Перейти до основного вмісту

ЩОДЕННИК

22 січня, 00:00

22 січня

Ми боржники минулого. Водночас ми в боргу перед майбутнім. Борги наші невідплатні. Неможливо їх повернути. Можна хіба-що запобігти новим, вшановуючи попередників, торуючи завдяки їм прийдешнє для нащадків.

...Україна, Європа, світ — боржники когорти великих подвижників. Серед них геніальний природознавець і гуманіст Володимир Вернадський, котрого не стало 65 років тому, у переддень Різдва збуреного лихоліттям світової війни 1945 року.

Ми у боргу перед Вернадським доти, доки не осягатимемо буття з висот, яких сягнув український геній. Нам належить бачити світ антропокосмічним, а життя — антиентропійним. Дивитися на плівку гумусу, що покриває нашу планету, як на земний екран, на якому щомиті твориться космічне дійство. Маємо бачити могутню силу людини, яка бере дедалі активнішу участь у цьому дійстві, змінюючи лице Землі. Розпізнавати в людині одухотворену величну істоту, думка якої є планетним явищем.

Лише осмислення буття на засадах здобутків геніального українця дозволяє розгледіти глибинні підвалини планетарного розвитку. Наша мета — тлумачити господарювання за Вернадським, а не за Мічуриним: як освоєння, а не завоювання природи, блага якої треба «брати, а не чекати від неї милостей». Це дасть поштовх споживання невідтворюваних земних ресурсів бачити як збільшення нашого незворотного боргу перед власними нащадками.

Глобальне економіко-філософське мислення та планетарне господарювання за Вернадським є ключем до істинного збагачення землян. Збагачення, котре досягається завдяки освоєнню людством того оптимуму фотосинтетичних, нефотосинтетичних та інтелектуальних благ, здобуття якого відкриває шляхи до земного безсмертя.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати