це навіть не зростання, а поки що повернення до докризових показників», — цитує його Інтерфакс-Україна. За оцінкою експерта, банки активно використовуватимуть фінансування покупки устаткування з використанням лізингових схем.
У той же час перший заступник голови правління «Промінвестбанку» В’ячеслав Юткін вважає, що динаміка зростання кредитів малого та середнього бізнесу буде меншою, ніж в цілому кредитного портфеля корпоративних клієнтів. «Враховуючи досвід минулих років, коли під час кризи саме цей сегмент малого та середнього бізнесу виявився в найскрутнішому стані, банки збільшуватимуть кредитний портфель в даному сегменті лише за рахунок своїх перевірених клієнтів, бізнес яких для банку зрозумілий і прозорий: клієнт постійно обслуговується в банку, проводить через банк всі свої фінансові потоки. Зростання буде, але в порівнянні із зростанням корпоративного кредитування не дуже великим», — наводить його слова Інтерфакс-Україна.
Його підтримує і президент «Українського аналітичного центру» Олександр Охріменко. Він розповів «Дню», що зараз 32% всіх банківських портфелів в Україні — кредити малого бізнесу. До кінця 2011 року, за його підрахунками, їхня частка збільшиться на 5%. На думку експерта, це обумовлено відсутністю в останніх надійної застави для банків і хорошої кредитної історії.
Щодо розміру кредитних ставок експерти не чекають на істотне зниження. На думку Крапівіна, кредитні ставки знижуватимуться. Проте, незважаючи на дуже радикальне зниження вартості залучення ресурсів для банків і обслуговування депозитів, процентні ставки по кредитах не будуть також радикально знижуватися, зауважує він. «Це пов’язано з тим, що банки дуже консервативно ставляться до кредитування і прагнуть закласти в процентну ставку деякі відсотки за ризик, — пояснює Крапівін. — Тому навряд чи ставки принципово знижуватимуться». Від 16 до 25% річних в гривні (залежно від міри надійності гарантій для банку) варто очікувати в 2011 році, прогнозує він. Аби отримати позику під 16%, підприємство, за словами банкіра, має довести прибутковість діяльності, хорошу фінансову звітність і надійну заставу (бажано нежитлову нерухомість).