Перейти до основного вмісту

Курс на лібералізацію

Чи зможе Україна забезпечити рівний доступ до своєї газової труби?
30 березня, 00:00
ІВАН ДІЯК: УКРАЇНА ФАКТИЧНО МОЖЕ ЗАДЕКЛАРУВАТИ РІВНИЙ ДОСТУП ДО СВОЄЇ ТРУБИ, АЛЕ ОТ ВИКОНАТИ ЦЕ НА ПРАКТИЦІ ЇЙ НЕ ВДАСТЬСЯ — ЗАВАЖАТИМЕ РОСІЯ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Потужності вітчизняної газотранспортної системи (ГТС) можуть стати доступними для всіх учасників ринку. Таку ініціативу нещодавно озвучили в Нацкомісії регулювання електроенергетики (НКРЕ). Там запропонували зробити рівним доступ до транспортування газу по газотранспортній системі та його зберіганню в підземних сховищах. Надати таку можливість усім суб’єктам ринку пропонується в проекті «Порядок доступу до газотранспортної системи», опублікованому наприкінці минулого тижня Нацкомісією регулювання електроенергетики.

Якщо документ буде ухвалено, оператор системи «Укртрансгаз» («дочка» НАК «Нафтогаз України») не зможе відмовити в укладанні договору компанії, що підтвердила наявність у неї газу. Але за «Укртрансгазом» зберігаються функції управління системою шляхом балансування об’ємів закачування, зберігання, відбору, транспортування газу і його транзиту. Зацікавлені в доступі до ГТС компанії будуть внесені до реєстру, веденням якого займеться той самий «Укртрансгаз».

Документ є кроком з лібералізації ринку газу, вважають у Мінпаливенерго. Його затвердження передбачено ухваленим торік Законом «Про функціонування ринку природного газу». Бо ухвалення цього закону є одним із зобов’язань України перед ЄС з модернізації газотранспортної системи. Нагадаємо, що закон передбачає, зокрема, розділення «Нафтогазу» на добувну, транспортуючу і трейдерську структури. На думку експертів, головна мета документа — позбавити російського газового монополіста «Газпром» монополії з транспортування газу через територію України. Альтернативними операторами можуть стати E.ON Rurhgas, Wintershall і ChevronTexaco, які також добувають газ у Росії, Казахстані та Азербайджані.

Але диверсифікація гравців-транзитерів на газовому ринку — не всі позитивні моменти, які може отримати Україна від вищезазначеної ініціативи. Керівник East European Gas Analysis Михайло Корчемкін вважає, що після введення вільного доступу до ГТС НАК отримає можливість заробляти на продажі послуг зі зберігання газу. «В Україні найближчим часом мають з’явитися альтернативні джерела природного газу — сланцевий газ, шахтний метан і газ, імпортований через СПГ. За рахунок лібералізації доступу до системи «Нафтогаз» зможе заробляти на їхньому транспортуванні», — переконаний експерт.

Тим часом окремі експерти вважають прийняття документа невигідним для «Нафтогазу». Таку думку висловив журналістам член комітету Верховної Ради з ПЕК Сергій Пашинський. «Якщо рішення затвердять, «Укртрансгаз» буде вимушений постачати газ приватних компаній, тобто створить конкуренцію на ринку своїй головній структурі — «Нафтогазу», — говорить Пашинський. Також, за його словами, можна поставити під сумнів реальність лібералізації вітчизняної труби. Адже в «Укртрансгазу» залишається спосіб обмежувати доступ до системи — не включати компанії до реєстру. У Міненерго подібні сумніви спростовують. Оскільки якщо спроби вчинення подібних дій і будуть, то вирішити їх можна абсолютно просто — за допомогою суду. Приватна компанія може звернутися до суду, довівши невмотивованість відмови «Укртрансгазу», говорять у Міненерго. І тепер для цього будуть законні підстави у вигляді затвердженого комісією порядку.

Незважаючи на те, що експерти і Мінпаливенерго вже встигли оцінити ініціативу НКРЕ з обох сторін, назвавши ризики і можливі позитивні моменти від рівного доступу до української труби, головний радник НАК «Нафтогаз Україна» Іван Діяк у коментарі «Дню» зазначив: Україна фактично може задекларувати рівний доступ до своєї труби, але виконати це на практиці їй не вдасться — заважатиме Росія. «Всі діючі договори між Україною і Росією передбачають, що у себе ми можемо робити все, що хочемо, але нам заборонено транспортувати газ далі, за кордон. І Росія контролює це. Вона на всіх газотранспортних коридорах має своїх представників. І без дозволу Росії ніхто не має права прокачати жоден кубометр газу, пояснює експерт. — Ми підписали європейську енергетичну хартію, в якій йдеться про те, що ми можемо і повинні забезпечити рівний конкурентний доступ до нашої труби для всіх компаній, які можуть підтвердити наявність газу. І Російська Федерація також поставила свій підпис. Але ми ратифікували домовленість, а РФ — ні. І ніколи цього не зробить. Адже це означатиме втрату її монополії».

Але Україна все ж, імовірно, намагається потіснити монополію «Газпрому». Наприкінці минулого тижня міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Бойко і голова італійської компанії Eнi Паоло Скароні обговорили питання модернізації української газотранспортної системи (ГТС), видобутку вуглеводнів із традиційних і нетрадиційних джерел, реабілітації існуючих свердловин, повідомила прес-служба міністерства. Вони створили спільну робочу групу з вивчення питання співпраці при розробці традиційних і нетрадиційних нафтогазових родовищ в Україні, повідомляє компанія на офіційному веб-сайті. Згідно з повідомленням, 25 березня в Києві сторони підписали меморандум про взаєморозуміння, що визначає основу для співпраці — обмін даними, досвідом і технологіями. Нагадаємо, що раніше експерти всіляко відстоювали сценарій, за яким українську трубу повинен модернізувати «Газпром», нібито грошей у нього достатньо, та й інтерес безперечний. Противники ж попереджали — конфлікт інтересів у даному випадку може зіграти з Україною дуже злий жарт. І вона залишиться з новенькою трубою, але з дірою в держбюджеті. Оскільки російський газовий монополіст буде зацікавлений у мінімізації ціни транзиту і, отримавши важіль впливу на цей процес через інвестиції в українську трубу, буде всіляко відстоювати це.

Тарифи ж на транспортування природного газу трубопровідним транспортом для споживачів України зростають. Вже з 1 квітня 2011 року НКРЕ підвищила їх для газопостачальних компаній (облгазів). Так, середньозважений тариф на транспортування газу розподільними газопроводами збільшиться на 18,06%, до 168 гривень за тисячу кубометрів, а на постачання газу за регульованим тарифом — на 17,43%, до 48,5 гривні за тисячу кубометрів. Рішення переглянути тарифи Нацкомісія ухвалила після аналізу показників роботи облгазів у 2010-му і січні-лютому 2011 року. Тепер, за оцінками Міненерго, більшість облгазів зможуть працювати з рентабельністю на рівні 8%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати