Коротко / Панорама дня
Французький магнат вирішив сплачувати штрафи за жінок у паранджі
У Франції магнат Рашид Некказ створює спеціальний фонд для надання допомоги жінкам, оштрафованих за носіння паранджі. Таким чином чоловік висловлює своє невдоволення щодо заборони на носіння традиційного мусульманського одягу. Як пише британська газета The Guardian, Некказ уже поклав з цією метою на банківський рахунок 200 тис. євро. Бізнесмен повідомив, що протягом першої доби з моменту оголошення про створення фонду він отримав пожертви розміром 36 тис. євро. До вересня Некказ має намір збільшити розмір фонду до 1 млн. євро, в тому числі — за рахунок продажу власності. Бізнесмен, який 2007 року балотувався на пост президента, назвав антиконституційним закон, який нещодавно було схвалено парламентом і який має бути ратифіковано сенатом у вересні. Закон передбачає штраф у розмірі 150 євро за носіння паранджі в громадських місцях. Нагадаємо, 13 липня нижня палата парламенту Франції одноголосно прийняла рішення про заборону носіння у громадських місцях і на вулицях жіночого мусульманського одягу, який повністю закриває обличчя.
«Незручні істини» про помилки німців у Афганістані
Кореспонденти видання Bild Юліан Райхельт і Ян Майєр видали книгу «Почивайте з миром, солдати», в якій перерахували сім основних помилок — «незручних істин» — Німеччини в Афганістані. Книгу було офіційно представлено міністром оборони ФРН Карлом-Теодором Гуттенбергом. Перша помилка, на думку авторів книги, полягає в тому, що Німеччина дуже довго нехтувала своїми солдатами в Афганістані, не приділяючи їм належної уваги. Незважаючи на те, що в Афганістані в боях із талібами гинули німецькі військовослужбовці, влада вважала за краще говорити про «місію зі стабілізації стану», старанно уникаючи слова «війна». Друга помилка полягає в тому, що за час перебування в Афганістані Німеччина нажила собі більше ворогів, ніж друзів. Третя помилка полягає в опорі Заходу на Хаміда Карзая, політика якого виявилася невдалою. Ще одна «незручна істина», на думку Райхельта й Мейєра, в тому, що виграти війну в державі, яка живе на доходи від продажу наркотиків, фактично неможливо. 95% героїну, що продається у світі, має афганське походження. При цьому доходи — орієнтовно 300 мільйонів дол. за рік — ідуть до «Талібану». П’ята «незручна істина» — німецькі солдати уже толком не розуміють, за що воюють. Війна в Афганістані триває довше, ніж Друга світова й війна у В’єтнамі. Шоста — «Талібан» прекрасно знає, що війська ISAF, враховуючи й німецький контингент, не залишаться в Афганістані навіки. Президент США Барак Обама оголосив, що виведення військ може початися уже в 2011 році. Тому багато рядових афганців більше не ризикують співпрацювати із силами західної коаліції, побоюючись помсти з боку талібів після того, як війська НАТО покинуть країну. Нарешті, як стверджують автори книги, твердження, що Німеччина в Афганістані захищає свою безпеку, застаріло.
Азербайджан створить список заборонених імен
У Азербайджані планується скласти списки дозволених і заборонених імен. Нині спеціальна комісія академії наук на прохання міністерства юстиції досліджує значення різних імен. За підсумками роботи комісії буде складено списки. Імена передбачається поділити на три категорії: до «зеленого списку» увійдуть імена, які, на думку академіків, «відповідають національним, культурним та ідеологічним цінностям». Давати їх своїм дітям громадяни Азербайджану зможуть без жодних обмежень. У «жовтий список» буде включено імена, які вважаються небажаними (наприклад, тому, що вони негарно звучать іншими мовами). А «червоний список» міститиме заборонені імена — наприклад, імена, які мали «особи, які чинили агресію проти азербайджанського народу». Почати застосування цієї схеми, як заявив директор інституту, заплановано уже на 2010 рік.
Горбачов проти «Единой России» й за надпартійний рух
Колишній президент СРСР Михайло Горбачов вважає за необхідне створення надпартійного демократичного форуму для діалогу влади й суспільства. Про це він розповів у інтерв’ю «Новой Газете». На думку Горбачова, цей форум повинен впливати на владу, висловлюючи думку суспільства. Горбачов також на сторінках «Новой Газеты» закликав усіх відповідальних громадян відгукнутися на цю ідею, обговорити її та назвати можливих лідерів. «З нами влада чи вона живе в іншій країні?» — таке запитання, на думку Михайла Горбачова, сьогодні серйозно сколихнуло людей. За його словами, в нинішній ситуації влада перебуває в стані розгубленості, необхідний реальний діалог і нова політика. «Слушні ідеї про модернізацію, про суди, про свободу вже висловлені, треба обговорювати це з суспільством, — зазначив Горбачов. — Потрібно здобути його підтримку, а не розправлятися з ним. Лише суспільство може їх захистити, громадянське суспільство, а не нинішня бюрократія, не «Единая Россия», що стала насправді не партією, а інструментом зі схвалення».
Випуск газети №:
№124, (2010)Рубрика
Панорама «Дня»