Перейти до основного вмісту

Війна... за стабільність

Чим загрожує «доларова експансія» Україні
21 жовтня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня», 1997 р.

Був колись такий тост: щоб на вас напали долари, і ви не змогли від них відбитися. Чи то на щастя, чи то на жаль, це побажання реалізувалося не в побутовій сфері українців, а стало однією з проблем нашої країни. Днями про неї говорив голова Ради Національного банку Петро Порошенко. За його словами, «Україна має скористатися цими можливостями, які виникли в світі, для того, щоб більшість цих грошей прийшли до нашої держави у вигляді прямих інвестицій». Щоправда, при цьому Порошенко зазначив, що кошти з зовнішніх джерел мають використовуватися не на стимулювання споживчого попиту чи покриття дефіциту держбюджету, а на розвиток виробництва та інфраструктури. І критикував владу: «Темпи створення нових робочих місць, нових виробництв, на жаль, дуже низькі, навіть у порівнянні з минулим кризовим роком...».

Що ж відбувається? Виявляється, фінансовий світ, а саме він править бал на нашій планеті, розколовся. «З одного боку — країни, що є емісійними центрами, а їхні валюти відіграють роль резервних для всього світу, а з іншого — економіки, що розвиваються (так звані), які тримають свої заощадження у валютах інших країн», — роз’яснює відомий експерт, генеральний директор центру «Бюро економічних та соціальних технологій» Валерій Гладкий. Він нагадав, що ще на початку нинішньої фінансової кризи ООН попереджала, що розвинені економіки і, в першу чергу США, повинні утриматися від розв’язання проблем, пов’язаних із зайвим споживанням, дефіцитом бюджету та платіжного балансу в цих країнах, шляхом девальвації валют, включення друкарського верстата і не перекладати, таким чином, свої проблеми на решту світу. Як відзначає Гладкий, сьогоднішня ситуація розвивається якраз за таким сценарієм: США проводять емісію долара, він втрачає в ціні, а інші країни, у тому числі й Україна, отримують приплив валюти, яка тисне на національні валюти. Експерт вважає, що за цих умов Нацбанк України прагне не допустити зміцнення гривні (це могло б негативно позначитися на експортних можливостях країни. — Авт.), викупляє її з ринку, що призводить до зростання монетарної бази (на 18%) та створює інфляційний навіс, який дещо пізніше обов’язково реалізується у вигляді зростання споживчих цін.

Втім, доларова експансія до України має, як вважає виконавчий директор Фонду Блейзера в Україні Олег Устенко, і позитивні сторони. Україна може виграти за рахунок того, що частину наших валютних резервів заздалегідь переведено в євро, яке зміцнюється. Крім того, експорт до Європи стає вигідним. І в цьому плані, вказує Устенко, дуже розумними є спроби форсувати вступ України до зони вільної торгівлі з Євросоюзом. В той же час, експерт упевнений, що такі малі недостатньо відкриті та експортозалежні економіки, як Україна, в результаті валютних війн, які розгортаються, можуть постраждати набагато сильніше, аніж країни-емітенти резервних валют.

«Розмова про валютні війни, — переконує заступник голови Всеукраїнської асоціації учених-економістів, заступник директора Інституту світової економіки та міжнародних відносин Валерій Новицький, — нав’язані світовій спільноті та нам із вами Міжнародним валютним фондом». На його думку, мета цього полягає в тому, щоб спровокувати малі та середні країни девальвувати свою валюту, скуповуючи американський долар. Насправді, вважає Новицький, відбувається поглиблення протистояння між провідною світовою наддержавою та рештою світу. І це, на думку вченого, «є психологічним прикриттям доларової експансії в усьому світі». У той же час, він упевнений, що в стратегічній перспективі валютні війни лише зміцнюватимуть долар і послаблюватимуть інші валюти. Тому Україна, вважає експерт, попри розмови про необхідність стимулювати експорт, повинна в першу чергу замислюватися над тим, як зміцнювати та стабілізувати національну валюту, яку в цьому випадку можна й потрібно використовувати для підтримки й розвитку високотехнологічних секторів економіки. Окрім того, штучна девальвація національної валюти, впевнений Новицький, негативно позначається на заощадженнях населення і є дорогою до подальшого збіднення країни, до зростання тотальних інфляційних процесів.

За умов валютних війн країнам, які розвиваються, слід відбиватися від зайвого капіталу, вважає колишній міністр економіки і колишній глава Держфінпослуг Віктор Суслов. Він наводить як приклад Бразилію, яка за умов кризи проводила політику протекціонізму, а щоб обмежити приплив іноземного капіталу до країни, навіть запровадила спеціальний податок. Суслов вважає, що насправді світ вступив у період, сутність якого визначається терміном «економічний націоналізм». Про це свідчить те, що від кризи «менш за все постраждали ті країни, які приділяли увагу розвитку матеріального виробництва».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати