Перейти до основного вмісту

Безкомпромісне «собаче» питання

У Чернігові чиновники не можуть дати раду шістьом тисячам безпритульних тварин
28 травня, 00:00
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА / «День»

Ситуація з надмірною кількістю бродячих тварин у більшості регіонів України наближається до катастрофічної. Лише декілька обласних центрів спромоглись гуманно та ефективно підійти до регулювання чисельності бродяг. Спеціалісти визнають: нормативна база, що існує сьогодні, недостатньо ефективна для того, щоб кардинально й безболісно вирішити цю проблему.

Основним нормативним актом, що, хоча і опосередковано, торкається проблеми бездомних тварин, є Закон України «Про захист тварин від жорстокого поводження». Головне, він захищає тварин від порушення природних прав на існування, однак лише частково торкається проблеми безпритульних тварин. Фактично законодавець переклав дану проблему на плечі місцевих органів влади і зобов’язав їх самостійно затверджувати Правила утримання та поводження з тваринами. Що стосується фінансової сторони, то тут ще складніше. Згідно з урядовим Декретом «Про місцеві податки і збори», розмір податку з власника тварини складає всього 1,6 гривень на рік. Інших джерел наповнення законодавець, на жаль, не передбачив.

Керівництво та депутатський корпус деяких міст досить успішно розв’язли це питання. Наприклад, в Одесі, Полтаві, Черкасах. Так, приміром, в Одесі з 2007 року діє Програма гуманного регулювання чисельності бездомних тварин, на основі якої менш ніж за два роки вдалося скоротити чисельність бродяг з 47 до 22 тисяч особин.

Надзвичайно гостро стоїть ця проблема в Чернігові, де впродовж двох з половиною років бродячими тваринами всерйоз ніхто не займається. За найменш скромними оцінками, чисельність одних лише собак перевалила за шість тисяч, і це при тому, що населення міста складає триста тисяч мешканців. Значна частина жителів обласного центру доведена до відчаю і, за словами захисників тварин, готова вбивати і знищувати всіх бродяг будь-якими методами.

— Справа в тім, що від жорстокого поводження з тваринами всього кілька кроків до жорстокості у стосунках людей, — побоюється представниця місцевої громадської організації «ЗооШанс» Наталія Мойсеєнко.

Представники «ЗооШансу» просили чиновників із міської ради про виділення земельної ділянки в промисловій зоні міста для будівництва тимчасового притулку для бродячих тварин. Вони апелювали до позитивного досвіду Європи, а також Одеси, Львова, Києва, Полтави, де проводиться біостерилізація тварин.

Начальник міського управління ЖКГ Вадим Антошин, який є прихильником «негуманних методів», вкотре за останніх два з половиною роки спровокував дискусію про необхідність очищення міста від бродячих тварин. Він звинуватив захисників тварин у тій катастрофічній ситуації, яка виникла в Чернігові. Чиновник нарікав на зв’язані руки служби з відлову тварин і зізнався, що за минулий рік не було відловлено жодної бродячої тварини. Іншої думки дотримується заступник начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в області Людмила Івашко.

— Має бути міська програма регулювання чисельності бродячих тварин, — заявила чиновниця. На її переконання, було б добре, якби розпорядженням міського голови було створено ще й відповідну комісію.

Людмила Івашко закликала депутатів та керівництво Чернігівської міської ради задовольнити прохання захисників тварин і виділити землю під притулок.

Однак, попри голослівні заяви депутатів та керівництва ЖКГ міста, в бюджеті Чернігова, який розглядався 20 травня, жодним рядком не вписано кошти на вирішення проблеми безпритульних тварин. Вадим Антошин обіцяє винести це питання окремим пунктом на липневу сесію міської ради. Якщо депутати погодяться, доведеться викласти з бюджету міста як мінімум триста тисяч гривень.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати