«Проста прагматика»
Кирило КУЛИКОВ: У той час, коли більшість політичних лідерів займалася самопіаром, ЄЦ розвивав організаційну структуру
За час після обрання нового складу Верховної Ради 2007 року й дотепер із упевненістю можна сказати — найбільш дезорганізованою парламентською політичною силою виявилася «Наша Україна — Народна самооборона». Свою слабкість блок НУ-НС демонстрував іще за президента Віктора Ющенка й прем’єра Юлії Тимошенко, але остаточну неспроможність «помаранчеві» проявили після обрання головою держави Віктора Януковича. Поведінка НУ-НС радше нагадувала й нагадує досі головних героїв відомої байки Крилова «Лебідь, щука й рак».
Апофеозом же всього став недавній саморозпуск одного із суб’єктів блоку НУ-НС — «Народної самооборони». Цей факт у черговий раз підтвердив штучність і нежиттєздатність політичних сил, які створюються під вибори. У результаті, частина депутатів НС на індивідуальних засадах прилучилася до коаліції ПР+КПУ+БЛ, а частина знайшло собі застосування в інших партіях.
Найсумніше з усієї цієї історії те, що жоден депутат із «Народної самооборони» не вийшов до виборців і не вибачився за надану довіру й невиправдані надії. Одним із прикладів переходу в іншу політичну силу став недавній вступ народного депутата (колишнього «самооборонівця») Кирила Куликова до партії «Єдиний центр». Про причини цього вчинку, відповідальність перед виборцями, можливості проведення виборів у Києві та про інше ми розмовляємо з Кирилом КУЛИКОВИМ:
— Кириле Борисовичу, в Раду ви потрапили за списками «Нашої України — Народної самооборони». Зрозуміло, що кожен із депутатів після приходу на Банкову Віктора Януковича визначався — співробітничати з владою або залишатися в опозиції. Чому ви вирішили вступити до партії «Єдиний центр», яка, і це не секрет, співробітничає з владою?
— Це цілковита помилка. Я залишився в опозиції. Наскільки ви знаєте, 90% «самооборонців» пішли в коаліцію, а «Єдиний центр» залишався й залишається в опозиції. Я своїх принципів не міняв. Залишатися в опозиції — це складно. Постійні чутки про те, що я перейду в коаліцію або ЄЦ перейде в коаліцію, не підтвердилися. До того ж, помиляються ті, хто стверджує, що опозиція — це повне заперечення всього, або це те, коли людям стане жити зовсім погано й вони зрозуміють, що голосували неправильно. Це не моя позиція. Я хочу, щоб люди вже сьогодні, а не при зміні урядів, які ні чому не призводять, жили краще. Опозиція має бути конструктивною. Це не терористична організація. Я писатиму закони, відстоюватиму свою позицію, критикуватиму уряд. Тобто робитиму все, аби людям у жити моїй країні стало краще.
— 2007 року громадяни голосували за «Народну самооборону», довіряючи свої голоси, покладаючи надії. Але пізніше хтось із НС перейшов у коаліцію, а хтось, як ви, в інші партії. У результаті, «Народна самооборона» заявила про припинення існування однойменної парламентської групи. Чи відчувайте ви відповідальність, провину?
— Відчуваю. Під час виборів мера Києва 2008 року я виступив абсолютно супроти помилкової позиції «Народної самооборони», яка вирішила йти на вибори сама по собі. Спочатку ми домовилися з одним із найбільш реальних кандидатів — Віталієм Кличком про те, що НС працюватиме з ним, що ми створимо спільні списки. Але потім «Народна самооборона» прийняла кардинально протилежне рішення. У результаті — фіаско. Це перше. Другий момент. Із найпершого дня перебування НС у парламенті, я вважав що основний вотум довіри люди надали не Куликову або кому-небудь іншому, а саме Юрієві Луценку. Я виступав за те, щоб Луценко як лідер фракції залишався в парламенті, був проти його другого приходу в Міністерство внутрішніх справ. Я послідовно боровся з бандитською владою в Києві. Своїх ідей я в жодному разі не зрадив.
— Чому саме «Єдиний центр»? Адже ви свого часу неодноразово критикували й Віктора Балогу, і Віктора Ющенка?
— Ющенка я критикував і продовжую критикувати. Бо, вважаю, що левова частка відповідальності за те, що сьогодні опозиція така слабка, рихла, лежить саме на ньому. А вибрав «Єдиний центр», бо живу ідеалами Майдану дотепер. І це ідеали не Ющенка, Тимошенко або ще когось, це ідеали людей. Люди просто хотіли й хочуть жити в нормальній країні. Я теж хочу жити в нормальній країні. Як голову Секретаріату Президента, «Народна самооборона» часто критикувала Балогу. Я теж інколи не погоджувався з його рішеннями. Незважаючи на це, ще тоді ми неодноразово спілкувалися з ним, він запрошував мене в ЄЦ, але я відмовлявся. Сьогодні ж, коли Балога не при владі, я погодився — погодився бути в опозиції. Ми опозиційна партія.
— Яка ж у вашої партії ідеологія?
— Опозиційна партія з центристською ідеологією. У нас проста ідеологія — люди повинні жити нормально. Це країна для людей, а не для чиновників. Чому в нас із кожним днем олігархи стають багатші, а люди бідніші? Чому міліція виконує замовлення? Чому простій людині в суді не можна вирішити питання? Я з цим стикаюся регулярно. Наша ідеологія — це державна ідеологія. Має бути єдина державна мова — українська, розвиток держави повинен відбуватися на демократичних засадах тощо. Їх я неодноразово обговорював, перш ніж увійти в ЄЦ.
— Але чому саме ЄЦ, а не, наприклад, «За Україну!» В’ячеслава Кириленка або «Фронт змін» Арсенія Яценюка? Адже всі пам’ятають, як створювався ЄЦ.
— Це проста прагматика. У той час, коли більшість політичних лідерів займалася самопіаром, ЄЦ розвивав організаційну структуру. На сьогодні ЄЦ, напевно, друга за величиною структура, яка підпадає під новий закон про вибори. У подальшому є можливість розвивати цю структуру, уводити туди нормальних людей і давати їм можливість працювати. У київську організацію ми приведемо нових людей, які представлятимуть різні громадські організації, а не стояти під стінами Київради, увесь час чогось вимагаючи. Вони зможуть самі прийти у владу й реалізовувати свої ідеї.
— Як ви прокоментуєте заяву в.о. голови Соломенської районної організації партії «Єдиний Центр» Андрія Китаєва про те, що вам слід вибачитися перед рядовими членами партії за свою неадекватну й безвідповідальну позицію: «Він заявив (Кирило Куликов. — Авт.) про очолення столичної організації «ЄЦ», не прийшовши ні на одну районну чи то міську партійну конференції і не запитавши, що із цього приводу думають київські члени партії»?
— Це нормальна ситуація — відторгнення всього нового. Я ж не йшов по уторованій стежці. Тобто, якби мені хотілося отримати якісь пільги, дивіденди, я б пішов в коаліцію, а так, я пішов у опозицію — намагатимуся зробити з ЄЦ партію першого ешелону.
— Тобто, займаючись парламентською групою ЄЦ, ви говорите однозначно «ні» коаліції на чолі з Партією регіонів?
— Цілковито. Я вважаю, що наша основна діяльність повинна полягати в підготовці низки законопроектів. Зокрема, ми говорили про необхідність ухвалення закону «Про столицю», про різні інші закони, пов’язані з економічною, банківською реформами. Я, як офіцер, маю велике бажання підняти престиж офіцерської професії, тому в цьому плані я працюватиму з людьми й із коаліції, і не з коаліції.
— Після відставки міністра з надзвичайних ситуацій Нестора Шуфрича, його крісло досі залишається вакантним. Багато хто відзначав, що відставка Шуфрича — це результат домовленостей президентської команди з Віктором Балогою. Це правда?
— Я говорив з Балогою, тому знаю, що це не відповідає дійсності. Моя думка таке: Балога був на дуже високій посаді — головою Секретаріату Президента, тому посада міністра з надзвичайних ситуацій для нього вже пройдений етап як для політика. Є інші висоти, до яких потрібно прагнути, а не хапатися за будь-яку посаду. Балога мені чітко сказав, що в нього немає інтересу до посади міністра з надзвичайних ситуацій.
— Ваш колега Олесь Доній у одному зі своїх інтерв’ю заявив, що ціна переходу в коаліцію «Стабільність і реформи» — 1,5 мільйона доларів премії для кожної «тушки». Не хочеться й думати, що вам пропонували гроші (до того ж, ЄЦ не входить у коаліцію), але як ви ставитеся до «тушок», до того, що сьогоднішній парламент перетворився на біржу?
— Погано. Мені складно судити інших людей, тому говоритиму про себе. В опозицію за якісь гроші не переходять. Опозиція — це не приз, це тяжка робота. Зі мною про гроші ніхто не говорив.
— Рішення КС про можливість формуванні коаліції на основі індивідуального членства депутатів. Наскільки, на вашу думку, це законно?
— У Конституційного Суду було два діаметрально протилежних рішення. Уважаю, що друге було аж ніяк не юридичним, а політичним. Тому й сталася деструкція, як із коаліцією, так і з опозицією. Люди обиралися під певними зобов’язаннями, а потім різко поміняли свої погляди. Цього я не можу зрозуміти, як і не можу зрозуміти рішення суду.
— Президентові Віктору Януковичу та його команді вдалося збудувати жорстку вертикаль влади, чого раніше не вдавалося Віктору Ющенкові. У той же час, кадрові ротації, які сталися за цих півроку, говорять про те, що не все гаразд в таборі «регіоналів». На вашу думку, чи станемо ми восени свідками гучних скандалів, відставок?
— Для мене осінь — це, перш за все, виклик з точки зору місцевих виборів. На жаль, у Києві місцеві вибори «кастровані» в результаті знову-таки вирішення Конституційного Суду, яке було прийнято в догоду Леонідові Черновецькому. Хоча, насправді, рішення КС набрало чинності після того, як в Києві відбулися вибори мера й міської наради, тому воно не поширювалося на Київ.
Обговорювати те, що відбувається в стані регіоналів не зовсім моя компетенція. Моя роль полягає в тому, аби кияни повірили, що ми дійсно наводимо нову силу, яка зможе реально впливати на події не лише в місті, але й у державі.
— За вашими словами, є всі законні підстави для того, щоб вибори в Києві відбулися, причому, як мера, так і міської ради. У той самий час ми бачимо, що абсолютно протилежну позицію займає Партія регіонів. Призначення Олександра Попова, періодичні перевірки київських чиновників, наближених до Леоніда Черновецькому. Наскільки реальне проведення виборів в Києві 31 жовтня?
— Гадаю, сьогодні це нереально. Хоча, можливо, вибори провести й можна, але потрібно змінити саму суть посади мера, аби не було такої концентрації влади, коли в руках одного клану зосереджується надто багато повноважень і одночасно безвідповідальності. Київ повністю розкрадається, усі про це знають, але ніхто не несе відповідальності. Якщо Партія регіонів хоче отримати якийсь серйозний результат у Києві, їй необхідно вживати заходів не лише відносно «шестірок», які на сьогодні попали під всі перевірки правоохоронних органів, а відносно Черновецького і його родинного клану. Доки перші особи столиці не відповідять за свої дії, які вони здійснювали протягом всіх чотирьох років, доти люди несерйозно ставитимуться до нинішньої влади.
— У Києві «Єдиному Центру» поставили завдання, як ви заявили, стати мінімум другою по впливу силоміць, для того, щоб змінити ситуацію в місті. Якщо, все-таки, буде прийнято рішення проводити вибори в столиці, хто представлятиме ЄЦ в боротьбі за крісло мера — ви?
— Поки про це рано говорити. ЄЦ — це майданчик, який дає найбільш сильним, демократичним партіям можливість обиратися. Тому ми пропонуємо об’єднання. Я думаю, що в цій ситуації є достатньо людей, які люблять це місто й готові жертвувати собою, своїм часом для того, щоб відновлювати Київ. Жодних переваг не може бути, переваги віддаватимуться лише професіоналам.