Пластуни — в гостях у СБУ
...Обговорили спільні плани
До Дня святого Миколая Служба безпеки України запросила до себе кращих з кращих пластунів Києва. Близько десяти скаутів віком 12—14 років прийшли на зустріч з головою служби Валентином Наливайченком, як кажуть, при повному параді: хлопці у темно-зелених, а дівчата — бежевих сорочках, з нашитою на плечі емблемою їхньої організації, з хустинкою на шиї, і головне — усі з хорошим настроєм. І підняли його не так подарунки, як сама розмова з головою СБУ. Мабуть, якби не обмежений час спілкування, то діти б ставили йому запитання до самого вечора.
— Чи бувають у нас невдачі? — запитує Валентина Наливайченка школяр Артем.
— Постійно, бо майже щодня наша служба проводить різноманітні операції, і іноді бувають зриви, а іноді перемоги, — відповідає очільник СБУ.
— Як багато шпигунів на рік вам вдається впіймати? — чергове запитання від пластунів.
— У нас статистика відмінна, цього року ми впіймали сім агентів, серед них є ті, що працювали під прикриттям дипломатів, двоє з них виставлені з України, а третій отримав жорстке попередження. З контрабандистами ситуація інша, їх так багато, що ми їх навіть не рахуємо, специфіка нашої роботи, на відміну від міліції, що наше завдання — знешкодити канал або викрити контрабандистську схему, — пояснює пан Наливайченко.
Пластунів цікавило і те, за який проміжок часу може приїхати спеціальний підрозділ служби на місце злочину, яких собак використовують у спецзагоні «Альфа», чи є серед працівників жінки. До речі, зараз представниць прекрасної статі у лавах СБУ близько 30%. Здебільшого вони працюють перекладачами, юристами, кілька є і в «Альфі». Щоб остаточно задовольнити цікавість скаутів, їм провели екскурсію в музеї СБУ, де показали експонати, що відтворюють хованки, виявлені у зловмисників, що хотіли перевезти через кордон контрабанду. З цікавістю пластуни розглядали вилучене шпигунське устаткування та пристрої, якими користувалися розвідники.
— Вражень від почутого і побаченого — більше, чим достатньо, — каже пластун Ярослав Грибковець. — Нас запросили сюди за активну участь у житті скаутської організації «Пласт». Тут дуже цікаво, хоч і не так, як у нас, бо наша організація більше спеціалізується на проведенні дозвілля, влаштуванні походів, відпочинку в скаутських таборах. Але екстриму вистачає і в нас, і в роботі СБУ.
А спільне в роботі пластунів та працівників СБУ таки є: і ті, й інші займаються благодійністю, допомагаючи дітям-сиротам та позбавлених батьківських прав. Тому голова служби запропонував скаутам об’єднатися і відвідувати разом вихованців 26 інтернатів та дитячих будинків, якими опікується служба.
— Ми готові не тільки говорити про дитячі та молодіжні організації, а й робити щось для них. Так, з 1 січня наступного року пластунські організації у Львові, Києві та Дніпропетровську отримають нові приміщення. Якщо до нас звернуться пластуни з інших регіонів країни, ми будемо раді їм допомогти, — додав голова СБУ Валентин Наливайченко. — А ще запрошуємо пластунів до щорічної участі у змаганнях з рукопашного бою імені Романа Шухевича. Для нас надзвичайно важливо, щоб діти розуміли: вони завжди можуть розраховувати на захист і підтримку від співробітників Служби безпеки України. І якщо в майбутньому хтось із них захоче стати членом нашої команди — для патріотів наші двері завжди відкриті.
Ще один подарунок дітям від СБУ — на її сайті з 21 грудня запрацює дитяча сторінка, де буде викладена вся інформація про особливості роботи структури. Може, це теж надихне когось на роботу у службі.
ДО РЕЧI
«День» давно слідкує за роботою пластунів і поділяє їхні погляди та життєві позиції. Нагадаємо, що Пласт — це Національна скаутська організація України. ЇЇ мета — сприяти всебічному патріотичному вихованню та самовихованню української молоді на засадах християнської моралі; спираючись на ідейні засади Пласту, виховувати молодь як свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільноти, провідників суспільства. Зараз Пласт — це потужна скаутська організація, учасниками якої є приблизно 10 тисяч осіб з усієї Україні. Пласт організовує численні табори, кожен з яких має свою спеціалізацію (летунський, морський, військовий, спортивний, мандрівний, виховно-вишкільний та ін.). Окрім таборів, відбуваються акції різного спрямування — спортивні змагання, змагання з пішого мандрівництва, Фестиваль пластової творчості «День пластуна», міжнародний захід «Віфлеємський вогонь миру» та інші.