Перейти до основного вмісту

«Ешелон» пішов у Вічність

Помер драматург Михайло Рощин
05 жовтня, 00:00

1 жовтня в Москві у віці 77 років від серцевого нападу помер відомий письменник, драматург і сценарист. Його не встигли довезти до лікарні, повідомила прес-секретар Центру драматургії та режисури Юлія Арсеньєва. Популярність Михайлові Михайловичу Рощину принесла п’єса «Валентин і Валентина», поставлена одночасно в театрі «Современник», у МХАТі та Великому драматичному театрі, а потім — у багатьох театрах колишнього СРСР. Він був автором п’яти п’єс і сценаріїв до шести фільмів — «Я тебе люблю», «Старий новий рік», «Валентин і Валентина», «Шура й Просвирняк», «Нові пригоди янкі при дворі короля Артура» і «Фатальна помилка».

— Із Михайлом Михайловичем я був не лише знайомий, а й приятелював із 1966 р., коли ми жили в одній трикімнатній квартирі на Смоленській площі (у одній кімнаті жив Рощин зі своєю дружиною-актрисою Лідою Савченко, в іншій — художник-сценограф Давид Боровський, а в третій — я), — розповів «Дню» режисер, художній керівник Російської драми Михайло РЄЗНИКОВИЧ. — У той час Рощин лише починав писати п’єси. Оскільки ми були молоді, то в квартирі весь час відбувався броунівський рух: із кімнати в кімнату, у коридор, на кухню. Над робочим столом у Михайла висів папірець із написом «Театр має приголомшувати! Антон Чехов». До речі, усі свої твори Рощин писав лише від руки, не користуючись друкарською машинкою. Популярність йому принесла п’єса «Валентин і Валентина», а перша редакція п’єси «Старий новий рік» не пройшла цензури. Парадоксально, але єдиний примірник цієї п’єси зберігся лише в мене. «Старий новий рік» — приголомшливий філософський твір. У п’єсі лише п’ять героїв. Дуже шкода, що тодішні чиновники від культури не випустили її на сцену. А першою п’єсою драматурга був «Сьомий подвиг Геракла». У нього теж непроста доля (твір було заборонено й лише через чверть століття з моменту його написання він побачив театральні підмостки).

Я вважаю Михайла Рощина видатним драматургом і дуже добрим прозаїком. Його повість «Бунін у Ялті» — приклад великої російської прози, і коли мені потрібно емоційно підживитися, то перечитую саме цей рощинівський твір. Михайло дарував мені всі свої книжки. До речі, коли Іван Олексійович Бунін розлучився з дружиною Ганною Миколаївною Цакні, і письменникові ніде було жити, то оселився він на дачі А.П.Чехова... Знаєте, життя Рощина було драматичне й запаморочливе. Тому що практично перші радянські п’єси, які були поставлені в Америці, — його п’єси, зокрема, «Ешелон» (режисер Галина Волчек). Коли він подивився виставу, то сказав: «Мішо, ти не уявляєш, вони (американці) вдесятеро наївніші за нас»! Для мене було дивно це чути. Тоді ми сприймали США, як «оплот імперіалізму», а тут така тонкість сприйняття... (у «Ешелоні» драматург спробував відтворити свої дитячі враження й розповісти про жінок, які з гідністю винесли на своїх плечах увесь тягар війни).

Передостанній раз ми з Михайлом Михайловичем бачилися в Києві. Вже тоді йому було важко рухатися. Насилу, але Рощин піднявся до нас на «Сцену під дахом» і подивився виставу «Валентинів день» — парафраз його знаменитої п’єси «Валентин і Валентина». Незабаром намічався ювілей Івана Яковича Франка і я запропонував Рощину написати п’єсу за Франковою повістю «Для домашнього вогнища». Він написав, але грянула помаранчева революція, і я не зміг поставити п’єсу. До речі, цей твір Михайло Рощин видав у зібранні своїх творів. Потім ми спілкувалися в Передєлкіні, а востаннє побачилися на вечері пам’яті Д.Боровського. Згадували Давида (ми обоє знали його як мало хто). Звістка про смерть Михайла Рощина стала потрясінням. Для мене це дуже велика людська й творча втрата. Іде в небуття покоління майстрів. І дай Бог, щоб нове покоління письменників писало п’єси краще або хоча б так само, як це чудово робив Михайло Рощин.

ДОВIДКА «Дня»

Михайло Михайлович Рощин (Гібельман) — відомий прозаїк, драматург і сценарист. Народився в Казані 10 лютого 1933 року. Його дитинство минуло в Криму у Севастополі. Після Другої світової війни сім’я майбутнього письменника переїхала до Москви. Перше оповідання Рощина було опублікованео 1952 року, а роком пізніше Михайло воступив до Літінституту. Наприкінці 1950-х працював у журналі «Знамя», потім — у відділі прози видання «Новый мир». Першу п’єсу — «Сьомий подвиг Геракла» — М. Рощин написав 1963 року, проте поставив її вперше лише 25 років по тому Михайло Єфремов у театрі «Современник-2»; до цього п’єсу не дозволяли ставити через «недозволений і вартий осуду» зміст. Не ставили й другу п’єсу — «Дружина»; опубліковано два твори було лише 2000 року. Славу Рощину принесла п’єса «Валентин і Валентина» (1971), яка була поставлена на сценах багатьох театрів СРСР, а потім її екранізував режисер Георгій Натансон. Серед інших п’єс Рощина — «Веселка взимку» та «Ешелон». Також Рощин був автором сценаріїв фільмів, зокрема комедії «Старий новий рік». Разом із драматургією все життя продовжував писати прозу; у 1990-х видавав журнал «Драматург». Для серії «ЖЗЛ» М.М. Рощин написав біографію Івана Буніна. Із 1998 року він був художнім керівником Центру драматургії та режисури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати