Перейти до основного вмісту

Галузь майбутнього

Як розвивається туризм в Україні і яка роль у цьому процесі держави
02 вересня, 00:00
З КОЖНИМ РОКОМ ПОПУЛЯРНІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ КАРПАТ ЗРОСТАЄ — ЯК У ЛІТНІЙ, ТАК І У ЗИМОВИЙ ПЕРІОД: ТУТ ПРЕКРАСНИЙ КЛІМАТ, ЧУДОВІ КРАЄВИДИ, ГАРНІ МІСЦЯ ДЛЯ ЗАНЯТТЯ СПОРТОМ, А ЩЕ — ЗАЛИШИЛИСЯ НЕЗАЧЕПЛЕНІ ЦИВІЛІЗАЦІЄЮ ЕКОСИСТЕМИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Розуміючи, що Україна має величезний рекреаційний потенціал, та ще б приділити розвитку туризму стільки уваги, скільки її приділяє Туреччина, Словаччина чи Чорногорія, туризм у нас приносив би доходи, не менше ніж металургійна галузь, газета «День» звернулася до голови Державної служби туризму і курортів України Анатолія Пахлі: чи не стане найближчими роками розвиток вітчизняного туризму пріоритетним напрямком роботи, чи не збирається уряд впроваджувати якісь програми розвитку галузі хоча б до Євро-2012? Відповідь (не на всі запитання) ми отримали в письмовій формі від заступника голови відомства Сергія СЬОМКІНА.

— Назвіть, будь ласка, пріоритети розвитку вітчизняного туризму.

— Розвиток сфери туризму та діяльності курортів на сьогодні визнано державою одним із пріоритетних напрямів діяльності, зокрема розвиток внутрішнього та в’їзного туризму. Адже сучасна індустрія туризму є однією з найбільш прибуткових і динамічних галузей світового господарства. На цей час в ній задіяно понад 260 млн осіб, тобто кожний десятий працівник у світі. Слід зазначити, що цей вид діяльності має мультиплікативний ефект — створення одного робочого місця безпосередньо в туризмі створює в супутніх галузях два, а зростання прямих доходів збільшує непрямі доходи країни в три рази. Частка туризму складає близько 10% світового валового національного продукту, 7% загального обсягу інвестицій, 11% світових споживчих витрат, 5% усіх податкових надходжень і третину світової торгівлі послугами.

Від функціонування туризму безпосередньо залежить життєдіяльність понад 40-ка галузей економіки України і близько 10—15% її населення.

Наявність в державі унікальних рекреаційних і культурно-історичних ресурсів та позитивна динаміка показників діяльності суб’єктів господарювання галузі — туристичних, готельних підприємств, санаторно-курортних закладів є підѓрунтям для формування стратегії розвитку туристично-рекреаційної сфери як високорентабельної галузі економіки.

До складу туристично-рекреаційного потенціалу входить понад 100 курортів і курортних місцевостей, вісім національних природних парків, чотири біосферні заповідники, 15 державних природних заповідників, дендропарки, численні пам’ятки садово-паркового мистецтва та заказники. Під охороною держави перебуває понад 160 тисяч пам’яток історії, культури та архітектури.

На сьогодні робота Державної служби туризму і курортів МКТ спрямована на реалізацію державної політики в галузі туризму та курортів, забезпечення правового регулювання суб’єктів туристичного підприємництва, захист прав споживачів туристичного продукту, а також — на підготовку готельної та туристичної інфраструктури до проведення в Україні чемпіонату Європи 2012 року з футболу.

Основними пріоритетами державної політики у сфері туризму й курортів є:

створення оптимальних правових засад розвитку туристичної та курортної сфер України, їхньої інфраструктури; забезпечення державного стимулювання розвитку в’їзного і внутрішнього туризму; створення конкурентоспроможного на світовому ринку національного туристичного продукту.

Регіони України мають надзвичайно великий рекреаційний потенціал, багату природну й етнокультурно-ресурсну базу, що створює передумови для її широкого використання у відпочинкових цілях. м’який клімат, мальовничі ландшафти, цікава історико-культурна спадщина є запорукою успішного розвитку майже усіх видів туризму в сільських місцевостях нашої країни.

У ряді регіонів України вже визначено перспективні для розвитку окремі види туризму. Так, у Карпатському, Поліському, Подільському, Наддніпрянському регіонах та на Півдні України перевага віддається розвитку сільського туризму.

— В чому проявлятиметься в найближчі роки державна допомога зеленому (сільському) туризму?

— Для сільських мешканців України туризм є найкращим стимулом для започаткування і розвитку інших видів діяльності та підвищення особистого рівня життя, що, в свою чергу, має привести до збільшення рівня зайнятості сільського населення. Крім того, діяльність сільських громад з організації рекреаційного сервісу стимулює облаштування та благоустрій сільської місцевості, створює додаткові шляхи наповнення місцевих бюджетів, перетворюється на вагомий чинник перспективного розвитку сільських територій.

— Які тенденції є щодо ініціатив у регіонах з приводу організації приватного туристичного сервісу? Які б ви виділили регіони?

