Перейти до основного вмісту

МВФ про тонкощі фіскальної «кухні»

Атанасіос АРВАНІТІС: Податковий кодекс повинен одночасно враховувати вимоги різних гравців і бути справедливим для всіх сторін
12 листопада, 00:00

Експерти Міжнародного валютного фонду (МВФ) не зовсім розуміють логіки уряду в податковій реформі та розцінюють її як досить ризиковану. Про це на спільній зустрічі представників Федерації роботодавців України та МВФ заявив керівник моніторингової місії в Україні Атанасіос Арванітіс. Беручи до уваги сьогоднішню бюджетну ситуацію в Україні й наявну фіскальну політику, швидкість, із якою пропонується зменшення ставки на прибуток до 16% вже 2011 року, на думку представника МВФ, несе в собі чималі ризики. «Для такого швидкого зменшення уряду, передусім, необхідно знайти механізми, які скоротять видатки, — радить Арванітіс. — Адже три чверті надходжень до українського держбюджету сьогодні йдуть на зарплати й інші соціальні виплати. Уряд витрачає на це майже 50% ВВП, а це половина економіки держави».

Що ж до питання пільгових преференцій для деяких галузей економіки, то представники МВФ рекомендують Україні добре вивчити досвід багатьох країн, які пішли шляхом надання пільгових податків чи субсидій за рахунок видаткової частини. Подібна практика не мала позитивного результату і до того ж значно погіршувала інвестиційну привабливість країн, які обрали цей шлях, зауважують експерти місії.

Натомість, наголосив Арванітіс, у дискусії з урядом стосовно широко обговорюваної проблеми спрощеної системи оподаткування МВФ радив Україні залишити «спрощенку» для дуже малих підприємств, дохід яких складає до 500 тисяч гривень на рік. Підприємства ж, дохід яких перевищує цю суму і досягає позначки три мільйони гривень, на їхню думку, слід перевести на загальну систему оподаткування і впровадити для них 16% податок на прибуток. Щодо великих підприємств, то доки не буде зменшено видатків, говорити про податок на прибуток у 16% передчасно, — зазначає Арванітіс.

Загалом же представники МВФ підтримують тяжіння українського уряду до скорочення ставки податку на прибуток. Однак зауважують: без структурних реформ зменшення витратної частини, а отже, й тягаря фіскального навантаження, практично неможливе. «У контексті таких реформ ми розглядаємо два напрямки. Перший — це реформа державної адміністрації та пенсійна реформа. Другий напрямок — це реформування загальної системи субсидіювання. Чим скоріше ви зможете вирішити ці питання, тим скоріше матимете можливість знизити ставку на прибуток», — додав керівник місії МВФ в Україні.

У моніторинговій місії МВФ вважають: в Україні сьогодні чи не найсприятливіші умови для необхідних реформ, що в перспективі забезпечить можливість зменшити дефіцит держбюджету і позбавити уряд необхідності запозичень. А відтак, українці зможуть закумулювати необхідні для розвитку й відродження вітчизняної промисловості ресурси.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати