Перейти до основного вмісту

Газовий заручник

Український бюджет завис, чекаючи вістей із Москви
09 квітня, 00:00

У середу уряд не зміг провести обіцяну презентацію держбюджету-2010. А прем’єр-міністр Микола Азаров на засіданні Кабміну цього дня роз’яснив: «Це екстремальна робота...» За його словами, розробка проекту бюджету ускладнена через наслідки діяльності попереднього уряду, який «поставив Україну на коліна». Зокрема, як зауважив Азаров, у квітні уряду належить виплатити по боргам стільки ж, скільки він збирає податків за цей місяць. Прем’єр назвав «кабальним» договір про постачання газу, укладений попереднім урядом, і нарікав на те, що через це з бюджету витягується 3,5 мільярда дол. на рік.

Проте Азаров запевнив не лише в тому, що «бюджет буде, і буде реалістичним», але й пообіцяв, що в ньому передбачать передвиборні зобов’язання Президента, а після можливого підвищення внутрішніх цін на газ «бідні не постраждають, багаті заплатять більше».

Того ж дня перший віце-прем’єр Андрій Клюєв повідомив, що уряд планує дефіцит державного бюджету на 2010 рік на рівні 4,5—5% ВВП. Нагадаємо, що раніше прем’єр-міністр визначав межі дефіциту, погоджені з МВФ, — 6%. Невже раптом відшукалося золото Полуботка? Ні, як пояснив Клюєв, ключовим питанням у процесі розробки головного кошторису залишається очікувана ціна на російський газ і нагадав, що ціна 330 дол. за тисячу кубометрів у другому кварталі 2010 року є «непідйомною для економіки країни».

Тому уряд невтомно сподівається, що йому вдасться схилити Москву до поступок щодо ціни на газ. «Фактично, коли буде ціна на газ, — заявив Клюєв, — ми відразу подаємо проект бюджету до Верховної Ради». А перший заступник голови Адміністрації Президента Ірина Акімова уточнила: «Я гадаю, що чергова дата — це Кабмін, який проходить щопонеділка. (Найближчий понеділок — 12 квітня. Чи не стане він четвергом після дощику?)

Які версії існують щодо того, чим Україна розплачуватиметься за сприятливу для нашої економіки ціну? З безлічі версій автор назвав би реальною озвучену ще в середині березня директором Фонду національної енергетичної безпеки (РФ) Костянтином Симоновим. Він казав про так звану лібералізацію українського газового ринку, що відкриє російським продавцям газу доступ до кінцевих споживачів. У такому разі знижки, на його думку, можуть бути близько 50—60 дол.  за тисячу кубометрів.

Своїми версіями щодо цього з «Днем» люб’язно поділився (за кілька годин до виступу з цієї ж теми на засіданні опозиційного уряду в присутності Юлії Тимошенко) тіньовий міністр енергетики Олександр Гудима. На його думку, росіяни вимагають від України право на монопольну співпрацю з нею в атомній енергетиці. Ще одна з головних російських умов — відновлення співробітництва України з татарськими акціонерами на Кременчуцькому нафтопереробному заводі. Крім того, в нафтовій сфері, за словами Гудими, росіяни наполягатимуть на збереженні реверсу нафтопроводу Одеса — Броди.

Міністр не вірить у швидку перспективу якоїсь зміни статусу української ГТС. Адже наш уряд ще не подавав законопроектів, спрямованих на перегляд існуючого заборонного законодавства в цій сфері. Це, робить висновок Гудима, «вочевидь, не цікавить росіян, окрім білоруських поступок за білоруський варіант» — замість права власності на 50% своєї ГТС Україна, на думку міністра, може отримати на десять років ціну газу 150 дол.  Але це, впевнений він, буде для країни не вигідно, оскільки Європа зараз проводить диверсифікацію газових постачань і домагається перегляду формули ціни газу. «Але уряду Януковича, як малим дітям, потрібно все й негайно, — каже Гудима, — і тому він готовий дуже багато віддавати.

Отже, передача в приватну власність Росії 50% газової труби дуже реальне, й уряд Януковича над цим працює». Втім цей процес вимагає часу, і поки опозиційний міністр не уявляє, що уряд робитиме з бюджетом, оскільки швидкої російської відповіді на український газовий запит, на його думку, не передбачається.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати