Лінива політика
Коаліція планує узаконити позаблоковий статус України![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20100317/446-1-2.jpg)
Коаліція депутатських фракцій «Стабільність і реформи» планує закріпити на законодавчому рівні позаблоковий статус України, що означає неучасть України у військово-політичних союзах інших держав. Це передбачено угодою про формування коаліції, оприлюдненою в газеті «Голос України» (№ 46 від 16 березня 2010 року). В зовнішній політиці коаліція має забезпечити міжнародний статус України на рівні, який гарантуватиме її національну безпеку, територіальну цілісність і державний суверенітет, сприяти піднесенню її міжнародного впливу й авторитету. При цьому має бути продовжено конструктивне співробітництво з НАТО з усіх питань, що становлять взаємний інтерес, відзначається в угоді.
Григорій ПЕРЕПЕЛИЦЯ, доктор політичних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка, директор Інституту зовнішньої політики:
— Це повернення в минуле, як мінімум до 2004 року. Тому що 1993 року в нашій воєнній доктрині було записано, що Україна в забезпеченні своєї оборони та підтримці безпеки покладається на позаблоковий статус. Але з роками стало очевидно, що з послабленням оборонного потенціалу Україна просто неспроможна захистити себе шляхом індивідуальної оборони. Збройні сили фінансувалися за залишковим принципом, проводилось їхнє системне скорочення. При цьому нова техніка в Збройні сили не поступала. Фактично сьогодні країна має близько десяти відсотків того потенціалу, який вона мала 1992 року.
Якщо ми повертаємося у минуле до позаблокового статусу, тоді треба поставити питання так: бойовий потенціал Збройних сил має бути піднятим, принаймні до рівня 1994—1995 років, щоб вони могли індивідуально забезпечувати оборону країни по всіх параметрах і напрямках. Звісно, залишається запитання, як після такого скорочення і падіння бойового потенціалу, за умови відсутності боєздатної техніки, все це можна піднімати. Отже, потрібно у п’ять чи навіть десять разів збільшити оборонний бюджет. Відтак та коаліція, яка планує ввести позаблоковий статус, має це автоматично зробити в новій бюджетній резолюції. Якщо вона цього не зробить, то вона послабить можливості захистити власну країну.
Адже позаблоковий статус позбавляє Україну будь-яких можливостей отримати воєнну допомогу від інших країн і альянсів у випадку, якщо на Україну буде скоєно напад. Більше того, на відміну від нейтрального, позаблоковий статус забезпечує пролонгацію російської військової присутності навічно. Це зумовлено тим, що позаблоковий статус не вимагає виведення іноземних військ з території країни.
Якщо ви не можете відновити потенціал Збройних сил на рівні індивідуальної оборони, тоді залишається тільки одне — приєднання до міжнародних гарантій безпеки. Найбільш надійні гарантії дає Північноатлантичний альянс, ніхто більш ефективної структури щодо оборони і безпеки просто не придумав. Будапештські гарантії виявилися фіктивними. Це просто політичні запевнення, якоїсь серйозної політичної сили вони не мають.