— За декілька останніх років в Україні вже чітко виділилися регіони-лідери щодо розвитку сільського туризму, а саме:

західний регіон — Волинська (одна садиба), Закарпатська (24 садиби), Івано-Франківська (сім садиб), Львівська (дві садиби), Тернопільська (дві садиби), Хмельницька (дві садиби), Чернівецька (чотири садиби) області; південний регіон — АР Крим (дві садиби), Миколаївська (одна садиба), Одеська (чотири садиби) області; центральний і північний регіони — Вінницька (25 садиб), Київська (13 садиб), Полтавська (дві садиби), Харківська (одна садиба), Черкаська (вісім садиб), Чернігівська (три садиби), Кіровоградська (одна садиба) області.

Наведені дані, які відповідають офіційній статистиці Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні, — це ті садиби, які виявили бажання офіційно зареєструватися у каталозі садиб та пройти категоризацію у Спілці сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. Водночас, за неофіційними даними, загальна кількість садиб, що надають послуги із сільського туризму, є значно більше та нараховує понад 1500 осель. За оперативними даними Держтуризмкурортів, у оздоровчій кампанії 2010 року відпочинок у сільських зелених садибах користується значним попитом в українців.

З метою виправлення наведеного вище становища (детінізації роботи садиб сільського туризму), стимулювання і заохочення особистих селянських господарств до агротуристичної діяльності та розвитку підприємницької ініціативи Мінагрополітики за участю МКТ розробило проект Закону України «Про аграрний туризм та агротуристичну діяльність» та проект Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про особисте селянське господарство».

На цей час на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.02.10 №121-р «Про схвалення Концепції Державної цільової програми сталого розвитку сільських територій на період до 2020 року» розробляється проект Державної цільової програми сталого розвитку сільських територій на період до 2020 року. Одним із пріоритетів цієї Програми являється розвиток сільського аграрного туризму.

МКТ активно співпрацює із Всеукраїнською неприбутковою громадською організацією «Спілка сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні», яка збирає і концентрує дані з різних регіонів країни, проводить конференції та тематичні виставки з метою популяризації відпочинку в українському селі, сприяє розвитку сільської інфраструктури, самозайнятості сільського населення, вихованню поваги до краси рідного краю, гостинних мешканців сільської місцевості, збереженню існуючого культурного та історичного надбання українського народу. За її ініціативи створені й успішно функціонують осередки сільського туризму у більшості областей України.

Крім того, розвиток сільського туризму в Україні підтримується спеціальними програмами Міжнародного фонду «Відродження», фонду «Євразія», Європейської федерації сільського зеленого туризму «Єврожітс» та ін.

Сільський туризм корисний як для відпочиваючих, так і для господарів — селян, сільських громад, регіонів і держави в цілому, сприяє розвитку багатьох пов’язаних з ним галузей економіки. Його розвиток також сприятиме збереженню селянства як носія української ідентичності, культури та духовності, це додаткові можливості для популяризації української культури, поширення знань та інформації про історичні, природні, етнографічні особливості України, що заслуговує на всіляку підтримку з боку держави.

— Як держава сприятиме покращанню інфраструктури (дороги, утилізація сміття тощо) в регіонах, де розвивається туризм?

— Пріоритетами щодо державної підтримки розвитку сільського туризму у поточному році та подальших роках буде таке:

Реалізація заходів щодо державної підтримки розвитку сільського туризму на 2006—2010 роки, затверджених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.07.06 №373-р. Затвердження проекту Закону України «Про аграрний туризм та агротуристичну діяльність». Розроблення національного стандарту щодо надання послуг сільського туризму. Надання інформаційно-рекламної підтримки розвитку сільського туризму.

Зазначене дасть змогу створити всі умови для подальшого сталого розвитку сільського туризму і покращання соціально-побутових умов та різновидів самозайнятості сільського населення.

Україна багата на різноманітні природно-рекреаційні ресурси, численні пам’ятки, що відображають її багатовікову історію та культуру. Історико-культурна спадщина України належить до найцінніших надбань українців. Вона зосереджує в собі кращі здобутки, є золотим скарбом народу.

Велику роль у процесі прилучення кожної людини та суспільства в цілому до системи загальнолюдських і етнонаціональних цінностей, колективної історичної пам’яті, соціального досвіду попередніх поколінь відіграють екскурсії.

Екскурсійна справа як важливий розділ просвітницької роботи серед населення має понад столітню історію свого розвитку. Екскурсії збуджують інтерес туристів до пізнання відповідної країни, її історико-культурних та природних пам’яток. Будучи найбільш ефективною формою ознайомлення з видатними пам’ятками давнини та сьогодення, екскурсії є й важливим засобом патріотичного виховання, тому що вчать любити та шанувати свою Батьківщину, її історію та культуру, іноземним туристам розкривають давню та славетну історію України, її визначну культуру, самобутні народні традиції.

Туристичні підприємства України розробляють і пропонують екскурсійні маршрути з урахуванням різноманітних інтересів та смаків туристів.

Багата історико-культурна спадщина користується закономірним попитом різних категорій вітчизняних та іноземних туристів та екскурсантів.

— Як вплинула економічна криза на розвиток туристичної галузі в Україні?

— Враховуючи реалії сьогодення, зокрема світову економічну кризу, за статистичними даними 2009 року та оперативними даними І півріччя 2010 року відбувається незначне зменшення обсягів в’їзного та виїзного туристичних потоків, але таке становище притаманне майже всім розвинутим європейським туристичним державам.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати